SAAVUTETUN EDUN PYKÄLTÄ MUUTETTAVA

Aune Mänttäri

Suomi on pulassa suurituloisten elätettävien eteen tehtävän työn ja velanottamisen takia / suuryritysten tukien / täysin pimeän verotuspolitiikan vuoksi!!!

Suomen Kansalaisten lähes kaikki muut lainsuojat on murrettu, mutta ei

SAAVUTETUN EDUN TURVAAVIA LAKI PYKÄLIÄ

jotka ovat säädetyt suljetun talouden aikana itsenäisessä Suomessa..

1.12.2009 Suomi joutui Lissabonin sopimuksen tultua voimaan Euroopan Unionin osaksi.
Vapaata yritystoimintaa ei enää ole.
Vapaata liikkuvuutta ei myöskään kaikillaole.
-vapaus valita asuinpaikkansa on poistettu niiltä joiden elämisestä ja kuluista vastaa kunnan varoista perusturvana 1.9.2010 alkaen.
Mielipiteen vapautta ei enää ole. (mm. Tapaus kansanedustaja Hakkarainen, ääneen puhuvat IPU:n jäsenet / sukulaisten syrjintä jne… )
Kulttuurinilmaisua ei enää tunneta .
Laki joka määritteli persoonallisista ilmaisuista Suomen lainsäädännössä ei nähtävästi enää ole.
Sitä en tiedä onko laki kumottu vai onko EU-direktiivi asettunut kulttuuri-ilmaisusta olevien säädösten yläpuolelle.
Laissa oli mm. ihmistä ei saa verrata eläimeen.

Tuota lainkohtaa rikkoivat 24.5.2011 eduskunnassa Ed. Arkinmäki ja Ed. Soini sättiessään toisiaan verraten ihmisiä tai ihmisryhmää' " kastematoon"

Kirosanat, sukuelinten nimittely ja muut värikkäät ilmaisut on laissa määritelty kulttuuri-ilmaisuiksi henkilöllä jonka puheilmaisuun sanat muutoinkin kuuluvat.

Jos sanon sinä olet, sika, siitä saa aina sakot jos käräjäoikeus asiassa päättää, mutta jos k y s y n, oletko sinä, sika, se ei ole rangaistava teko

Pelottavinta on, että "valtajärjestelmällä " näyttää olevan jo valmius ns. sisäisen turvallisuuden varalle ja myöskin sisäisen selkkauksen synnyttämiseksi,

Tapaus lehtitiedot 1000-ihmistä eduskuntatalon eteen eduskuntavaaleissa valittuja kansanedustajia vastustammaan.
Ajattelin, että Perussuomalaisten meno keskustelemaan mielenosoittajien kanssa sekoitti mahdollisen seuraavan vaiheen käynnistämisen, selkkauksen, joka yleensä kuuluu valtajärjestelmän vallanpito konsepteihin kautta maailman.

Eduskuntavaalien jälkeen TV-uutiset ovat muuttuneet.
Lehdistö media "nuoleksii" vallankäyttäjiä, toimittajat ovat peloissaan oman leipäpuunsa vuoksi.

Saamme nähdä lähiaikoina ja 4.jän vuoden aikana, jos ja kun eduskunta on olemassa ja toimii aivan uudenlaisen pudotuspelin ja huikean vieläkin valheellisemmaksi muuttuvan tiedotuspolitiikan.

Esimakua saatiin eilen 24.5.2011. Eduskunnalle annetun Portugalin tukipaketista tiedonsiannon yhteydessä.
Uutisissa ei näytetty Valtiovarainministeri Jyrki Kataista eikä mitenkään referoituasian sisältöä.
Ryhmäpuheenvuoroista ei puhuttu mitään. Uutisointi oli ala-arvoista. Uutisoinnilla tähdättiin kyllästyttämään katsojat ja kuulijat

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Soinilainen mies

      Kun saamme perussuomalaiset valtaa maassa niin homma hoituu.
      Hehän eivät aja vain eliitin vaan koko kansan asiaa.

    • Aune Mänttäri

      jatkoa-
      Esimakua uutisoinnista saatiin eilen 24.5.2011. Eduskunnalle annetun Portugalin tukipaketista tiedoksiannon yhteydessä.

      Uutisissa ei näytetty Valtiovarainministeri Jyrki Kataista eikä mitenkään referoitu hänen antamansa tiedoksiannon sisältöä.

      Ryhmäpuheenvuoroista ei puhuttu mitään.

      Uutisointi eduskunnan täysistunnosta oli minun mielestäni ala-arvoista.

      On turha kysellä eduskunnan arvovallan perään jos tiedoitusväliseet välittävät vain yksipuoliste tapakulttuuria eduskunnan täysistunnoista.

      Uutisoinnilla tähdättiin nähtävästi kyllästyttämään katsojat ja kuulijat.

      Etteivät katsojat ja kuulijat pystyisi sisäistämään asiasisältöä, joka merkitsee meidän koko kansan alistamista vieraiden -valtioiden tukemiseem toisten vieraiden valtioiden yhteispäätöksellä osallistumaan omassa maassamme päättämään määrättyjä päätöksiö.
      Pakote- päätöksiä voidään pitää rikoksena kansanedustajan omaa vapaata päätös-ja vastuu oikeutta vastaan,
      kun kansanedustaja määrätään äänestämään oman kansan oikeuksien vastaisesti.
      Laajemmin katsottuna äänestylsessä ja äänestykseen pakottamisessa tapahtuu rikos ihmisyyttä vastaan, ihmisoikeusrikos.


      Kansanedustajien tulisi sisäistaa vastuunsa ja äänestää oman kansan puolesta eduskunnassa Kataisen tukipaketit nurin.

      Niin säästettäisiin meidät velkataakan maksamisesta joka ei kertakaikkiaan kuulu meidän maksettavaksemme .

      Meidän aikanamme ei saisi kansan elinoloista etääntynet politikot tehdä velkaa myöskään seuraavien sukupolvienkaan maksettavaksi.

      Portugalin tuki -rahastopäätöksineen merkitsevät jokaisen tv-uutisia katsoneen ja katsomatta jättäneen kohdalle otettavan yhteisest maksettavaksi lankeavaa satojen miljaardien velkataakkaa.

      Kysymyksessä on selvä ihmisoikeusrikkömus kansaa kohtaan, mahdollisesti päätös sisältää Kansanmurhlakiin kirjoitetut tunnusmerkit.

      Suomessa tapahtuvia itsemurhia voidaan jo pitää yhteiskunnan aiheuttamina sillä harkinnanvaraiset puoluepoliittiset päätökset apua tarvitsevien kohdalla toteuttavat eriarvoisuutta.

      Eriarvoisuus näkyy läpilinjan poliittisissa päätöksissä, mutta niukkuudessa elävien kohdalla se on usein törkeää.

      Kohtalokasta ja kestämätöntä syrjintä on ollut silloin kun ihmiset hylättynä sairastuvat ja tai päättävät itse päivänsä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      26
      11029
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      42
      8377
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      127
      5300
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3674
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3588
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3544
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3167
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2549
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      2041
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1796
    Aihe