Miksi Raamatussa kielletään sianlihan syönti?
Raamattu kieltää sianlihan!!!
Sika
11458
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Joku teologi on väittänyt, että syy olisi sianlihan mahdollinen trikiinitauti, mutta itse asiassa Raamattu ei kerro syytä.
Eiköhän kyse ole enemmänkin siitä, että Jumala nyt vain nimesi sianlihan USKONNOLLISESTI saastaiseksi, mikä on enemmänkin juutalaisten uskollisuudenkoetus kuin terveydellinen määräys.
Ehkä kyse oli juutalaisten kansallisen identiteetin vahvistamisesta: erottautumisesta ympäröivistä pakanakansoista, jotka käyttivät sianlihaa.Kristittyjä käsky ei koske.
Jos on juutalainen ja syö sianlihaa, se on syntiä.
Jos on kristitty ja syö kinkkua, niin eipä haittaa se ei olekkaan syntiä. Kumpi on oikeassa?
Mikäs sitä syntiä oikein on? tuntuu olevan senverran ristiriitaisia käsityksiä jo ihan ev.lut kirkossakin.
Raamatusta löytyy vastaus tähänkin!
Niin juutalaisille kuin kristityillekkin!
...lähinnä se, että sianliha oli likaista ja siitä sai helposti kaikenlaista sairautta. Siksi Raamatussa se ehkä kiellettiin, ihmishenkien säästämiseksi.
Aivan varmasti po. kielto oli tuohon aikaan varsin perusteltu terveydellisistä näkökohdista katsottuna. Tämä on mielestäni yksi selkeä osoitus siitä, että ihmisille on annettu ihan käytännön ohjeita kategoristen käskyjen muodossa. Kun kehitys kehittyy (ja lihan testaus, käsittely ja jääkaappikin keksittiin) ohjeet ovat jääneet sellaisenaan kirjan lehdille. Tänä päivänä sitten ihmetellään, että miksi, miksi ja kiistellään ja kiistellään. Ohjeet pitäis päivittää vastaamaan nykyajan käsityksiä ja tarpeita. Kuka sitten tähän kykenee onkin jo eri juttu!
jos Raamattu kieltää sianlihan syönnin, niin se koskee kaikkia, myös kristittyjä eikä vain juutalaisia. Muutenhan mikään Raamatun käsky tällä periaatteella sovellettuna ei koskisi meitä kristittyjä, vaan vain juutalaisia... Että sellaista tänään.
tarkoittaa "kehitys kehittyy"? Täyttä hölynpölyä ja älytöntä rääkät kielä moisilla typeryyksillä.
Muita ko.tason viisauksia olisi: Kauneus kaunistuu, viisaus viisastuu, pimeys pimenee, Jne. täysin järjrtöntä roskaa.
Noilla perusteluilla käsky älä tapa saa aivan uusia muotoja on meinaan lääketiedekin sen verran kehittynyt, että saadaan lähes raatokin vielä henkiin.
Ja älä himoitse lähimmäisesi vaimoa.
No nykyään nuo kondomit suojaavat tosi hyvin sukupuolitaudeilta.
Eri puolella Vanhaa Testamenttia kielletään ja käsketään jos jotakin, ja minua kiinnostaa (siis kiinnostaa ei-sarkastisessa mielessä) tietää, miten erotellaan noudatettavaksi tarkoitetut ja "vanhentuneet" imperatiivit toisistaan. Homoseksuaalisuuden kieltoa noudatetaan, mutta samoilta tienoilta (muistaakseni) uhrilehmien polttamista ei nyttemmin enää harrasteta, kosher-ruokaa ei kristittyjen ole välttämätöntä popsia ja niin edelleen. Uuden Testamentin tuntemukseni on sen verran heikoilla, etten näin suoralta hännältä osaa tempaista siitä kohtaa, joka kumoaisi VT:stä löytyviä käskyjä. Osaako joku valottaa asiaa?
Elämää, valoa ja rakkautta.
Eihän Jeesus (tai Jeshua) mitään lakia ole kumonnut vaan täyttänyt! Sehän sanoikin siellä josain että "En minä ole tullut kumoamaan lakia vaan täyttämään sen." Niin että repikää siitä huumoria...
Raamattu pitää erilaisia siihen sisältyviä lakeja arvoltaan erilaisina.
Kun puhutaan, että Jeesus täytti lain, tarkoitetaan sillä KAIKKEA sitä, mihin ihmisen piti ennen häntä turvautua saadakseen Jumalan suosion. Tässä merkityksessä Jeesus oli lain loppu ( = päämäärä, tarkoitus alkukielellä).
Jos katsoo VT:n tilanteita,joissa Jumala antoi lakejaan, Hän sanoo aina: "Tämä säädös on TEILLE ja teidän lapsillenne..." .Kenelle Hän silloin puhui? JUUTALAISILLE.
Yleisesti katsotaan, että vähempiarvoisia lakeja KRISTITYILLE ovat VT :n uhrilait ja puhtauslait, sillä ne oli annettu vain juutalaisille.