Minusta näin sivusta seuraavana tuntuu, että monet Suomen ongelmista juontaa tähän asiaan josta allaolevissa videopätkissä keskustellaan. Vaatimalla pakkoruotsia koko kansalle ja leikkimällä suomenruotsalaista, ei siis missään nimessä suomalaista kansa alkaa kyllästymään. Aikansa kutakin niin myös tätä suomenruotsalaisuutta. Kansa kyllästyy koska koko yhteiskunnan kehitys näivettyy kun joka tilanteessa kielikysymykset sanovat stop kaikelle kehitykselle. Ruotsin kieli ensin sitten vasta muu on kestämätön tilanne maassa jossa suomea puhuu äidinkielenään reilusti yli 90 prosenttia kansasta.
http://www.youtube.com/watch?v=t_CokDGoACY
http://www.youtube.com/watch?v=syWXjaW2RY8&feature=related
Onkohan tässä suomenruotsalaisuuden perimmäinen ongelma?
arvoollonen
2
138
Vastaukset
- hennavirkkunen
Tällaiset henkilöt VAATIVAT muilta ruotsin osaamista jotka eivät itse sitä osaa.
http://www.youtube.com/watch?v=lo0oYS2QFmI&feature=related - Kyllä vain!
Otsikkosi hämäsi, mutta tekstiosa selvensi asian. Jos ongelma olisi vain suruilla, niin se olisi pieni ongelma.
Mutta kun keinotekoinen kaksikielisyys ja kaikenlainen pakkoruotsitus on ongelma koko Suomelle.
Suomi antaav valtavasti tasoituusta kilpailijamailleen(mm.Ruotsi) ylläpitämällä moista painolastia maansa niskassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614358KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1443120Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo472428Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?462343- 981985
- 241883
- 281596
- 221584
- 1501411
- 341233