Sillä ne, jonka Jumala on

lähettänyt,

puhuu Jumalan sanoja; sillä ei Jumala anna Henkeä mitalla. "

Tuon mukaan herätys höpisijät eivät ole Jumalan Pyhän Hengen lähettämiä

"Paavo Järvinen lupasi suurta herätystä, myös Markku Koivisto lupasi,Cindy Jacobs lupasi, Marc Dupont lupasi ja monet muut."
Kuten Savonarola, Niilo Ylivainio, Hilja Aaltonen, Bill Grham jne

Tämän lisäksi he kaikki ovat myös vääriä profeettoja. Tähän varmasti sopii jossa Paavali käytti ehkä ainoan kerran oikein herätys sanaa.
Galatalaiskirje:
2:11 Mutta kun Keefas tuli Antiokiaan, vastustin minä häntä vasten kasvoja, koska hän oli herättänyt suurta paheksumista.

5

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos herätys

      sanan käyttö on Jumalan silmissä pahenukseksi, niin "Ihmisen Poika lähettää enkelinsä, ja he kokoavat hänen valtakunnastaan kaikki, jotka ovat pahennukseksi ja jotka tekevät laittomuutta," (Mt 13:41)

    • Jope.48.

      Näin Leo Meller Kipinä 2.1997. Uskon kolminkertaiseen herätykseen. Mutta Raamattu ei tunne, kolminkertaista herätystä. Siis Mellerin oman pään tuotteita. Siis listaan vääriä profeettoja voit lisätä Mellerin. Mitä sanoo Raamattu. Hedr. 1.1-2. Sittenkuin Jumala muinoin monesti ja monella tapaa oli puhunut isille profeettain kautta, on hän näinä viimeisinä päivinä puhunut meille Pojan kautta, jonka hän on pannut kaiken perilliseksi, jonka kautta hän myös on maailman luonut. Luuk.16:16. Laki ja profeetat olivat Johannekseen asti; siitä lähtien julistetaan Jumalan valtakuntaa, ja jokainen tunkeituu sinne väkisin. Melleri väitti että Jeesus käski profetoimaan, mutta Raamattu ei vahvista hänen juttujaan.

      • tosiasia on,

        että:
        “EVANKELIUMIN ILOSANOMAN JULISTUS
        ON PUUROUTUNUT
        HERÄTYSSANAN JAUHANTAAN !

        Sanoi Osmo Haavisto helluntalaisten juhannus komferenssin Rukousteltan tilaisuudessa.

        Todella hienosti oivallettu!


      • Jes 19:21-25

        Patmos raportissa väitettiin että tulee suuri herätys, mutta kun katsoin raamatustani niin ei sieltä löytynyt mitään herätystä. Vaan kun Jumala tekee itsensä tunnetuksi, niin sinä päivänä vasta he kääntyvät:
        Ja Herra tekee itsensä tunnetuksi egyptiläisille, ja egyptiläiset tuntevat Herran sinä päivänä ja palvelevat häntä teuras- ja ruokauhreilla, ja he tekevät Herralle lupauksia ja täyttävät ne.
        Herra lyö egyptiläisiä, lyö ja parantaa; he palajavat Herran tykö, ja hän kuulee heidän rukouksensa ja parantaa heidät.
        Sinä päivänä on oleva valtatie Egyptistä Assuriin, ja Assur yhtyy Egyptiin ja Egypti Assuriin, ja he, Egypti ynnä Assur, palvelevat Herraa.
        Sinä päivänä on Israel oleva kolmantena Egyptin ja Assurin rinnalla, siunauksena keskellä maata,
        sillä Herra Sebaot siunaa sitä sanoen: "Siunattu olkoon Egypti, minun kansani, ja Assur, minun kätteni teko, ja Israel, minun perintöosani."


      • Puuroutunut
        tosiasia on, kirjoitti:

        että:
        “EVANKELIUMIN ILOSANOMAN JULISTUS
        ON PUUROUTUNUT
        HERÄTYSSANAN JAUHANTAAN !

        Sanoi Osmo Haavisto helluntalaisten juhannus komferenssin Rukousteltan tilaisuudessa.

        Todella hienosti oivallettu!

        viesti sai "kynät suhisemaan" Profetiat osastolla.

        http://keskustelu.suomi24.fi/node/9971891


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      85
      2220
    2. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      43
      1810
    3. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      72
      1574
    4. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      76
      1356
    5. Pitsaa selliiä

      Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon
      Kuhmo
      26
      1194
    6. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      48
      1183
    7. Mitä hellittelynimiä

      Sinulla on kaivatustasi?
      Ikävä
      77
      1181
    8. Mitä meille oikein

      Tapahtuu vai tapahtuuko mitään?
      Ikävä
      59
      1081
    9. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      38
      1024
    10. Olet vain kiltimpi

      Ja rauhallisempi ja rakastavampi. Se vetoaa
      Ikävä
      37
      953
    Aihe