hei, osaisko joku sanoa miten gigantin osamaksu toimii? vanha tietokone alkaa sanomaan itseään irti ja ajattelin käydä hakemassa jostakin osamaksulla hyvän pelikoneen. gigantti on mainostanut osamaksuaan ja ajattelin että pitääkö siellä maksaa heti jokin käteismaksu? vai tuleeko koneesta lasku mukaan?
osamaksu gigantti
38
23064
Vastaukset
- 2+18
Eikös to "osamaksu" ole nykyisin sellaista että saa jonkin Tuohi- tai vastaavan kortin jota sitten lyhennetään? Korkoprosentti kaksinumeroinen.
- Jeesus jee
Kannattas varmaan säästää raha ennakkoon niin ei tuu merkintöjä luottotietoihin.
- Idiootti(ko)?
Kannattaahan sitä 300k omakotitalokin tietty ostaa ilman lainaa..
- Taidat olla
Idiootti(ko)? kirjoitti:
Kannattaahan sitä 300k omakotitalokin tietty ostaa ilman lainaa..
Taidat tosiaan olla idiootti, jos kuvittelit että avaaja menee Gigantista ostamaan omakotitalon. Ellet sitä kuvitellut, mitä rupesit horisemaan omakotitaloista yht'äkkiä? Kukaan muu ei niistä puhunut.
Idiootti(ko)? kirjoitti:
Kannattaahan sitä 300k omakotitalokin tietty ostaa ilman lainaa..
Asunnon ostossa tähdätään yleensä varallisuuden nousuun ja kuukausimenojen vähentämiseen (suhteessa vuokra-asumiseen). Se on hieman eri asia kuin kodin elektroniikan ostaminen kulutusluotolla. Siksi toisekseen, uusien asuntolainojen korot ovat tällä hetkellä verohyvitysten jälkeen luokkaa 1,5%, kulutusluotto-ostoksissa korkotaso on helposti kymmenen kertaa suurempi.
- hmmm...
Idiootti(ko)? kirjoitti:
Kannattaahan sitä 300k omakotitalokin tietty ostaa ilman lainaa..
no ehkä ei tuon hintainen ostos nyt käteisellä hodu suurimmalla osasata perheitä mutta 299-499 euron läppärin uskoisi jo jokaisen hankkivan tänä päivänä eikä osamaksuilla..
- ei oskua
300 e saa kasaan kätevästi kun laittaa vaikka 40e kk jemmaan vaikka 6 kk, nii seitsemännellä kuukaudella ei tarvi ku 60e.
Siinä säästää 5e/erä ja sit ei katumusaika kestä vuotta...... osareita kannattaa vältää aina... jos se osari ei nyt oo ongelma, nii se voi olla jo muutamassa kuukaudessa - teini hermostu
Idiootti(ko)? kirjoitti:
Kannattaahan sitä 300k omakotitalokin tietty ostaa ilman lainaa..
On noissa vähän eroa,kone maksa kun muutaman saturaisen ja
sen saat ostettua sossun rahastakin. Ok-taloa et, eli taidat oikeasti olla
idiootti kuten utolla ehdotettii =) - h kg
Ei tule, kun hoitaa maksut ajoissa...
- kuulehansääny
Taidat olla kirjoitti:
Taidat tosiaan olla idiootti, jos kuvittelit että avaaja menee Gigantista ostamaan omakotitalon. Ellet sitä kuvitellut, mitä rupesit horisemaan omakotitaloista yht'äkkiä? Kukaan muu ei niistä puhunut.
Ei hän puhunut kenenkään menevän ostamaan omakotitaloa Gigantista, sinulla nyt vaan sattuu olemaan luetun ymmärtämisen kanssa ongelmia, ja tiedän, vanha ketju, ja vastaan jo etukäteen, ihan sama.
- kysyjä 129404
noh asiahan on silleen että itellä on luotot mennyt jo monta vuotta sitten eikä oo mitää ihan pikkusummia sinne kertynyt :D nyt oon maksellut luottoja pari kymmentä tuhatta poies ja rekisteri puhdistuu reilu vuoden päästä, kone tulee itelle mutta ite en sitä maksa. jos joku viittis ystävällisesti sanoa mistä saa hyvin osamaksulla koneen ja hyvän semmosen eikä alkaa jeesustelemaan tänne.
- Wurg.
Jos on luottotiedot menneet niin et omalla nimelläsi saa. Se osamaksu on mykyään rahoitusyhtiön kautta, tarkastavat luottotiedot ja todennäköisesti myös tulot. Gigantti näyttää tarjoavan Tuohi Masteria maksuaikaa haluaville. Mulla kaupolla vastaavat systeemit.
- Jeesustelua...
Tuota noin... Itsellä vanha läppäri hajosi keväällä kun poika siihen vesilasin kaatoi. Uusi HP:n 500 GB keskusmuistilla, 4 GB käyttömuistilla ja Windovs 7 maksoi 459 euroa jonka ostin pari tuntia myöhemmin Gigantista. Kirjoitan kyseisellä koneella. Mihin sitä lainaa tarvitsee????Olin silloin viellä työtön ansiosidonnaisella kylläkin mutta pienituloinen. Vanhoja läppäreitä saa ilmaiseksi joten ei sitä varten lisävelkaa tarvitse ottaa..
No et tietenkään saa siinä tapauksessa tietokonetta luotolla mistään. Luottotietojen menettäminen on osoitus siitä, että sinä et pidä taloudellisista sitoumuksistasi kiinni.
On se kumma, että laskuja ei ole varaa maksaa, mutta silti tyyliin parinkymmenen prosentin koron osamaksukaupat ei tuota ongelmia.
- Järkimies75
Et tarvitse pelikonetta. Kuluta aikasi mieluummin vaikka työntekoon tai opiskeluun, niin voit jatkossa ostaa pelikoneen kun sinulla on varaa (lue: käteistä, ja ei kulutusluottoja) siihen.
50-100 eurolla saa käyttökelpoisen koneen, esim. huuto.netistä. - jenny19900000
En jaksanut lukea palstalta edes puolia vastauksista näiden eräiden idioottimaisten vastausten vuoksi! Miksi tulla nälvimään tai edes vaivautua avaamaan kyseistä palstaa, jos se ei yhtään edesauta saamaan vastausta kysymykseen: ''osaisko joku sanoa miten gigantin osamaksu toimii?'' ??
Itse olen kiinnostunut samasta kysymyksestä, koska opiskelijan budjetilla ei pahemmin marssita kaupoille ostamaan kalliita elektroniikkalaitteita ja pikavippejähän en suostu ottamaan!. Vaikka iltaisin töitä paiskinkin koulun ohella, on sitä jostain vuokra, laskut ja eläminen kustannettava.- Nälvivä idiootti
Ilmankos se budjetti on tiukalla, jos harrastat osamaksukauppaa, jonka kulut syövät vähät rahasi. Mitäs jos seuraavan kerran hankkisit rahat ennen kuin käytät ne?
- wrytkyt
Kyllä täytyy ihmisillä olla tylsää kun täytyy alkaa vuoden vanhoja juttuja kaivamaan esiin...
- Ihme idiootti
No kyllä minä marssin ja meillä on samat budjetit. Minkä minä sille voin, että dokaat rahasi etkä osaa käyttää rahaa? Sinne vaan tuollainen 300 euroo löytyy jokaselta kun säästöjäkin on se 3000 euroa...Tai pitäisi olla.
Jos olet itse täysin käsi rahojesi kanssa, niin älä sitä nyt koko
maailmalle ilmoita =D - Tiätäjä
Mielestäni ei ole korkoa eikä kuluja Gigantin osamaksussa,eikä siinä ole mitään väärää jos sellaisen ottaa.
- ilmaveiv1
kaupan tarjoamia osamaksurahoituksen kuluja voi verrata rahalla ostamisen etuihin netissä toimivien vertailupalveluiden avulla esim.
www.nettipankkiiri.fi - ihmiset on
ihme juttu kun kysymyksiin ei voi vastata vaan pakko kettuilla. ite just googlailen samaa aihetta satun omistamaan jo tuon tuohen..
- ilman lisiää
Joskus on ainakin verkkokauppakomin sivuilla näkynyt tarjouksia, että ei osamaksulisää. Tsiikaa siältä myäs.
- :)
Joillain on rahaa, joillain ei ole. Mutta tietääkö joku, että saako gigantista laskun tilatun tuotteen mukana maksettavaksi myöhemmälle ajalle?
- zzzzzzzzzzzz67
ei ilmeisesti enään laskulle sieltä saa.Vielä viime kesänä käyttivät systeemiä että möivät laskulle 2vk maksuajalla,nyt on sekin vaihtoehto poistunut.Avaamalla Tuohi tilin (myöntää nordea) saat tuotteen mukaan heti ilman rahaa.Asia sitten erikseen myöntääkö nordea kortin.
- höpöhöpö älä tommost
Kaikilla on rahaa.
- a
moi
- opiskelija
huh huh.. on sitä ihmistä vaikka minkä laiseen lähtöön.... onse helppoo kun on syntynyt kulta lusikka suussa, eikä rautakanki perseessä..
- hmmm----
Eiköhän vastaajat syntyneet ilman kulta lusikkaa. Opiskelleet menty töihin ja ostelevat läppäreitä silloin kun tarvii. Rautakankea tuskinpa kellään on. Ainakaan mainitsemallasi paikassa...
- Osis
Onpas kusipäistä porukkaa...
- Osamaksusta
Tällä hetkellä voi myymälässä tehdä Tuohi-sopimuksen, jossa on vaihtoehtoina 10kk tasaerissä maksu/ 2kk eräpäivän siirto. Osamaksusopimukset tehdään paikan päällä liikkeessä, jossa täytetään hakemus ja luottopäätöksen saa välittömästi. Näin opastivat omilla sivuillaan.
- Opettajaherra
Siinä Tuohi-sopimuksessa on kohdallasai niin iso riski (että luottotiedot menee) ettet tule sellaista saamaan. Säästä rahasi, poika, ja osta sitten se pesukone.
- anonyymi555
Itse asioin Gigantissa. Ostin 800€ tietokoneen lahjaksi. Ensimmäinen kerta elämässäni kun olen ostanut mitään osamaksulla ja kerroin tämän myös myyjälle. Kysyin, että tuleeko osamaksulla minkälaisia lisäkustannuksia. Sanottiin, että vain 5€/kk lisää osamaksuun.
Tänään pamahti joku Tuohi Mastercard postissa. Kävin Nordeassa selvittämässä asiaa ja virkailija väitti minun valinneen sinne jotain korkoprosentteja ym. ja yritin hänelle selittää, etten tiedä edes mistä on kyse ja miten kortti on minulle päätynyt. Loppujen lopuksi sain selville, että kortti on tullut Gigantissa asiointini takia. Nyt sitten on luottokortti, vuosimaksut, korot ja sun muut lisäkustannukset, joita piti tulla vain 5€/kk.
Mistään luottokortista ei ollut puhe kaupanteon aikana. Ajattelin, että saan laskun joka kuukausi postiin, jossa on tilinumero, viitenumero ja summa ja sitten makselen sitä pois. Luottotiedoissa minulla ei ole koskaan ollut mitään merkintää.- 8+2
Et lukenut lainkaan niitä papereita mihin nimesi laitoit?
- anonyymi555
8+2 kirjoitti:
Et lukenut lainkaan niitä papereita mihin nimesi laitoit?
Eikös olisi enemmän myyjän tehtävä jättää huijaamasta asiakasta tällaisessa tilanteessa. Ei tavalliselta kuluttajalta voida odottaa hänen tietävän sitä, että jos hän ostaa ensimmäisen kerran elämässään osamaksulla jotain niin postista paukahtaa luottokortti. Harhaanjohtavaa kaupantekoa?
- Anonyymi
Vittu, mitä pieniä insinööreja täälläkin pyörii. Miten vedetään käteen? Osaako kukaan auttaa........... .....
- Anonyymi
Joiku vitun idiootti kaivoi taas 10v vanhan jutut esiin, niin... No... Vastaan alkuperäiseen viestiin ja ensimmäiseen kommenttiin. Vastaushan ei ole muuttunut miksikään tässä ajassa. Luoton msiitä yöntää tosiaan joku pankin luottokorttiythtiö omalla nimellään. 500e koneeseen saa sitten kaupan päälle toisen verran luottoa. Saa, siis jos saa sen luoton. 2020 saattaa olla tilanne eri kuin 2011. Ekassa tai toisessa kommentissa oli jotain säästämisestä. Se on ihan hyvä huomio. Siitä 500e luotosta jos voi maksaa vaikka 200-300e suoraan käteen, niin kulut on pienemmät. Ja se luottokortti mikä tulee kaupanpäälle, niin kannattaa katkasta kahtia. Siitä ei ole kuin ongelmaa!
- Anonyymi
Hyvä lukea kun OP kysyy osamaksusta, ja idiootit tulee huutelemaan et "KANTSISKO SÄÄSTÄÄ", ihan oikeesti, siihen on varmaan syy miks toinen haluu osamaksun :DDD
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod202223Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost2281704Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita
Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy3021207- 65939
Kulujen jako parisuhteessa
Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai53905- 39834
Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?
Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.53815J miehelle viesti menneisyydestä
On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e31706Valitse, kenen kanssa seurustelet
Seura turmelee, ja huono seura turmelee täysin. Vähän niin kuin valta turmelee, ja absoluuttinen valta turmelee kokonaan273663Paikat tapeltu
Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh33642