Ja EU:N mallioppilas Suomi maksaa kiltisti

Pelko tappavaa bakteeria kohtaan on lamaannuttanut espanjalaisten vihannesten viennin, kirjoittaa espanjalainen sanomalehti El País verkkosivuillaan. Vihannesten vienti on loppunut ainakin Keski-Eurooppaan, Venäjälle ja Iso-Britanniaan. Lehden mukaan Espanja aikoo vaatia Euroopan unionilta vahingonkorvauksia.

http://yle.fi/uutiset/ulkomaat/2011/05/el_pais_espanjan_vihanneskauppa_lamaantunut_2631938.html
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Suomella on vastuu Portugalia rahoittaneista suurpankeista
12.5.2011 09:30 Markus Lehtipuu 8 kommenttia

Mikään ei enää yllätä, koska kaikki menee käsikirjoituksen mukaan.

Perussuomalaiset ovat "rasisteja" eli "natseja" eli Perussuomalaiset jäävät hallituksen ulkopuolelle. Koska Hitler.

Kokoomus ja SDP ovat tehneet etupiirijaon ja sopineet, että Suomella on vastuu Portugalia rahoittaneista suurpankeista.

Vastuu.

Mikä newspeak-sana.

Suomella on vastuu.

Suomella on vastuu Pietarin viemäreistä. Suomella on vastuu Somalian merirosvoista.

Suomen on kannettava osuutensa vastuusta.

Portugalia rahoittavista pankeista. Kreikan veloista. Irlannista.

Nepalin koululaista. Afganistanin sodista. Libyan sodasta. Kehitysmaiden suurisilmäisistä lapsista. Maailman naisista.

Suomen on kannettava vastuu pakolaisista. Ja mamujen kotouttamisesta. Opeteltava uimaan.

Suomella on osuus ja se on vastuu ja meidän on maksettava.

Suomi ei pääse neuvottelupöytiin, jos emme kanna vastuuta. Eli me maksamme tiemme neuvottelupöytiin, joissa Suomelle langetetaan koko ajan enemmän vastuuta ja miljardilaskuja.

Aikamoinen neuvottelupöytä.

Ne miljardit me lainaamme suurpankeilta ja ylivelkaannumme. Koska vastuu.

Mutta meillä ei ole vastuuta ylivelkaantumisesta. Meillä on vastuu vinkuintiaanien vastuuttomasta meuhkaamisesta.

Meillä ei ole vastuuta Suomen vanhuksista. Meillä ei ole vastuuta sotaveteraaneista, tai lapsista tai vammaisista.

* * *

Kun Suomi velkaantuu hurjaa vauhtia, joskus tulee aika maksaa velat takaisin.

Kuka silloin kantaa vastuun Suomen veloista, jotka olemme velkaa suurpankeille?

Ei kukaan. Vastuu on aina muilla. Ulkopuoliset joutuvat maksamaan.

Koska suomalaiset ovat jo nyt ulkopuolisia. Me olemme neuvottelupöydissä, joissa meille lyödään ulkopuolisen vastuullisen lasku: miljardeja ja miljardeja euroja, jotka revitään pienyrittäjien ja työtätekevien, duunarien, selkänahasta.

Terveiset kokoomukselle ja demareille, vaalien häviäjille, jotka tekivät salaisen lisäpöytäkirjan ja sopivat, että Suomella on vastuu asioista, jotka eivät mitenkään meille kuulu.

Ja perussuomalaiset jätetään hallituksen ulkopuolella. Koska vastuu. Koska Hitler.

Vastuuta ei ole Portugalilla tai sitä rahoittaneilla pankeilla. Vastuu on suomalaisilla, koska Suomi velkaantuu vain 10 mrd euroa vuodessa.

Kuka on vastuussa tästä ylivelkaantumisesta?

Ei kukaan.

Kataisella on vain valta. Ei vastuuta.

http://markuslehtipuu.puheenvuoro.uusisuomi.fi/72756-suomella-on-vastuu-portugalia-rahoittaneista-suurpankeista

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vahingonkorvausta kirjoitti:

Pelko tappavaa bakteeria kohtaan on lamaannuttanut espanjalaisten vihannesten viennin, kirjoittaa espanjalainen sanomalehti El País verkkosivuillaan. Vihannesten vienti on loppunut ainakin Keski-Eurooppaan, Venäjälle ja Iso-Britanniaan. Lehden mukaan Espanja aikoo vaatia Euroopan unionilta vahingonkorvauksia.

http://yle.fi/uutiset/ulkomaat/2011/05/el_pais_espanjan_vihanneskauppa_lamaantunut_2631938.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu