Suomalaiset ei osaa laukoa!

Selänne osaa muut ei

Suomalaiset on todella laiskoja treenamaan omalla ajallaan laukausta. Eivät varmaan nämä "NHL" -ammattilaiset vetele kesäkuumalla vanerilevyltä kiekkoja yläreppuun, ei ei. Sen sijaan ne menee salille ja sen jälkeen kaljalle.

Vittu mitä ammattilaisia. Ei oo yhtään ihme että maalinteko on suomalaisille niin vaikeaa joka paikassa. Se on vähän vaikea osua kun ei treenaa.

Ite oon harrastekiekkoilija ja olen hämmästyttänyt laukauksellani jokaisessa peliporukassa missä oon pelannu. Ne eivät tiedä sitä kuinka monta sataa extra tuntia olen treenannut yksinomaan pelkkää laukausta. On helkkarin hienoa kun ahkeran kesätreenin jälkeen kiekko löytää tiensä ylämummoon eikä muikkuverkkoihin.

5

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • noaivansama

      Tsot, tsot. Ootko nähnyt koskaan Sami Salon lämäriä? Harmi, että äijä on jatkuvasti loukkaantuneena.

    • insaturbo666

      Pitää osittain paikkansa mutta, kyllä Suomessakin on hyviä laukojia, mutta oletko ajatellut sitä, että kuinka paljon on esim Venäjällä, Ruotsissa, Kanadassa ja Usassa jääkiekkoilijoita, verrattuna esim. Suomeen?
      Se, että harrastekiekossa hämmästyttää laukauksellaan, ei kerro yhtään mitään suomen kärkipään tasosta:D
      Kyllä se prosenttuaalinen kovien laukojien osuus on suomessa likimain samalla tasolla, kuin muuallakin.
      Pelikulttuuri sen sijaan, itseluottamus, peliäly ja pelityyli ratkaisevat enemmän, kuin se että kuinka lujaa ja tarkasti ammut!
      Itseasiassa Selänteellä nyt ei kovin kaksinen laukaus ole, hänellä on kyky ampua oikeaan aikaan ja oikeassa paikassa.
      Hyvä maalintekijä tietää mitä maalivahti ajattelee ja mihin maalivahti pyrkii tietyissä tilanteissa.
      Maalintekijä osaa myös ampua silloin, kun kukaan muu ei odota sitä.
      Vaikka on kuinka kova tykki ja vaikka se olisi kuinka tarkka, niin ei sillä tehdä suuria maalimääriä, jos se ei lähde nopeasti ja yllättävästi,
      itseasiassa sitä ei ehdi edes käyttää!
      Aika paljon Kanadassa toimineena tiedän myös sen, että yleisesti, kanadalaiset ampuvat paljon nopeammin/näpsäkämmin kuin monet muut, sekin taas juontaa juurensa pelityylistä ja taas palataan siihen, että ampuvatko todella prosentuaalisestikin paremmin ?
      ikuinen väittely alkakoon :D

    • insaturbo666

      "Pari vuotta vanha tilasto, joka tuskin on oleellisesti muuttunut, kertoo seuraavaa: Euroopassa eniten rekisteröityjä pelaajia on Tsekeissä, reilut 80 000. Sitten tulee Venäjä 77 000, Ruotsi 68 000 ja Suomi 64 000.

      Vertailun vuoksi USA:ssa on 480 000 ja Kanadassa 530 000 rekisteröityä pelaajaa. Ja jäähallien lukumäärä vielä jatkoksi: Suomessa reilut 220 hallia, Kanadassa yli 3500 hallia. "

      Tässä lainaus eräästä toisesta keskustelusta, kukin voi vetää johtopäätöksiä sen mukaan.

    • juha82222

      Hannes Hyvönen osaa myös laukoa....

    • nnkbk

      "Gordie Clark also stresses the value of getting the puck on the net quickly rather than taking the time to see exactly where you´re shooting.
      - Obviously there are a lot of times when Hull and Neely had a guy in their face or rushing them when they got the puck. The main thing these guys did was they knew where the 1,83x1,22 was and they got theit shot on the net. These shots were not from particularly far out and with all the big bodies around they diidn't have time to take a look. They knew where the net was and where the goalie was, and the biggest thing they dus was getting the puck on the net. A lot of other players would shoot wide."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      132
      10114
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      76
      3556
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      90
      2847
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      70
      1464
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      316
      1355
    6. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      34
      1339
    7. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      1260
    8. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      139
      1237
    9. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      112
      1196
    10. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      49
      1150
    Aihe