Kukaan ei liene omaa maatansa antaisi Suomessakaan jos joku, saati joku ulkomaalainen vaatisi. Karjalastakaan sen ostaminen ei vaadi kuin rahaa ja tervettä mieltä.
http://www.viipurikeskus.fi/uutta.html
http://finnish.ruvr.ru/2011/02/10/43796327.html
http://www.viipurikeskus.fi/uutta.html
http://finnish.ruvr.ru/2011/02/10/43796327.html
Vastaukset 16
Vanhimmat
Huomaavan koroljovin suomen kieli tuntuu olevan kovin hudoi. Itse asiakin on puuta heinää. Kuka sanoi:
"Me emme vaadi tuumaakaan toisten maata."
Evakkopoikakin voi sanoa että me vaadimme vain omaamme takaisin.
Ettehän te palauttajat kuitenkaan vain omien puheittenne perusteella maata Venäjällä omista. Sehän kuitenkin on se reaalitilanne, vaikka kaikki sitä eivät lie huomanneet.
Perkele, Pesantajärvi takaisin. Urheaa naista pidettiin mielipidevankina ja
kyörättiin hoitolaitoksissa, nyt jo edesmenny. Koti on jokaiselle perusasia,
oli Karjalassa tai Pahkajärvellä.
Suomen laki kieltää ryhtymästä varastettuun tavaraan.
Miten se asia nyt liittyy Karjalaan?
Heh... Joo älä sekoita omia busineksiasi tähän asiaan. :))
Venäläiset eivät ymmärrä suomalaista lakia. Venäjä on "ryhtynyt varastettuun tavaraan".
Se tarkoittaa sitä, että vaikka NL varasti meiltä Karjalan, niin nykyinen Venäjä on myös rikollinen koska pitää hallussaa varastettua tavaraa. Venäjä on moraalisesti ja oikeudellisesti vastuussa, sen pitäisi palauttaa varastettu tavara.
Ei taida löytyä Suomen laista erillistä pykälää Neuvostoliiton ja Suomen sodista ja kuinka tappion kohdatessa menetellään. Ja ethän sinäkään ole vastuussa esi-isiesi touhuista vaikka jopa samaa sukunimeä kannat? :))
Kyllä löytyy...
Ryssät vaativat taannehtivasti voimaan astuvan lain, mikä koski "sotarikollisia".
Ja niinhän sitten meneteltiin.
Kohta nämäkin "rikolliset" rehabilitoidaan, niin kuin Venäjällä on tapana.
Erona on se, että täällä LÄNNESSÄ ei saatu aikaiseksi kuolemantuomioita ja teloituksia.
Neuvostoliitossa teloitettiin siis viattomia "kansanvihollisia", hankala niitä on enää henkkiin saada, kun mallikansalainenkin/perustaja? edelleen lepää lasiarkussaan odotellen lääketieteen kehittymistä.
Oletko huomannut? Minä olen nähnyt.
Jaa mikä löytyy? Joriset taas ihan sekavia. :))
Keksittiinhän Se menetelmä ja sitä sitten Ryssien vaatimuksesta sovellettiin.
http://www.mannerheim.fi/11_pres/s_sotsyy.htm
Huomaa , että Teikäläiset (Ryssät) vaativat Talvisodan jättämistä pois koko "oikeusprosessista".
Ei näitä muuten oppikoulun historiantunneilla käsitelty. Aikoinaan.
Ja vieläkin ovat historian opettajat rähmällään, jo koulutuksensakin vuoksi.
Hyvä ehdotus mutta eläkkeet eivät ole isoja. :-)
Suurin virhe tapahtui silloin kun evakkoon lähtivät. Olisi pitänyt jäädä siihen omalle paikalle ja katsoa kortit loppuun asti, millainen uusi hallinto tulee ja koska, ja sopeuttaa olonsa siihen.
Sinne jäivät omaisuudet heitteille isäntien lähtiessä, kai omaisuuteen sitten pätee lähinnä löytötavaralaki.
Niin lähti isänikin perhe, mutta ei sen perään koskaan haikailtu, parempi oli olla evakossa kuin siellä uuden vallan alla, ainakin niin uskottiin.
Selailin taas Karjalaisten Kuvalehteä ja niin huvitti taas tuo oikeuksien perään haikailu. Valintoja on tehty ja maita vallattu kautta historian, siihen on yksilön ja pienen maankin tyytyminen.
Vai kuinka esim. ent. Jugoslavian alueella nykypäivinä, ovatko evakot palanneet asuisijoilleen??
Asiahan on selvitetty jo vuosia sitten asianajaja Kari Sivennoisen lisensiaattityössä 'Valtiollisen siirtymävaiheen vaikutuksesta kiinteistönomistukseen erityisesti silmällä pitäen Karjalaa'. Tarkemmin sanottuna
siinä tullaan tulokseen: "Näin ollen kysymykseen 'kuka omistaa Karjalan maat' saadaan mahdollisesti vastaus Euroopan ihmisoikeustuomistuimesta muutaman vuoden kuluttua."
Jos ihan tarkkoja ollaan, EIT heitti Silvennoisen jutun roskiin jo ennen lisensiaattityön hyväksymistä. ProKarelia on jostain syystä ollut ihan hiljaa lisensiaattityöstä, ja Silvennoinen on nimellä ja nimimerkillä yrittänyt saada tietoa sen olemassaolosta pois W.kipediasta.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kari_Silvennoinen
Eipä taida aluevaatimukset olla EU:ssakaan suosiossa. Herätköön palauttajat nykypäivään.
Nyt jotain tapahtuu, älkää kertoko koroljohffille. Eilen kaakkoissuomessa harjun
kaupunginosassa oli suuri mielenilmaus. Viranomaiset oli mukana. Puheloinen
nauratti nättejä likkoja ja ukot juoksenteri lamput päässä.