Kävin siis Nordeassa vaihtamassa verkkopankkiini tunnusluvut ja käyttäjätunnuksen. Minulla ei ole velkaa kyseiseen pankkiin, mutta maksuhäiriö kyllä. Näkeekö pankki automaattisesti siinä tiskillä, että olen luottotiedoton vai ainoastaan jos haen luottoa? Inhottavaa pienellä paikkakunnalla, kun kaikki on tuttuja, jopa pankissa.
Mitä pankkivirkailija näkee?
4
637
Vastaukset
- Ei näe..
Kysyvät luottotietoja vasta sitten, jos haet lainaa.
Eli eivät näe maksuhäiriömerkintääsi. - näkyy tiedoissasi
OSP Kertaluottoon tai osamaksusopimukseen liittyvä maksuhäiriö ei näy pankeilla suoraan, muut merkinnät näkyvät henkilön tiedoissa.
- muualta paremmin
Kaikki tiedot näkevät. En suosittele asioimaan pankkien kanssa. En todelakaan.
- Pankkiherrasmies
Pankit pomivat Luottolista lehdestä yksityishenkilöiden maksuhäiriöt sähköisesti ja tallentavat omiin rekistereihinsä. Siellä tieto voi säilyä huomattavasti pidempään kuin luottotietorekisterissä. jonka säilytysajoista säädetään lailla. Pankkien rekistereihin eivät lain kourat ulotu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh811973Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1041698- 1801286
- 225707
- 59698
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6666- 56600
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako199566- 46508
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337472