työsopimuksen katkos

paperisotku

Hei, mulla loppuu työt 31.5.11 ja jatkuvat samalla työsopimuksella 1.8.11-1.8.12 Olen oikeutettu liiton päivärahaan. Tahtoisin kuitenkin pitää hieman lomaa tämän 2 kk katkoksen aikana, joten kysyisinkin, että kuinka hanakasti noin lyhyelle ajalle tarjotaan työtä. Mielummin olisin 2 kk liiton päivärahoilla, kun menisin johonkin työhön muutamaksi viikoksi... Te-keskus kuitenkin sanoi, että kaikki tarjottava työ on otettava vastaan tai menetän liiton päivärahat ja tulee karenssi. Onko asia oikeasti näin? Itsehän minä olen 10 vuotta niitä liiton rahoja maksanut. Olen korkeastikoulutettu ja teen tällä hetkellä lastensuojelutyötä ja jotenkin tuntuu hassulta jos joudun töihin 2 viikoksi ihan vieraaseen paikkaan. Onko minun oikeasti pakko ottaa mikä tahansa minulle osoitettu työ vastaan? Vai luuletteko, ettei noin lyhyellä ajalla edes tarjota minulle työtä? Toivottavasti ei :)

2

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kassatäti

      Jos TE-toimisto tarjoaa työtä, niin se on otettava vastaan. Tietääkseni kerran saa kieltäytyä (?), muuten saa aina karenssia. Etköhän työttömyysaikanasi (2kk kesäaikaan) ehdi "lomailla" kauemminkin kuin pari viikkoa.. vaikka virallisesti oletkin aktiivinen työnhakija tuon ajan. Kannattaa muuten tarkistaa liittosi lakineuvonnasta voiko työnantajasi jatkaa SAMAA työsopimusta, ja jättää väliin 2kk katkoksen.

      Liitolle maksamastasi jäsenmaksusta vain murto-osa menee työttömyyskassalle, eikä se kata missään tapauksessa jäsenten ansiosidonnaisia korvauksia. Valtio maksaa noin 90% työttömyyskorvauksestasi, ei liitto (vaikka käytännössä sitä kautta raha tuleekin).

    • Selväpläkki

      Kassatäti puhuu puutaheinää: jos työtä tarjotaan, niin sitä pitää ottaa vastaan karenssin uhalla. Mitään yhden kerran kieltäytymis-sääntöä ei todellakaan ole olemassakaan. Jos kassatäti viitttis lukee edes tätä palstaa hiukan pidemmälle, niin asia tulis selväksi sieltäkin monesta kohtaa.

      Työkkärissä työskennelleenä sanoisin, että keskellä kesää saa tommonen tuore työtön olla aika rauhassa. Toimistoissakin on virkalijat mahdollisimmat monet kesälomilla ja ne ketkä jäljelle jäävät tekee vain pakolliset hommat ja päivystyksen.

      .Riippuu tietysti siitä, millä ammattialalla työskentelet eli onko alallasi jatkuvasti pula sijaisista ja muuten pula hyvistä ja pätevistä työntekijöistä lyhyelläkin varoitusajalla (esim. sairaanhoitajat tai laivoilla työskentelevät ravintola-ammattilaiset).

      3kk ammattisuoja on työttömällä, jolloin ei tarvitse ottaa vastaan kuin oman hakuammatin mukaista työtä. Kannattaakin kattoa tarkkaan, mitä hakuammatiksi ilmoittaa ja mitä sulle sinne tietoihin merkitään.

      Totta kai lain mukaan pitää toimia eikä työkkäriin todellakaan voi enää nykyään marssia ilmoittamaan että meinasinpa tässä pitää vähän lomaa että älkääpä häiritkö mua millään työpaikoilla.

      Ilmottaudu työkkäriin ihan normaalisti, hoidat siellä ne ilmottautumiset, pakoliset alkuinfot ja maholliset muut yhteydenotot mitä sieltä sitten voi tullakin. Jos tulee työpaikkaosoituksia tai kurssiosoituksia, pitää niihin reagoida kuten laki määrää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      448
      3079
    2. Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon

      Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel
      Maailman menoa
      137
      2265
    3. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      133
      2106
    4. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      29
      1504
    5. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      7
      1425
    6. Kaninkolojen vaikutus?

      Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak
      Sinkut
      208
      1344
    7. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      1280
    8. Kuka opettaja, mikä koulu

      Minkä koulun opettaja saanut potkut
      Nivala
      8
      1096
    9. Millaiset hiukset kaivatullasi on?

      Hiusten pituus, väri, suorat vai kiharat?
      Ikävä
      57
      1066
    10. Ootko miettiny koskaan

      Et oot jonkun mielestä ihanista ihanin ❤️
      Ikävä
      37
      805
    Aihe