Ei kai kukaan tosissaan luule, että tshetsheenien itsenäisyyshaaveisiin myönteisesti suhtautuneen Anna Politkovskajan olisi tappanut joku isänmaallinen tshetsheeni?
Jos murhaaja on todella tshetsheeni, hän edustaa Kadyrovin korruptoitunutta, Kremlin herrojen juoksupojaksi sortunutta venäjämielisten valtaa.
Vähän sama tilanne olisi Suomessa, jos vaikka joku perussuomalainen nokkamies ammuttaisiin, ja mahdolliseksi surmaajaksi epäiltäisiin jotakin toista perussuomalaista!
No, näihin Venäjän uskomattomiin temppuihin eivät usko ketkään muut kuin Putinin hallinnon lammasmaiset tukijat -ja sen lisäksi täällä Suomessa muutama venäjämielinen iiroilija...
Jos murhaaja on todella tshetsheeni, hän edustaa Kadyrovin korruptoitunutta, Kremlin herrojen juoksupojaksi sortunutta venäjämielisten valtaa.
Vähän sama tilanne olisi Suomessa, jos vaikka joku perussuomalainen nokkamies ammuttaisiin, ja mahdolliseksi surmaajaksi epäiltäisiin jotakin toista perussuomalaista!
No, näihin Venäjän uskomattomiin temppuihin eivät usko ketkään muut kuin Putinin hallinnon lammasmaiset tukijat -ja sen lisäksi täällä Suomessa muutama venäjämielinen iiroilija...
Vastaukset 16
Vanhimmat
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9902348
En avaa linkkejä.
Voisitko kertoa omin sanoin, miten haluat kommentoida avausviestiäni?
Minkä linkin kautta tulette tänne palstalle?
Pelkkä linkkiosoite ei ole keskustelua!
Hitman tarkoitti varmaan sitä, että kun ollaan keskustelupalstalla, ei pelkkä tarjolla oleva sivu ole mitään keskustelua.
Osoitepalvelu voidaan hoitaa vaikka Googlen kautta.
www.lmfao.fi
http://www.tiede.fi/keskustelut/muut-tiedeaiheet-f14/9-11-keskustelu-t6387-28830.html
En edelleenkään avaa epämääräisiä sivuja.
Jos haluat jotenkin kommentoida yllä olevaa avausviestiäni, voit käyttää siihen ihan itse keksimiäsi sanoja...
Hahaha, Euroopan ihmisoikeustuomioistuin ei löytänyt mitään poliittista kytkentää edes Hodorkovskin tapauksesta, eli just päinvastoin kuin sinä olet täälläkin satuillut.
Taasko sinä olet muslimiterroristeja puolustamassa? Hiljattain muuten myös USA etsintäkuulutti joitain, joita myös Venäjä etsii.
Vapaa maailma tietää Hodorkovskin olevan syytön sijaiskärsijä.
Ainoa syy siihen, että hän saa lojua tolkuttoman pitkiä aikoja vankilassa, kun paljon suuremmat oligarkkikelmit kulkevat vapaina on se, että hän uskalsi haastaa Putinin poliittiseen kilpailuun.
Venäjällähän ei todellista oppositiota hyväksytä, ja sillä sipuli!
Höpönlöpön, esitäpä ne "tietosi" ja mistä ovat peräisin? Hehheh, jos edes EIT ei löydä mitään sellaista, niin mitenpä sinäkään. Sinulla on vain harjoja, mutta eläthän muutenkin harhaisessa satumaailmassasi.
Mitä ihmeen harjoja?
Nyt ei Kairakettunen ole ihan tolkuissaan, kun epäilee muilla olevan vain harjoja!
Kyllä täytyy kiittää Luojaa, että aikoinaan sotiemme veteraanit ei ollut samanlaisia venäjän pelkoisia, mitä tuo epäisänmaallisia aineksia omaava hitman on.
Eikö sodassa pidä vähän pelätäkin?
Pelko on itsesuojeluvaistoa, joten luulisi jokaisen vähän pelkäävän, oli vastassa sitten veli venäläinen tai joku muslimimurjaani Etelä-Venäjältä!
Pitää muistaa poliittinen korrektius. Suomessakin. Bäckman on poliittisesti korrekti. Hänen yksiselitteinen viesti venäläisille on: Suomi ei ole lintukoto, eikä tänne kannata venäläisten tulla - lomalle eikä onneaan etsimään. Hänen ja Safkan yksiselitteisen viestin mukaan: menkää mieluummin vaikka Norjaa.
Johan Bäckman on isänmaallinen mies!
Kun otetaan huomioon se, että Politkovskaja oli piikki Putinin lihassa ei ole uskottavaa, että hänet olisi murhannut tsetseeni ellei kyseinen tsetseeni ollut silloin venäläisten puolella ja näinollen murhannut Venäjän hallinnon käskystä.
Toisaalta Venäjän hallinto on voinut tehdä tsetseenistä syntipukin paitsi siksi, että näin saadaan siirrettyä epäilyt tsetseenien niskaan niin myös siksi, että näin saadaan samalla syy jatkaa tsetseeniseparatistien jahtaamista.
Tuo on järkipuhetta!
Sinä Jääman ja tuo Hitman taidatte olla ihan oikeassa Politkovskajan murhaajan suhteen.
Jäljet taitavat viedä tuttuun sylttytehtaaseen, eli Kremlin vallan kabinetteihin!