http://uutiset.msn.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Saksan ehec-epidemia levisi Yhdysvaltoihin/1135266581646
Kaksi Yhdysvaltain kansalaista on sairastunut Saksassa riehuvasta ehec-bakteerista, kertoo MSNBC-uutissivusto.
Sairastuneet olivat matkustelleet viime aikoina Pohjois-Saksassa. He ovat sairaalahoidossa bakteerin aiheuttamien vakavien komplikaatioiden vuoksi. Sairastuneiden henkilöyttä tai asuinpaikkaa ei ole kerrottu.
Kaksi Yhdysvaltain kansalaista on sairastunut Saksassa riehuvasta ehec-bakteerista, kertoo MSNBC-uutissivusto.
Sairastuneet olivat matkustelleet viime aikoina Pohjois-Saksassa. He ovat sairaalahoidossa bakteerin aiheuttamien vakavien komplikaatioiden vuoksi. Sairastuneiden henkilöyttä tai asuinpaikkaa ei ole kerrottu.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Taudin leviämistapa viittaa ennemmin jonkin ravintolaketjun tuotteista leviävään tartuntaan kuin espanialaisiin kurkkuihin.
Eiköhän tässä ole kyseessä vain helvetin huono hygienia tartuntojen saaneiden osalta. Käydään paskalla ja jätetään kädet pesemättä, sitten vedetään sormineen parit croisantit kahvilassa, tullaan kipeeksi ja syytellään kahvilaa ja croisanttia vaikka syy oli omassa paskassa josta jotain jäi "käteen" pyyhkiessä!
Jos noi myrkkykurkut olis 100% saastuneita niin eiköhän näitä sairastuneita olis vähän enemän. Kurkkuja varmaan syöneet muutkin kuin muutama sata saksalaista ja pari turistia.
Yhteiskunnalla vähän likinäköisyyttä taas vaihteeks.
Syyllistä etstiään niin kovalla paatoksella ettei nähdä metsää puilta.
vai onko kysymyksessä pohjustus taas johonkin uuteen pakkorokotteeseen? lääkeyhtiöt kusettaa taas länsimaita laskemalla jonkin pöpön liikkeelle. johan edellisestä pandemiauhasta on sen verran aikaa.
Ei huono ajatus, joskin Eviran mukaan kyseessä todennäköisesti on ulosteiden saastumalla kasteluvedellä huuhdellut kasvikset.
Suomalaisiin viranomaisiin sitä kannattaakin luottaa:)
>>Eiköhän tässä ole kyseessä vain helvetin huono hygienia tartuntojen saaneiden osalta. Käydään paskalla ja jätetään kädet pesemättä
-Ja tää huono hygienia sitteen vaan sattuu oleen kaikilla Saksassa käyneillä?
Ohjeita ehec-tartunnan välttämiseksi
http://lahna.pointblog.fi/Ohje-EHEC-bakteeritartunnan-valttammiseen.html
Ihan noin mene, että omasta paskasta ja käsien pesemättömyydestä, kun kaikki lähti saksasta, selvä terroriteko tai lääketeollisuuden metkuja, istutettu bakteeri, uskokaa pois pian tulee rokotus bakteeria vastaan. Varmaan siellä jo kuumeisesti EHEC rokotusta kehitellään ja lääketehtaat hykertelee käsiään,maailma on niin kiero ei täällä ihmishenki mitään merkitse vaan raha.
TERRORISMIA. Ravintoloissa työskentelevät, ja ehkä kaupoissakin, ruiskuttavat saastutettua vettä ruokiin. Noh, arvaatte varmasti, mikä sakki taas asialla...