missä kommentit viipyy?

"Meksikolaissyntyinen perheenäiti ei tunne enää oloaan turvatuksi kodissaan Lempäälässä. Hänen kimppuunsa on hyökätty hänen kotinsa lähistöllä omakotitaloalueella jo kolme kertaa, eikä poliisilla ole epäiltyjä.

Naisen olkapäässä punoittaa ilkeän näköinen arpi. Merkki kaiverrettiin olkapäähän puolitoista viikkoa sitten ilmeisesti mattopuukolla."
9104
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Miksi automaattisesti oletat, että kyseessä on rasismi? Etkö huomaa kuinka tahattoman ironinen viestisi on?

Äänestä
  • Onko SINUN viestisi tahallisen ironinen? Voisit tutustua aiheeseen vähän paremmin ennenkuin teet itsesi naurettavaksi.

    Äänestä

Ainoa palanen, joka viittaa rasismiin on "noin 45-vuotias mies oli tarttunut naista käsivarresta ja kehottanut naista palaamaan kotimaahansa". Tuo oli siis tapahtunut joskus aiemmin. Nyt tapahtuneesta hyökkäyksestä tai sen motiiveista ei tiedetä juuri mitään. Voi hyvin olla myös rasistinen motiivi, mutta se on vain spekulointia... ja nimimerkkisi yleistystä hyi sentään.

Äänestä
  • Osa rasismia ilmenee näemmä täälläkin tavalla, että selvätkin tapaukset kielletään ja halutaan painaa koko asia villaisella.

    Totuushan on, että tässä tapauksessa jos missä, kysymys on ilmiselvästi rasismista. Yksittäisiä lauseita on turha irroittaa aiheyhteydestä, vaan tarkastella asiaa kokonaisuutena. Tämän päivän Aamulehti antaa siihen lisää infoa.

    Äänestä

"...että selvätkin tapaukset kielletään ja halutaan painaa koko asia villaisella."

Höpö höpö. Kyse on vain siitä, että päätelmien pitää perustua tapauksesta riippumatta tunnettuihin faktoihin, ei oletuksiin, oli sitten tekijä suomalainen tai ulkomainen. Tämän ketjun avaus sortuu samaan tyyliin mitä rasistit käyttävät, et vain huomaa sitä.

Jos Aamulehdessä on jotain lisäfaktaa tekijöistä tai motiiveista, kerro ihmeessä.

Äänestä

öö..poliisikin ihmettelee juttua ja haluaisi löytää edes jonkun todistajan väitteille.
Miksei kukaan muu ole nähnyt mitään?

Ettei vaan olisi taas kyseessä keksitty juttu?
Naisilla kun tuntuu nykyään olevan tapana väittää perättömiä juttuja.

Äänestä

Oli niin tai näin ,niin nyt on kyse "meikäläisen"teosta.Ei siitä haloota nouse,mutta ne muunmaalaiset uhotaan nuijia pesäpallomailoilla ja palstat täynnä uhkauksia.Uskokaa jo suunsoittajat,että suomipoika on yhtä väkivaltainen.

Äänestä

"Oli niin tai näin ,niin nyt on kyse "meikäläisen"teosta."

Kerro nyt ihmeessä mikä on lähteesi. Toistaiseksi missään ei ole sanottu mitään varmaa tekijästä saati motiivista.

"Uskokaa jo suunsoittajat,että suomipoika on yhtä väkivaltainen."

Verrattuna mihin? Jos tutkisit rikostilastoja, huomaisit väitteessäsi ongelmia.

Äänestä

Yleensä ulkomaalaisten pahoinpitelyt on tehnyt toinen ulkomaalainen.

Kuten AleBar-ampumis jutussakin. Kyse oli mamujen keskinäisistä riidoista.
Samoin edelliskesänä samojen tyyppien väliset puukotus ja pahoinpitelytkin.

Eli jos Lempäälän tapaukset ovat totta, niin on aivan mahdollista että kyseessä
on joku meksikkolaisjengien välinen kosto?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rasismi rehottaa kirjoitti:

"Meksikolaissyntyinen perheenäiti ei tunne enää oloaan turvatuksi kodissaan Lempäälässä. Hänen kimppuunsa on hyökätty hänen kotinsa lähistöllä omakotitaloalueella jo kolme kertaa, eikä poliisilla ole epäiltyjä.

Naisen olkapäässä punoittaa ilkeän näköinen arpi. Merkki kaiverrettiin olkapäähän puolitoista viikkoa sitten ilmeisesti mattopuukolla."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu