Ei tuu Kataisesta

se on helvetin hyvä sillä juuri Kataisen talouspolitiikan takia maassa on jälleen työttömiä saman verran kuin Viinasen ollessa ministerinä.
461
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Nokia tulosvaroituksen jälkeen luultavasti irtisanoo ihmisiä, että se siitä työvoimapulasta.

Äänestä

Miten talous voi kasvaa, jos ostovoima surkastuu?? osaisiko joku vastata tähän helppoon kysymykseen??

Kysynnän ja tarjonnan laki normaalissa markkinataloudessa..

tuote x maksaa hinnan x, tuottaen tietyn katteen.

kysynnän laskiessa hinta x nousee, että tuote x tuottaisi tietyn katteen kysyntään nähden..
kysyntä ja myynti saattaa edelleen laskea hinnan x kasvaessa ja joillakin ei ole siihen enää varaa..

kysynnän kasvaessa tuotteen x hinnan tulisi laskea, jolloin tuote x tuottaisi tietyn katteen kysyntään nähden..

hinnan x ja kysynnän / myynnin pysyessä vakiona, tuote x tuottaa katteen = vakio

kysynnän ja tarjonnan laki kapitalismissa

Kysynnän kasvaessa tai laskiessa tuotteen x hinta on MAHDOLLISIMMAN KORKEA, tuottaen maksimaalista katetta x..

näin enää harvoilla on varaa tuotteeseen x, näin tuote x tuottaa vähemmän katetta, kuin mikä olisi sen optimaalinen katteen tuotto x..

myynti supistuu..

hinnoittelusta riippumatta, mikään ei mene kaupaksi, jos ihmisillä ei ole enää varaa maksaa tuotteesta x..

Miten talous kasvaa, jos ihmisillä ei ole vara kuluttaa??

TOIVOTALKOISIIN!!

Äänestä

Sekä Demarit, Vihreät että Vasemmistoliitto torppaavat täydellisesti Kokoomuksen Sasin tuoman paperin, jossa on ensimmäistä kertaa paperilel laitettuna jotakin numeroitakin.

Huh, huh, lopultakin jotakin rauhoittavia uutisia tähän maahan, sitten huhtikuun vaalien jälkeen.

EI TULE KATAISESTA PÄÄMINISTERIÄ TÄHÄN MAAHAN.

Jotakin hyvää sentään, toukokuun aikana. Huomenna alkaa kesäkuu.

Leikkauksia valtion menoihin saa ja PITÄÄ tehdä. Mutta Katainen on aivan väärä mies tämän homman läpi viemiseen.

Tarvitaan paljon isompi Sikaniska tilalle, sellainen jolla on edes jotakin uskottavuutta.

Äänestä
  • talous,talous,talous..

    helppohan se on sössiä jos ei ymmärrä siitä yhtään mitään..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pääministeriä ja kirjoitti:

se on helvetin hyvä sillä juuri Kataisen talouspolitiikan takia maassa on jälleen työttömiä saman verran kuin Viinasen ollessa ministerinä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu