Kommentteja roolipeleistä ja satanisteista?
Roolipelit ja saatanallisuus
RopeGuru
14541
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ropet ovat saatanan keino voittaa sieluja itselleen, että silleen , (itse kokenut) !!!!!!!
Ja kible, sekä monopoli ovat saatanan kätyrien pelejä. Lisäksi myös Afrikan tähti kuuluu samaan lajiin.
Saatana vaani joka oksalla. Vain jeesus pelastaa
ja kimble, älkää hyvät jeesuksen lapset seotko siihen peliin! Kimblen värikkäissä nappuloissa asuu saatana lapsineen, ja jokaisen tosi uskovaisen pitäisi varoa tätä peliä!
Vain kimblettä pelastutte ja löydätte iankaikkisen elämän!
Entäs tämä viestien heitto?! Tähän jos johonkin jää koukkuun! Olen nyt ollut muutaman päivän flunssassa (tein kai jotain pahaa) ja ei tästä koneen äärestä tahdo päästä ollenkaan pois! Syntiä tän on pakko olla! Me kaikki palamme kiirastulissa... saakohan lenkkiä ottaa megeen?
Olen herra Saatana ja haluaisin tunnustaa roolipelien turmiollisuuden
Riippuu mitä teet. Jos pelaat livenä haudanryöstöjuttuja tai neitsyen uhraamista, luet loitsuja ja eläydyt pahaan, voi olla että kilahdat. Tavalliset pöytäpelit nopanheittoineen ja lomakkeineen eivät turmele täysjärkisiä. Valmiiksi hullut ovat erikseen. Taistelu Keski-Maassa pahaa vastaan tai poliisin hommat Cyberpunkin kujilla ja kaduilla eivät mielestäni edusta Saatanaa. Päinvastoin. Itse olen pelannut niin pahoja kuin hyviäkin hahmoja ja hauskaa on ollut. Olen silti varsin uskonnollinen, enkä tarkoita sitä alakerran ukkoa.
Jos ryhdyt palvomaan saatanaa, sinun pitäisi miettiä sitä ettet voi enää ikinä lähteä siitä, elikkä siihen liittyminen ei ole mikään mukava seikkailu.Siihen liittyneet ihmiset yrittävät saada mukaansa, kun eivät itse pääse enää irti. Älä suostu liittymään mihinkään, pelaaminen on ihan eri asia!He jotka houkuttelevat, esittävät tietenkin asiat mahdollisimman hyvässä ja houkuttelevassa valossa, mutta jättävät omat huonot kokemuksensa välistä!!!
ja kristinuskolla on sama tilanne. Jos siihen höynähdät, niin ikinät et enää ajattele omilla aivoillasi
Et uskalla ajatella enää omilla aivoillasi, ettei vain pelastusautomaatti suutu ja anna rangaistusta.
...mikä aiheuttaa elämässä nautintoa on syntiä!!
vedetään siis kaikki naru kaulaan, siitä ei kai kukaan nauti?
Roolipelin juuret ovat psykoterapiassa käytetyssä psykodraamassa. Amerikkalaiset opiskelijat keksivät 70-luvulla, että samaa kontekstia voi myös käyttää hauskan pitoon kunhan luodaan tiettyjä sääntöjä esim. taisteluita varten. Roolipelit ovat romaaneja, joita kirjoittavat niiden pelaajat sitä mukaa kun peli etenee. Tai näytelmiä.
Jokainen tuo omat pirunsa niihin mukanaan. Kuten kaikkeen muuhunkin. Ainakaan minä en halua pelata (tai tehdä mitään muutakaan negatiivisten limaa sylkevien kakaroiden kanssa.
Viime kampanja oli Hârn ja pelaajien keski-ikä 30 vuotta. Sukupuolijakauma pelaajilla 40/60 meidän miesten eduksi. Ikävä kyllä harva on enää tässä ikäryhmässä kyllin hullu (tai vailla muuta tekemistä) GM:n hommiin...
Uskovaiset nuoretkin pelaavat roolipelejä, joissa aiheena on usein jokin episodi Raamatusta.
Sitäpaitsi mitä perinteiset joulukuvaelmatkaan ovat muuta kuin roolipelejä.
No jos te ymmärtäisitte että mitään saatanaa ei ole olemassakaan, niin loppuisi tuo kaiken julistaminen synniksi. Roolipelit kuin ei larppaaminenkaan ole millään tasolla sitä kuvitellun saatanan palvontaa. Me ihmiset itse luomme oman helvettimme.