Olen ollut töissä samalla työnantajalla melkein 4 vuotta, josta viime syksynä jäin neljäksi kuukaudeksi vuorotteluvapaalla. Palasin töihin ja ehdin olla 2,5kk kunnes minut lomautettiin. Työpaikallani oli koko henkilökuntaa koskevat yt-neuvottelut aikaisemin alkukeväästä joten asia on edennyt lain edellyttämällä tavalla. Kysymys on että vaikuttaako vuorotteluvapaa ansiosidonnaiseen(kuulun kassaan) vaikka en ole ollut periaatteessa töissä viimeistä kymmentä kuukautta? Työsuhteeni ei tietenkään ole katkennut.
Vuorotteluvapaan jälkeen lomautus
1
125
Vastaukset
- tyottomyyskassat
Hei höm ja kiitos kysymyksestäsi,
ansiopäivärahan määrä lasketaan työttömyyttä edeltävän, vähintään työssäoloehdon täyttävän ajan vakiintuneesta palkasta, eikä vuorottelukorvausta, sairauspäivärahaa tai muita sosiaalietuuksia huomioida laskennassa (poikkeuksena on työskentely alalla, jolla työt ovat kausiluonteisia tai epäsäännöllisiä esim. luonnonolosuhteista johtuen, jolloin otetaan huomioon työttömyyttä edeltäneen 12 kuukauden tulot mukaanlukien sosiaalietuudet ns. vuositulomäärityksesä).
Työssäoloehdon (34 viikkoa työssäoloehdon täyttävää työtä) tulee täyttyä 28 kuukauden mittaisen tarkastelujakson aikana, mutta vuorotteluvapaa pidentää tätä tarkastelujaksoa. Jos työssäoloehtosi ei ole ehtinyt täyttyä kokonaan uudelleen vuorotteluvapaan päättymisen jälkeen (kuten 2,5 kuukauden työskentelystä ei vielä ole) ansiopäivärahan määrä lasketaan vuorottelua edeltäneiden palkkatulojen perusteella.
Ystävällisin terveisin,
Tiina työttömyyskassasta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as442988Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna232884- 462703
- 562568
Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.582468Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)482460On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle532231Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä782138- 692038
- 452032