Vaikea uskoa, että juuri missään muussa maassa panostettaisiin niin paljon jääkiekkoon kuin suomessa. Kun lisäksi otetaan huomioon se tosiseikka, että kisat järjestetään joka vuosi ja samalle talvelle saattaa joskus osua myös olympialaiset, on aika hassua, että maamme on voittanut arvokisoissa vain kaksi kertaa!
Vastaukset 4
- Höpötrolli...
pitkään kesti (-94 saakka) ennen kuin Suomen jääkiekko kapusi Norjan ja Saksan tasolta sille tasolle, että mitaleista voitiin alkaa kunnolla edes haaveilemaan. Sen jälkeen on mennyt ihan hyvin.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Jääkiekon_maailmanmestaruuskilpailut - -
Onko niin, että pää ei kestä vai onko vika valmennuksessa, kun mittavista ponnisteluista huolimatta ei mestaruuksia tule tiheämpään tahtiin?
Vain lätkä saa Suomessa massat liikkeelle ja maan sekaisin... Luulisi mahdollisten mestaruuksien houkuttelevan pelaajiamme perempiin saavutuksiin. Näin pienessä lajissa vain mestaruus on jonkin arvoinen. Älä suota vähättele! Kansainvälisen jääkiekkoliiton 51 jäsenmaasta useimmat eivät ole voittaneet yhtään maailmanmestaruutta. Mitalit puuttuvat kokonaan esimerkiksi Israelilta, Thaimaalta ja Etelä-Afrikalta. Kyllä, nekin ovat jäseniä Kansainvälisessä jääkiekkoliitossa.
- -
Se nyt ei paljoa kerro, kuuluuko jokin maa johonkin liittoon. Menepä etsimään lätkänpelaajia Thaimaasta. Tuskin kovinkaan monta löytyy. Suurin osa thaimaalaisista tuskin on kuullut edes koko lajista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2371471Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va2821043Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan94814Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan68772Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä48723- 110619
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27585Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt34574Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.46548Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.94525- 41491
- 32481
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48465Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain77451- 32429
- 29421
- 77412
Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8407Oletteko täyttä sataa?
Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?33400Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21381