Hesarin muodonmuutos!

Lehtimies.

Helsingin Sanomat aiemmin vaati joka käänteessä RKP:tä hallitukseen. Nyt on ääni kellossa muuttunut, kun se on taas kerran siellä.
Tänään lehdessä joku päätoimiittajista käsitteli hallituskuvioita niin maltillisesti ja puolueetomasti, että tuli oikein tippa silmään. RKP:stä ei mainittu sanaakaan.

Jopa Perussuomalaisten kannatuksen nousuun lehti suhtautui maltillisesti. Syynähän on se, että vaalit menivät jo. Nyt HS voi taas melkein neljä vuotta esittää puolueetonta naamaa. Ennen vaaleja HS osallistui Perussuomalaisten lokakampanjaan sekä RKP:n tukikampanjaan.

Todella lkaksinaamaista ja törkeää puolupolitikointia maamme suurimmalta sanomalehdeltä, joka mainostaaa itseään puolueettomaksi. Ei ihme, että Hesarin kutsumanimet ovat Pravda ja Helsingfors Dagbladet.

5

178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kampanjan tulos!

      Hesari oikein ylpeilee uutisessaan, jossa se sanoi "vaaliuutisoinnin" vaikuttaneen äänestäjiin. Vaaliuutisointihan oli Perussuomalaisia vastaan nostettu lokakampanja.

      Varmasti muutama prosenttiyksikkö putosi hetkellisesti PS:n kannatuksesta juuri vaaleihin johtuen vastakampanjoinnista. Nythän se on taas pitkälti yli 20%.

      Eli hallitsevat piirit saivat mitä halusivat. PS jäi niukasti kolmanneksi suurimmaksi puolueeksi.

      Tällaista on demokratia eli kansanvalta Suomessa....

    • persutperkele

      Hesarillahan on todella liberaali tausta: se oli Edistyspuolueen pää-änenkannattaja ja muutenkin kansainvälistymisen ja liberalismin puolestapuhuja ja on sitä osittain vieläkin. Lisäksi Sanoman suurin omistaja Aatos Erkko on tunnettu liberaali.

      Miksi sanomalehtien ''poliittisesta sitoutumisesta'' nousee Suomessa aina niin iso haloo? Eivätkö ihmiset osaa ajatella itsenäisesti ja vaikka vaihtaa sanomalehteä vaikkapa Kepusuomalaiseen ja johonkin muuhun lehteen, joka vastaa enemmän omaa poliittista ideologiaa.

      Lehtien ja muunkin median poliittinen asenteisuus on maailmalla ihan yleinen ilmiö. Esim. Britanniassa konservatiivit lukevat The Timesia ja liberaliit esim. The Guardiania. Suomessa valtamedian uutisointi on useimmiten liian neutraalia ja kuivaa, joka ei ilmeisesti miellytä ketään. Pieni asennoituminen voisi olla ihan hyvä.

      • Lehtimies.

        Sekoitat hieman asiat. Ei puolueettomuudella ole mitään tekemistä tylsyyden tai mielipiteen puuttumisen kanssa. Puolueeton lehti voi ottaa värikkäästi ja mielenkiintoisesti kantaa asioihin, kunhan se ei suosi vain yhtä näkökulmaa.

        Päinvastoin kaikkein tylsimmät lehdet ovat juuri niitä aatteellisia puoluelehtiä. Samaa virttä veisaavat ja vain yhdestä näkökulmasta.


    • Taustasta!

      Hesari on entinen Päivälehti, jonka avauskirjoituksessa mainittiin kuusi kertaa suomenmielinen-sana. Nykyään lehti on ruotsinmielinen.

      Kyllä perustaja Eero Erkko kääntyisi haudassaan, jos näkisi jälkeläisensä Aatoksen touhut.

      Puoluellisuudessa ei ole sinänsä mitään vikaa, jos sen avoimesti myöntää. Mutta HS leikkii puolueetonta päälehteä ja kerää siten valheellisesti lukijoita.

      No nykyäänhän Hesarin levikki on nopeassa laskussa.

    • vanha jäärä

      Jep Jep. Puolueettoman lehden pitäisi myötäillä enemistön kantaa, esimerkiksi pakkoruotsi keskustelussa tai ainakin huomioida se. Nyt olevinaan ollaan mamu-myönteisiä sekä pakkoruotsimyönteisiä, suostumatta pohtimaan vaihtoehtoja tai jonkinlaista järkevyyttä kumpaankaan asiaan. Eipä juuri toimintajatkaan älyllä loista. Esimerkkinä tää S.Saarikoski oliko kulttuuritomituksen esimies. Eräässä maahanmuutto-ohjelmassa komentti=Mitä Amerikka olisi ilman maahanmuuttoa.? Ensinnäkin mustilta ei kyselty tuutko maahan, vaan ne tuotiin sinne.? Laitinot taasen yrittää laittomasti maahan.! Amerikka tukee nk.koulutuksellista maahanmuutoa aloilla jossa omat ei riitä. Muita varten pystytettiin muuri Meksikon rajalle..! Lopettakaa Amerikan pitäminen esimerkkinä maahanmuutosta.!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      475
      3562
    2. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      36
      2940
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      87
      2866
    4. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      149
      2756
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      201
      2075
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      162
      2073
    7. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      14
      1934
    8. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      99
      1784
    9. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      50
      1559
    10. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      36
      1500
    Aihe