Laaninen hehkuttaa Alkiota Suomemaassa

26.5.2011

KesKustan puoluesihteeri Laaninen luokittelee puoli miljoona suomalaista kaljakuppiloitten istujoiksi!

Suomenmaa -lehdessä 26.5.2011, sivulla 3, vanha KesKusta-jäärä Timo Laaninen hehkuttaa kuinka olisi otettava "Alkiosta eväitä aatekeskustelulle".

Jo etusivun juttuvinkki lupaa herkullista antia tulevasta: "Alkion perinnössä monta aarretta". Puoluesihteeri Timo Laaninen esittää sivun 3 jutussa kuinka Alkion teoksissa riittää aihetta useisiin väitöskirjoihin. Omana kokemuksenaan Alkion tuotannosta hän vetää esiin mm. nuorena lukemansa Puukkojunkkarit.

Alkio omasi Laanisen mukaan jopa tulevaisuuteen näkijän kykyjä kun tuli kuvanneeksi tyypillisen perussuomalaisten prototyypin näin: "Alkio tuli piirtäneeksi yhteiskunnasta syrjäytyneen nuoren miehen muotokuvan tarkasti. Se sopisi täydellisesti myös lähiön kaljakuppilassa istuvan, ulkomaalaisia karsastavan ja perussuomalaisia äänestävän nuoren miehen kuvaksi." Tällä kommentilla KeKustan puoluesihteeri Laaninen luokittelee puoli miljoona suomalaista kaljakuppiloitten istujoiksi!

Tämän Laaninen mielusti ohittaa, sillä nykymittapuun mukaan Alkio oli rasiti ja kenties fasistikin!

Aulis Alasen kirjoittamassa Santeri Alkion elämänkerrassa kerrotaan millainen "Suur-Suomi -mies Alkio tuolloin oli. Hän halusi "kaikki Väinölän lapset" yhteen riippumatta missä raja kulki! Nimenomaan Itä-Karjalan vapauttamista ja Suomeen liittämistä hän itsenäisyytemme alusta lähtien piti Suomelle elinkysymyksenä. >> Suomi ei ole kokonainen ennenkuin tämä osa heimoamme kuuluu kanssamme saman rajan sisään>>, hän sanoi. Tässä Alkio oli aivan samalla linjalla kuin Mannerheim miekavalassaan." (Sivu 554-555 luvun Alkio ja Interventio alusta muutama lause.)

Minusta on erikoista Alasen kirjan Alkusanat - osassa oleva Alasen maininta runsaista lähteistä ja maininta Alkion frangmentaarisista päiväkirjoista, erityisesti niiden 1917-22 käsittävää osaa kehuen. Hän mainitsee erikseen valtionarkistossa olevat mikrofilmit kyseisiltä vuosilta, mutta ei mielestäni kerro muuten käyttäneensä koko päiväkirja-aineistoa. Oliko sittenkin niin, ettei Alasellekaan annettu alkuperäisiä päiväkirjoja käytettäväksi Alkion päiväkirjojen tekoa varten?

Alanen Aulis J. Santeri Alkio
WSOY, 1976, 748 s.,1. painos

Martti Ahdin kirjassa, Ryssänvihassa, kerrotaan Santeri Alkiosta sellaisia asioita mitä hänestä ei yleisesti tiedetä. Alkion sai Kaila kiihotettua hyvin ankaraksi ryssänupseerien vihaajaksi, oikein nro 1, ja Alkio saikin paljon "aikaan" sillä saralla. Aika radikaali tuntuu olleen 1918 tapahtumien aikaan. Elmo E. Kailasta Kekkonen käytti nimeä "oikea Kaila".

Martti Ahti: Ryssänvihassa Elmo Kaila. Aktivistin, asevoimien harmaan eminenssin ja Akateemisen Karjala-Seuran johtajan elämäkerta 1988-1935. WSOY, Porvoo 1999. 554 s.

Tässä oman aikansa KePulaisuuttaa äärimilleen vietynä: Santeri Alkion kannatti Pietarin hävitystä maan tasalle! Santeri Alkion, kepulaisuuden pyhän isän, mielestä tuo "aasialaisen kupan ja venäläisen mädätyksen haiseva pesä" oli hävitettävä maan tasalle!

Martti Ahti: Salaliiton ääriviivat, sivu 131. Lähteenä tuossa Ahdin väitöskirjassa näyttää olevan Alkion päiväkirja 10.3.1919!

Santeri Alkio oli myymässä suomalaisia punavankeja orjiksi Saksaan kalikaivoksille 1918

http://blogit.iltalehti.fi/aarno-laitinen/2010/08/30/vanrikki-nappulan-historiankurssi/

"Kun maassa oli lähes 100 000 punavankia, se oli valtava huolto-ongelma. Kokoomus ja maalaisliitto keksivät sellaisenkin hankkeen, että myydään vankeja orjiksi Saksaan kalikaivoksille. Erityisen innokas orjakauppias oli maalaisliiton johtaja Santeri Alkio." Sota on perunakysymys. Tämän esittäjä oli saksalainen kenraali Ludendorf 1. MS:n aikana. Saksahan romahti lähinnä oman huoltotilanteen aiheuttamiin levottomuuksiinsa.

KePulaisuuden pyhän isän kultaiset sanat oli kauan kadoksissa. Sitten luimme lehdestä kuinka tällaisen uutisen:

"Antiikkikauppias myi matkalaukullisen tarkkoja muistiinpanoja Esko Aholle
Santeri Alkion keväällä löytyneet päiväkirjat toimitetaan kirjaksi"

11

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sonnim.naist.mies

      Naurattaa niin pirustu Läski-Laanisen (Paloheinän pallomaha) kiukuttelu tyhjästä kassasta ja kepun suurimmasta vaalitappiosta. On kuin maaseudun rakkikoira, haukkuu varmuuden vuoksi omat ja vieraat. Hoh,hoh,hoooooooooo Kapi ei ole läheskään niin tyhmä kuin Läski-Laaninen.

    • Anteri Salkio

      >>Merkittävä osa aineistosta jätettiin Alkion pojan Paavo Alkion toivomuksesta kuvaamatta

    • Anteri Salkio

      Korjataan tämä kohdalleen:

      Oliko sittenkin niin, ettei Alasellekaan annettu alkuperäisiä päiväkirjoja käytettäväksi Alkion elämänkertakirjan tekoa varten?



      Minusta on erikoista Alasen kirjan Alkusanat - osassa oleva Alasen maininta runsaista lähteistä ja maininta Alkion frangmentaarisista päiväkirjoista, erityisesti niiden 1917-22 käsittävää osaa kehuen. Hän mainitsee erikseen valtionarkistossa olevat mikrofilmit kyseisiltä vuosilta, mutta ei mielestäni kerro muuten käyttäneensä koko päiväkirja-aineistoa. Oliko sittenkin niin, ettei Alasellekaan annettu alkuperäisiä päiväkirjoja käytettäväksi Alkion elämänkertakirjan tekoa varten?

    • Vaskisti

      Alkio olikin siis kiihko Fennomaani ja kaikkien fasistien esikuva?

      Alkio kannatti miljoonakaupungin hävittämistä. Hän vaati Suomea mukaan laittomiin sotaretkiin Aunukseen ja Venäjälle.

      Maalaisliittolaisuuden juuret olisivat Pietarin raunioissa JOS tuollaiset olisivat saaneet määrätä.

      Hyi saasta. Laaninen kannattaakin pohjimiltaan fasismia!

      • rimskikorsakovski

        Muista Lapuanliikkeen juuret!


    • On jo kysyttävä

      Onko KePu Suomen fasismin pesä?

      Eikö KePulit saa pesää? Sen näkee naamasta, kun lakkaa saamasta...

    • Pesäpakoinen

      Onko Laaninen saanut koskaan,,,?

    • 31.5.2011

      Suomenmaassa tapahtuu tiistaina vallankaappaus ja Papan suojatyöpaikka on vaarassa!!!

      31.5.2011 on päivien päivä Kepuraattoreille.

      • Suunta muuttuu

      • Kuhinaa nurkissa

        Nyt kävikin niin, että väärä mies lensi pihalle! Aika näyttää lähteekö vielä joku muukin.


        Joutsen Median hallitus valittiin äänestämällä
        31.05. 17:45

        http://www.suomenmaa.fi/etusivu/joutsenmedian_hallituksesta_äänestettiin_5300676.html


        Toimitusjohtaja, päätoimittaja Kim Huovinlahti Porista valittiin uutena jäsenenä Suomenmaan emoyhtiön Joutsen Media Oy:n hallitukseen.

        Oulussa pidetyssä yhtiökokouksessa hallituksen valinnasta äänestettiin.

        Entisistä hallituksen jäsenistä valittiin jatkoon kansanedustaja Markus Lohi, emäntä Raili Myllylä, puoluesihteeri Timo Laaninen, KTM, KHT Pertti Tarvainen ja tekn. lis. Esko Järvenpää.

        Kokouksessa oli paikalla 132 osakasta, jotka edustivat yhteensä 75 009 osaketta.


        Perttu pantiin menemään... kuikas näin sitten kävi?

        http://www.suomenmaa.fi/etusivu/joutsen_median_nurkissa_taas_kuhinaa_5288763.html

        http://www.google.com/search?q=Joutsen Median hallitus Perttu Nousiaisen&rls=com.microsoft:fi&ie=UTF-8&oe=UTF-8&startIndex=&startPage=1&rlz=1I7ADSA_en


    • KePu-Sputnik

      KePu ja Keskusta haluaa uudistua. Näin lehdessä kirjoitettiin JO 3.5.2011. Lisäksi Suomenmaassa kerrotaan kuinka KePu haluaa palata Alkiolaisuuteen. KePussa kuulemma turvataan aina hädän hetkellä aitoon Alkiolaisuuteen.

      KePu haluaa uudistua. Käyttääkö se ruttunaamaiset puolueraakkinsa kasvojenkohotusleikkauksessa ja rasvaimussa?

      Mukana häärii vanha kaarti "Kremlin Multakuriiri" -Kääriäisen johdolla. Matkassa on tietysti Mauri "Tupee" Pekkarinen, "Juntta"-Laaninen, Kulli-Kalli ja moni muu vanha läjä. Listaa on paljon jatkuen aina "KGB"-Väyryseen saakka!

      NL kaatui jo yli 20 vuotta sitten, mutta nämä vaan jatkaa kuin Sputnik kiertoradallaan ja tyhmät KePulit äänestää kerta kerran perään heitä. Tosin kannatus hupenee kun maa vetää äänestäjiä puoleensa kiihtyvällä tahdilla. Maahan se tuli lopulta myös Sputnik. Siinä nuorennusleikkauksessakin taitaa olla "mission impossible" edessä, kun maa vetää vanhoja puoluejääriä vääjäämättömästi puoleensa... tai sitten vasta se lääke auttaa nuorentamaan puoluejohtoa. Olihan aikoinaan Neukuissakin lyhkäsimmät johtopestit laskettavissa vain muutamissa kuukausissa.

      Nyt on taas Suomenmaa -lehdessä 26.5.2011, sivulla 3, vanha KesKusta-jäärä Timo Laaninen hehkuttamassa kuinka olisi otettava "Alkiosta eväitä aatekeskustelulle". Sanoopa Pappa tutustuneensa "pyhän isän kultaisiin sanoihin" lukemalla oikein Puukkojunkkari! Toki messiaan elämänkerta kuuluu olevan tuttu. Sitä muuten myydään divareissa muutamalla eurolla, hox HOX!

      Alkion elämänkerta -kirjan parissa kannattaa viettää muutama hetki, niin selviää millainen "SuurSuomi -mies Alkio tuolloin olikaan. Hän halusi "kaikki Väinölän lapset" yhteen riippumatta missä raja kulki!



      Kirjoja KePulaisuudesta:

      Virkkunen kertoo rahan olleen heikko paikka, toinen oli sota ja naiset. Sivuilla 222-250 käydään läpi Talvisodan aikainen Kultakummun taistelu Kannaksella Kämärän aseman läheisyydessä. Oliko Korsimo kuormaston vääpeli ja karkasiko hän Turkuun saakka? Se karkuruusjuttu ei selviä... vain se selviää ettei dokumentteja löydy riittävästi. Korsimo oli suomenruotsalainen Korsman vuoteen 1934, siis hurri.

      VIRKKUNEN SAKARI: Korsimo Kekkosen mies, Otava, 1976, 352 s.

      Uusitalo Eino: Jälkipeli, KIRJAYHTYMÄ, 1983

      Kaikkien perässähiihtäjien esikuva kertoo sivuilla 166-169 mm. Toisen itsenäisyyspäiväpuheensa.

      Laukkonen Ilmari: Alkion miehet, Vaasa Oy, 242 s, Erikoinen kirja johon ei ole painovuotta merkitty.

      Alkion miehet -kirjassa on Alkion hautajaisistakin. Oli virallinen osuus ja sitten Alkion miesten osuus messiaan kunnioittamisessa.

      Santeri Alkion päiväkirjat löytyi helsinkiläisestä divarista. Näin uutisoitiin 22.9.2008. KePulaisilla oli kurjaa kun messiaan kultaiset sanat oli kauan hukassa.

      Suomi K-linjalla, (toim) Otava, 1974, 224 s.

      Kirja alkaa kertomalla mikä Kurjensaaren mielestä oli Kauko Kareen näkemys K-linjasta.

      "K-linja on salaliitto, se on Mafia, se on Camorra, se on bakteeri, se on syöpä, se jakaa ja vie virkoja, se on Musta Käsi, joka kaivoi Saimaan kanavan; se on kaikkialla, se on enemmän kuin kirjain, se on virus; siihen voi sisältyä Kekkonen, kapitalismi, kommunismi. K-linjan pyhin paikka on jossain, missä Urho Kekkonen polvistuneena nauttii ateistisen herranehtoollisen Kremlin kellojen soidessa ja puolisotilaalliseen asuun pukeutuneiden kommunismin pappien juhlallisesti hymistessä valittuja kohtia Marxin Pääomasta ja Leninin kootuista teoksista. Alttarin yllä kaatuu venäläisin kirjaimin teksti Finis Finlandie - Suomen loppu."

      K-linjalaiset olivat Paasikiven linjalla ennen Paasikiveä!

      Kekkonen, Korsimo, Kleemola, Karjalainen, Kuuskoski ja etunimillä pääsivät mukaan apuryssät Kaarlo ja Kustaa... Se toinen K-linja olikin Kalliokoski, Kukkonen ja Koivisto... mutta tämä linja oli menossa päin Karjalan mäntyä!

      http://suomenhistoriaa.blogspot.com/2009/07/korsimo-kekkosen-mies.html

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      219
      5983
    2. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      26
      3764
    3. Koska näet seuraavan kerran

      Kaivattusi? Onko päivä tiedossa vai sattumasta kiinni?
      Ikävä
      82
      2597
    4. Ootko nainen jotenkin

      itseäs täynnä? Mars laihduttamaan. 🫵🏽 K
      Ikävä
      39
      2131
    5. Hyvästi.....

      En vain enää jaksa.....
      Ikävä
      33
      1902
    6. Hyvää yötä

      Mm❤️
      Ikävä
      45
      1878
    7. Ongelma Ibizalla

      Mistä saada triatleetin jalkaan mahtuva kenkä häitä varten?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      1775
    8. Eelle

      Huomenta,ajattelen sua..
      Ikävä
      21
      1656
    9. Hauskaa nimipäivää rakkaalle!

      On kova ikävä. Rakastan sua ikuisesti ❤️🤗😘
      Ikävä
      27
      1502
    10. Tappajamanne kiinni

      Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!
      Mikkeli
      33
      1478
    Aihe