onkohan täällä kukaan lukenut Prabhupadan kirjoja?
jos niin olisi mukava saada kuulla mitä mieltä tämä kritisoiva "raati" on mieltä kyseisen herran kirjoituksista?
jos niin olisi mukava saada kuulla mitä mieltä tämä kritisoiva "raati" on mieltä kyseisen herran kirjoituksista?
Vastaukset 4
Vanhimmat
On tullut luettua tuo Bhakti Jooga.
Sama sisältö kuin missä tahansa "korkeintaitseä" tai "Alkuperää", "Jumalaa" etsivässä ja löytäneessä "tiessä"!
Minä en näe mitään eroa uskonnoissa tai uskomuksissa sinällään, kaikkissa sama "syvin olemus". Tai ainakin pyrkimys siihen.
Joskin helposti saattaa kiusaantua vain yhden "Jumalan" mainitseminen nimeltä ja helposti tyrmää syvän sisällön sen myötä.
Mutta luulen, että se kiusaa vain sellaisia henkilöitä, jotka eivät ole todella kohdanneet "Jumaluutta" ja Rakkautta syvällisellä sisäisellä kokemuksen tasolla.
Ihan mielenkiintoien kirja tämä oli.
:)
Vikataisiollasilmissäni kun näin viesti olevan osoitettu kristityille ja muille "selville" uskonnoille. Mutta MonaLisa luuletko että tälle sisäiselle rauhalle ja rakkaudelle ei ole nimeä? Luuletko että se olisi uusikin asia maailmassa? Se että sanoo tämän asian olevan nimetön on mielestäni milteipä hulluutta ja varsinaista tyhmyyttä. Vaikka et tietäisi sen nimeä, tiedät että sillä on nimi. Tämä rauha ja rakkaus mistä puhut on sama jokaiselle ihmiselle eikä yksittäinen "ominaisuus" ihmisessä. Siis tämän rauhan ja rakkauden luonne on sama ihmisestä riippumatta. Enpä tiedä enää mitä tässä jorisen ja elämä on yksi ihmisen suurimmista turhuuksista.
En tiedä ymmärsinkö oikein, mutta sinä siis et kai ymärtänyt oikein, mitä minä viestilläni sanoin??????:=)
>Mutta MonaLisa luuletko että tälle sisäiselle rauhalle ja rakkaudelle ei ole nimeä? Luuletko että se olisi uusikin asia maailmassa? >
En luule. Enkä edelleenkään luule.
Ensinnäkin se miten minä olen kokenut syvällä sisimmissäni *universaalin Iankaikkisen, Ikuisuuden Rakkauden, Valon, Jumaluuden ilmentymän Olevaiuuden (pikkuriikkisen vivahteen) Valaisevan Voiman*, on nimenomaan tuottanut minulle juuri päinvastaisia kokemuksia kuin sinä oletit minulla olevan.
En todellakaan puhu mistään ihmisenominaisuudesta ja vielä vähemmän yksittäisen ihmisen ominaisuudesta.
T A R K O I T I N edellisessä viestissäni; Krsna nimeä käytettäessä ainoana oikeana "Jumalana" se saattaa kuulosta hyvinkin "lahkolaiselta" monen ajatuksissa, jos törmänevät tuonkaltaiseen tekstiin.
Onhan jo pelkkä tavallinen kristinuskon uskovainen nimetessään tämän "Alkuperäisen Voiman", nimeen Jumala tahi "Rakkauden ja Anteeksiannon Voiman" jeesuksen Kristuksen nimeen monelle kauhistuttava merkki jonkinlaisesta sokeasta muut uskonnot ja uskomukset ja epäjumalat tuomitsevan näkemyksen näkemiseen.
Saatika sitten eksoottisempi näkemys ja Krsna-tietoisuus.
Kyllä se siitä....jn suhteellisuuskin alka loistaa ajan myötä....:)
Prabhupadan suurin pulma on ymmärtääkseni siinä, että hän tulkitsi veda-kirjallisuutta turhan kirjaimellisesti, minkä seurauksena on kohtuullisen outo kosmologia jne. Ilmeisesti hänen mukaansa myös vedat ovat kaikki totta, sanan varsinaisessa merkityksessä, joten tulkinnan varaa ei jää.