Paavo Väyrynen

Joutuiko Paavo Väyrynen mediapelin uhriksi?
469
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Naurattaa tuo Väyrysen pullero ja tollakko, kun aina itkee olevansa median uhri, vaikka syyllinen löytyisi peilistä. Nauratti pirusti kun Väyrynen putosi eduskunnasta. Hoh,hoh,hooooooooo Kapikin on viisampi kuin Väyrynen.

Äänestä

Riippuu siitä, mitä vaaleja tarkoitat. Viime eduskuntavaaleissa Väyrynen oli puolueensa uhri. Lapista hän olisi vetänyt isot äänimäärät, mutta hän ajatteli vetävänsä Uudeltamaalta vielä enemmän ja pohjustaa tulevaa presidenttiehdokkuuttaan Eivät 20 vuotta sitten annetut äänet ole enää voimassa. Tuolloinha meidän Paavo sai uudeltamaalta yli 20 000 ääntä.

Vuoden 1994 presidentinvaaleissa Väyrynen oli muiden keskustalaisten ehdokkaiden "uhri". Elisabet Rehn sai 1. kierroksella 22,00% äänistä, Väyrysen jäädessä 19,5%:iin. Valitsijayhdistysten keskustalaiset ehdokkaat Keijo Korhonen ja Eeva Kuuskoski saivat 5,8 ja 2,6% äänistä eli yhteensä 8,4%.

Jos Korhonen ja Kuuskoski eivät olisi olleet ehdokkaina, olisi noista äänistä pitänyt mennä Paavo Väyryselle reilu kolmannes, niin Paavo olisi ollut toisella kierroksella ja todennäköisesti näin olisi ollutkin. Paavo syyttää turhaan mediaA, koska oikeat syylliset löytyvät muista KESKUSTALAISISTA EHDOKKAISTA ja tietenkin ÄÄNESTÄJISTÄ.

Turhaa Paavo valittaa. Hän on ollut ehdokkaana likemmäs parikymmentä kertaa ja ainoastaan hävinnyt kaksissa vaaleissa 1994 ja 2011. Vuoden 1988 presidentinvaaleissa ei meidän Paavolla ollut realistisia mahdollisuuksia tulla valituksi.

Äänestä

Rehn ei kepujen ehdokas ollut.

Äänestä
  • Ei ollutkaan vaan RKP:n ja sai 22% äänistä. Väyrynen ja muut "kepulaiset" ehdokkaat saivat yhteensä 27,9% eli olisi Korhosen ja Kuuskosken äänipotista, mikäli eivät olisi olleet ollenkaan ehdokkaina, voinut Väyryselle tipahtaa se tarvittava 2,6% eli noin kolmannes, että olisi Paavo päässyt toiselle kierrokselle ohi Rehnin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Keminmaa kutsuu kirjoitti:

Joutuiko Paavo Väyrynen mediapelin uhriksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu