Oudoin Laajakaista Ongelma ikinä

KeijoKala

Vielä viimeviikolla kaapelimodeemini toimi moitteetta mutta maanantaina, 23.5.2011 ilmestyi todella outo ongelma. Viikonloppuna en ollut kotona joten en tiedä tarkkaan milloin vika alkoi.

Aluksi huomasin ongelman siten, että en enää päässyt kirjautumaan kaikille sivuille sisään. Kun syötti salasanan ja käyttäjätunnuksen ja koitti kirjautua sisään niin selain vaan heitti takaisin samalle käyttäjätunnussivulle. Vähän ajan päästä huomasin, että myös jotkin verkkokaupat eivät toimineet kunnolla. Kun ostoskoriin koitti lisätä tuotteita niin se ei onnistunut, eli kaikki nämä viittaisitvat jonkinlaisiin evästeongelmiin. Esimerkiksi amazon verkkokauppa toimii mutta www.duosport.fi tai mamamia.fi eivät toimi.

Seuraavaksi kokeilin kaikilla eri selaimilla. Mutta samat ongelmat.

Seuraavaksi kokeilin taloutemme kahdella kannettavalla, samat ongelmat.

Seuraavaksi, ehkä oudoin juttu. Kokeilin kännykällä. Ensin käyttäen kännykän omaa dataliittymää. EI ONGELMIA. Sen jälkeen kokeilin kännykällä käyttäen tätä samaa kaapelimodeemia WLANin kautta ja taas samat ongelmat jatkuivat.

Kävin vielä tossa kaupungilla kokeilemassa kannettavalla julkisesta verkosta ja siellä taas kaikki toimi.

Eli alkaisi näyttämään, että vika ei ole täällä mun päässä vaan jossain muualla.

Kaapelimodeemin olen koittanut muutamaan kertaan sammuttaa.. ja muutaman kerran resetoida mutta niistä ei ole apua ollut.

Ideoita?

Kyseessä on Saunalahden 100 megainen kaapelimodeemi Tampereella. Laitoin Saunalahdelle viestiä, mutta siihen vastausta saa todennäköisesti odottaa tovin. Puhelintukeen en tiedä uskaltaako soittaa, koska hullunahan ne siellä pitävät ja käskevät kuitenkin vaan poistamaan selaimen evästeitä.

0

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Upea peppuisella naisella

        Upea peppuisella naisella on upea peppu.
        Ikävä
        100
        6414
      2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

        Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
        Tornio ja Haaparanta
        30
        3833
      3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

        isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
        Tornio ja Haaparanta
        28
        3210
      4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

        https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
        Maailman menoa
        370
        1736
      5. Mihin se sysipska hävisi?

        Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
        Ikävä
        33
        1398
      6. Upea peppuisella miehellä

        Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
        Ikävä
        27
        1340
      7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

        Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
        Maailman menoa
        46
        979
      8. Anteeksi kulta

        En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
        Ikävä
        11
        966
      9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

        Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
        Tv-sarjat
        11
        890
      10. Tykkään susta todella

        Paljon. Olet ihana ❤️
        Ikävä
        42
        869
      Aihe