Kannabis tulisi laillistaa

Joukko entisiä valtionpäämiehiä katsovat
että kannabiksen voisi laillistaa. Huumesota
ei johda mihinkään. Ainetta käytetään joka
tapauksessa. Parempi olisi, jos tulot tulisivat
talouteen. Hesarin uutinen

http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Ex-presidentit Marihuanan laillistamista voisi kokeilla/1135266603310
36172
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

Tässä juuri se todellinen ongelma.
Pakkokoneisto ainoastaan ohjaa mielettömät rahamäärät rikollisille ja heikentävät lakia muuten noudattavien ihmisten oikeusturvaa.

Äänestä

Hollanti, Portugal, Australia, ovat laillistaneet tai ainakin ottaneet askeleita sinne suuntaan. Kuitenkaan huumeiden käyttö ei ole lisääntynyt, se on samalla tasolla kuin rikolliseen aikaankin.

Pitänee huomioida, että mikään maa ei ole tehnyt esim. kannabiksen tuottamista lailliseksi, siten pimeät markkinat ohjaavat vieläkin tuotantoa.

Äänestä

Lääke, tupakka ja alkoholiteollisuudessa pyörii niin suuret rahat...

Äänestä

Jos kannabis laillistetaan pitää mielisairaaloita perustaa lisää, kun kannabis psykoosissa olevia ihmisiä rahdataan kuorma-autoilla sairaaloihin.

Äänestä
  • Se pieni ihmisryhmä, jolla on ongelmia jo ennestään, tuskin alkaa edes käyttämään!
    Kokeillessa huomaa, eikä varmasti käytä mitään, mikä ei sovi!

    Äänestä

Väärää tietoa psykooseista.

Kannabis ei aiheuta skitsofreniaa. Ainoastaan jotkut skitsofreniaa sairastavista saattavat tajuta tautinsa vasta kannabista käytettyään.

Skitsofrenia on pysynyt samalla tasolla lukumääräisesti, vaikka kannabiksen käyttö on räjähtänyt maailmalla. Toisaalta on jo vuosikymmenien takaista tietoa, joka viittaa samaan suuntaan. Kannabis ei aiheuta mielisairauksia, mutta pieni osa ihmisistä alle prosentti sairastavat skitsofreniaa, heille kannabis ei välttämättä sovi, tosin jotkut kokevat saaneensa siitä apua sairastamiseensa.

Aikaisemminhan ollaan tiedetty, että sktitsofreenikot alttiimpia käyttämään päihteitä väärin. Skitsofreenikolle alkoholismi voi olla erittäin vakava asia, kuten monelle muuten terveellekin. Ehdottaisinkin, että skitsofreenikot pysyisivät mahdollisimman vähissä päihteissä. Mikään "hullluuskeskeinen" tutkimus, jossa yritetään todistella kannabiksen synnyttävän mielisairauksia, ei ota huomioon, että mielisairaat yleensä käyttävät paljon päihteitä. Ymmärrettävää, näyttö on niin hataraa, että se ei enää kestäisi tieteellistä lähestymistapaa, kuten tutkimuksissa yleensä on tapana.

Kun kielletään vuorovaikutteinen väittely ja opponointi, voidaan tiede ja tutkimus sanat unohtaa.

Kannabis on laillistettava. Se on erittäin hyvä lääke ja melko haitaton päihde, ei kuitenkaan haitaton. Haitallisuuksien perusteella ei kuitenkaan laillisteta, olisihan alkoholi sillä perusteella täysin kielletty. Perusteena on yleensä sosiaalinen vaikutus kieltolailla. Alkohollin kohdalla kuten kannabiksenkin kohdalla asia on toinen. Kun kieltolaki itsessään aiheuttaa ongelmia ja heikentää juuri niiden ongelmakäyttäjien käyttöä. Kun käyttäjä on sidottu velkaakoukkuun saadaan se vielä tekemään ryöstöjäkin.

Juuri tänään 2.6. 20011 oli juttu lehdessä, miten oltiin laitonta viinaa myyty ja pakotettu ostamaan enemmän, no lakihan voi tulla ja vetää pelin poikki ja pelastaa nämä ongelmakäyttäjät ainakin hyväksikäytöltä.

Näin kieltolain aikana, menee ostamaan kavereilleen muutaman gramman kannabista, pimeän myyjä sanookin, että sullahan noita kavereita piisaa, heitän täältä kymppigrammasen pussin. Ostaja on ymmällään ja sanoo, ettei rahaa oo ku pari kymppiä ja 10 g maksaa pimeillä noin 100 - 150. Ei se kato mä näin susta heti, että oot erijätkä ku ne kaveris, sulta homma luonnistuu, kato." Saat puolet voitosta itelles.

Näin jätkä tulee kavereilleen ja bilettelee ja alkaa myymään. Itekin tulee otettua säkistä silloin tällöin jne. Paljo enemmän, ku jos oli pitänyt maksaa jokasesta.

Seuraavaks hakemassa lisää ja diileri kysyy mites ne rahat siitä edellisestä säkistä. Ai, eikö suhun voikkaa luottaa, sähän oon poltellut itte tästä tai tarjonnu, eihän sulla oo ku viiskybää. Voi saatana, minkä teit. Sit pidetään hullua jännityksessä, odota tunti, katotaan mitä tästä sulle seuraa.

pikkuDiileri on paniikeissa, mitäs nyt, tulee kuvioon joku muukin ylempää vielä... Oonkohan tehny pahan virheen.

Diileri tulee, joo ei tässä mitään, säädät nää säkit nyt, eikä tollasta tuhlaamista, saat mokas anteeksi, jos jaat nää 200 grammaa kesän aikana.....


Näin kioski on avattu ja kieltolaki turvannut jatkuvasti, että kukaan ei mene lavertelemaan asiasta. Toisin kuin alkoholikeikautus tämä huumekeikautus onnistuu, sillä kieltolaki huumeille on voimassa.

Äänestä

narkkareiden ja alkoholistien hoitoja veroillani,

EN MISSÄÄN TAPAUKSESSA !

Äänestä
  • No, sinä maksat niitä jokataupauksessa tänäkin päivänä, vaikka et niin haluakkaan.
    Käytä nyt edes hieman aivojasi..

    Äänestä

  • woe fittan kirjoitti:

    No, sinä maksat niitä jokataupauksessa tänäkin päivänä, vaikka et niin haluakkaan.
    Käytä nyt edes hieman aivojasi..

    ja minä poika se tykkään keskustella itseni kanssa HÄ HÄÄ

    Äänestä

  • woe fittan kirjoitti:

    No, sinä maksat niitä jokataupauksessa tänäkin päivänä, vaikka et niin haluakkaan.
    Käytä nyt edes hieman aivojasi..

    ja osaan hoitaa asiat niin että olen nettoveronsaaja.

    Tsemppiä sinullekin, pikkuinen neiti.

    Äänestä

  • lillukanvarsi kirjoitti:

    ja minä poika se tykkään keskustella itseni kanssa HÄ HÄÄ

    .








































































































































































































































    .

    Äänestä


Juu maksat jokatapauksessa, nyt vaan paljon kalliimmin kun kieltolaki pahentaa ongelmaa.

Kannabiksen käyttäjistä ei paljoa tarvitse maksaa. Ei poksu maksat tai muut. Ei aiheuta mielensairauksia. Voi tosin pahentaa skitsofreenikon oloa.

Kaikkia skitsofreeninkoitahan ei saada ikinä hoidon piiriin.

Äänestä

Katsoitko tv stä dokumentin kannabiksesta -oli pelkkää asiaa .kannabis luokiteltiin huumausaineeksi ja se on vaarallista voi aiheuttaa riippuvuutta ja aiheuttaa syöpää tupakan kanssa. ja aiheuttaa välimpitämättömyyttä ja eristäytyneisyyttä ja huonoa koulumenestystä ym joten ei missään tapauksessa pidä laillistaa ja kannabiksen käytöstä lääkkeenä ei puhuttu yhtään ..

Äänestä

Lisään vielä, että äänestin vihreitä ja pidän pakolaisista ja olen hippi ja kuuntelen räppiä.

Äänestä
  • naapuurisi joutuvat sinua paskaa vielä elättämään ?

    Hyi.

    Äänestä

On täysi fakta, että suomalaisten päitä sekoittamaan ei tarvita yhtään enempää huumeita, sillä viinankin takia liian moni on vaikeuksissa.

Kannabis yms. eivät koskaan tule olemaan suomessa laillisia, joten lisähuumeiden puolestapuhujat lopettakaa vastuuton jauhanta.

Äänestä
  • Vois olla paras sitten, että tupakka ja viina kielletään ja marihuana sallitaan!
    Oletko alkoholi, tupakka vai lääkealan lobbari?

    Äänestä

TV:ssä oli asiaa. Jo muutama k-savuke vie oppimis ja työkyvyn! Aivoradat katkeaa ja parantuminen vaikeaa, jos tuosta jatkaa! Lääkkeenä käyttäköön lääketiede, jos ovat todenneet parantavia vaikutuksia.
Absoluuttisesti vaarallista!

Äänestä

Joukko entisiä valtionpäämiehiä katsovat
että väkivallan voisi laillistaa. Sota väkivaltaa vastaan
ei johda mihinkään. Väkivaltaa käytetään joka
tapauksessa. Parempi olisi, jos väkivallan aiheututtama kulut tulisi yksityisien lääkäriasemien
talouteen. Hesun uutinen

Äänestä

Marihuana sopii tänne sivistyneeseen euromaahan. Mikäpä olisi istuskella suvi-iltana järvenrannassa jointtia poltellen ja laillisesti. Tähän mennään!

Äänestä

Joo, eli vastalauseet tuota narkki-huutelemista. Suurin osa sallivalla kannalla ja yksi päästä kajahtanut kirjoittaa tuota pöpöä palstat täyteen.

Kannabis laillistetaan muutamien vuosikymmenten kuluessa. Onhan se toki tänäpäivänä Suomessakin sallitumpaa kuin kovat huumeet, virkavallankin mielestä.

"katkoo oppimisradat" - väite huhhei, olet tainnut alotella alkon tuotteilla, mitkä pirun oppimisradat. Tutkimus johon kömpelösti viittaat, oli kaikkea muuta kuin tieteellistä tutkimusta.

Menepä nyt hakemaan lääkärinkirjasta ne oppimisradat ihmisestä ja kiillota vähän omia ratojasi, tuntuu radat tukkoisilta.

Äänestä

ei vitussa, yrititkö heittää filosofisia dilemmoja - "miksipä ei laillisteta väkivaltaa, ei sitten olisi rikoksia sieltäkään."

- köh, toi on aika helppo, mistä alkais ruttaamaan :)

Eikö siellä säteile hituakaan? Edes yks fotoni vilkkuis. Yhdestä rikoksesta voisi siis tappaa toisen vetämällä nenän aivoihin tai murtamalla kurkkutorven ja vertaat sitä yhteen kappaleeseen marihuanan vetämistä vaikkapa sätkän verran. Lukutaitoiset varmaan huomasivat, että perusteltiin mm. kannabiksen haittojen olevan pienempi paha, kuin mitä seuraa kieltolain rikollisesta maailmasta, hyväksikäyttöineen kaikkineen. Et huomannut perustella miten sinun järjelläsi vastaava toteutuisi väkivallan laillistamisella? Ymmärrän kyllä, että sinun järjelläsi se varmasti taipuu. Kun tuhannesta käyttörikoksesta ei ole harmia kuin ehkä kurkulle, niin miten suhteutat siihen väkivallan laillistamisen. Olet tyhmempi kun muistinkaan vanhemmista "keskusteluista" (et kykene ikinä vastavuoroisuuteen.).

Äänestä

Nimimerkki pajatso palaa, katsoitko tv dokumenton kannabiksesta .Itse katsoin sen kahdesti.Olisi kannattanut sinunkin, mutta jos et katsonut niin omahan asiasi.Oli muuten puolueetonta tietoa kannabiksesta ,ja asiallista myös.
Kannabis on vaarallista ja voi aiheuttaa riippuvuutta ja tupakan kanssa syöpää eikä kannabiksen lääkekäytöstä mainittu sanaakaan .kannabiksen hyviä puolia ei mainittu joten niitä ei taida olla.

Äänestä
  • Noh kuules. Jos sinun mielestäsi Yle ja sen lähettämät dokumentit ovat peruuttamatonta tietoa universumista, niin ole hyvä, jatka elämääsi.

    Tässä ei puhuta dokumentin käsittelemistä aiheista, vaan siitä tosiasiasta, että yhä suurempi joukko alkaa miettiä, että hohhoijaa. Oikeesti jos lähes puolet tiedostaa asian, niin se on valtava joukko, harva asia saa sellaista kannatusta.

    Olet ihan säälittävä väittelijä, heität minua muka terävällä kivellä, hah hhaaa ei ollut "edes mainittu lääkinnällisistä asioista dokumentissa." Mitä pirua minä olen määräämään mitä joku ottaa dokumenttiin ja mitä rajaa pois. Jokatapauksessa heti kertoo melko paljon dokumentin tasosta, jos ei käyty läpi hampun lääkemahdollisuuksia. Miksiköhän oli jätetty pois? Olisko liian vaikeita kyssäreitä, että mites ku toi lääkeäijä vetää satakertasen annoksen ku iltapössyttelijä päivässä, nii mites se muuttuu se sama thc haitattomammaksi kun sen valtavasta lääkekäytöstäkään saa hirveitä haittoja aikaiseksi...

    Että aiheuttaa tupakan kanssa syöpää!!!! Voi hempskatti vieköön! Toisaalta eikö mikävaan tupakan kanssa aiheuta syöpää, kun tupakka aiheuttaa. Pelkkää kannabista polttamalla ei olla tutkimuksissa saatu trendiä syöpiin tai muita hengitystie-elinsairauksia. Jos poltatte, niin ilman tupakkaa tottakai!!! Tupakka vie maun tosi pahasti, henki haisee, hampaat kellastuu, haju jää vaatteisiin (toisin kuin ganjassa, lähtee hyvin helposti pois.) Hengitys kylläkin haisee kannabikselta jonkun aikaa.

    Äänestä

Kukaan ei voi sille mitään että kannabis kasvaa luonnostaan ympäri maapalloa.
Suomesta ne yrittivät kitkeä sen, mutta kiitos kotikasvatuksen että vielä se kasvaa.
Kuinkahan luonto voidaan määritellä laittomaksi muuten kuin ihmisen mielikuvituksessa.
Kannabis kasvaa ja voi hyvin.
Jos vastustat, niin et voi sille mitään.
Kuten YK sanoo että sota on hävitty.
Näin se on.
Turha sitä on jahdata. Enemmän haittaa se jahtaaminen tuottaa, kuin se että antaa olla.

Kannabiksen jahtaajat voivat lyödä päätään seinään jos siltä tuntuu. Se on vapaaehtoista.

Äänestä

Huumeita ei tulla Suomessa laillistamaan. Koko tämä juttuhan lähti liikkeelle siitä, että USA:n poliisi ja jotkut päättäjät haluaa luovuttaa taistelun huumeita vastaan. Eli siirryttäisiin ennaltaehkäisystä hoitoon. USA:ssa se voi toimia, koska ei ole hallinnon velvollisuus hoitaa, vaan kaikki ovat oman onnensa varassa. Poliisi ei kuitenkaan näe metsää puilta, eli rikollisuus lisääntyy muussa muodossa enemmän, kun huumeet lisääntyvät. Suomessa tuo ei toimi, koska hallinto huolehtii terveydenhuollosta. Ei ole veronmaksajien asia hoitaa narkkareiden hoito. Ennaltaehkäisy on paras tapa pitää rikollisuus ja kustannukset kurissa. Kannabis ei ehkä ole niitä vaarallisimpia huumeita, mutta riski riippuvuuden muodostumisesta on alkoholin tasoa. Jos yhteiskunta saa alkoholin lisäksi vielä saman verran riippakiviä kannabisnarkkareista, niin hyvinvointiyhteiskunta on mennyttä. Pidetään homma siis tiukkana ennaltaehkäisyssä ja huumeet laittomina.

Äänestä

Maailma muuttuu vanhat uskomukset hajoavat.
Rahatalous on yksi niistä.
Terveydenhoito ja Lääketeollisuuden yksinvalta on yksi niistä.
Uskontojen uskomukset ovat yksi niistä.
Nämä tulevat romahtamaan jo tämän ja ensi vuoden aikana.
Siinä samassa vapautuu Kannabis. Jo siitäkin syystä, kun ihmiset heräävät näkemään miten idioottimaisia lakeja on tullut tehtyä.
Sitä me haluamme.
Haluamme olla vapaita tyhmistä ja aikansa eläneistä uskomuksistamme, jotka ovat johtaneet meitä vain harhaan.
Kataisen hallitus ei tule kestämään, vaikka hän sen saisikin koottua.
Katainen edustaa mennyttä aikamuotoa.

Äänestä

Kaikki huumeet vapaasti ruokakauppoihin, silloin kansa ilakoi jokainen päivä, eikä valita mistään, eikä millään ole mitään väliä, ei silläkään saako Katainen hallituksen kasaan vaiko ei...

Äänestä

Olisin huolissani vapaasta linjasta jo lasten vuoksi. Heille tulisi signaali, että huumeet eivät olekaan niin pahasta ja siitä se ongelma kyllä kasvaisi. Menettäisimme varmasti hyvää yksilöä ennenaikaisesti pois.

Tiedemiehet ja naiset ovat kanssani samaa mieltä.

Äänestä

Joo-o, muualla ei ole huumekuolemat kasvaneet yhtään kannabiksen käytön yleistymisen mukana. Kannabis on satakertaistunut toisilla alueilla, mutta kuolintapaukset säilyvät samoilla tasoilla. Outoam noihin väitteisiisi. Jos vaan juha kiihdyt turhan helposti. juha sulla voi olla nyt liikaa happea keuhkoissa. juha!

Mutta ketään ei sen enempää ennenaikaisesti lähtisi pois. Kaikki tutkimukset sanovat, että noin viisi prosaa porukasta käyttää kannabista, oli se laillista tai laitonta.

Ei laillistaminen tarkoittaisi supermarkettiin kama. Se voisi olla lupamenettelyin ja tarkastusten kautta valvottua toimintaa, tuotanto ja jakelu sekä käyttö laissa säädetty.

Myyntiajat, ikärajat, rekisterikäytäntö (?) vapaaehtoinen tutkimuksia varten. Myyntiehdot, ei velaksi, ei rikoksia vastaan, ei saisi pakottaa ja velkaannutttaa asiakasta. semmosta.

Eikä mitään "Ei". Se Ei on siksi, että en ajattele asiaa. Sääli sinänsä, sillä tutkimusten mukaan juuri se olisi yksi avain rikollisuuden pienemiseen ja uhan pienenemiseen jokaisen meidän kohdalla. Ei huumeista varsinkaan kannabiksesta lähde kontrolli, eikä aineen vaikutusten vuoksi kukaan ole varmasti ampunut yhtään minnekään. Mutta toki hirveissä kostonhimoissa tuleva tappaja tappaa, vaikka olisi syöny anis-pastilleja. Kieltolaki aiheuttaa tilanteen, jossa rikolliset saavat laskea setelitukkoja, ensinnäkään ei ikinä tee mieli tehdä oikeita töitä noiden rahakokemustenkin jälkeen. Sitten tulee toinen jengi viereen, sitten ammutaan, vaikka ostoskeskuksessa tai pitseriassa.

Kieltolaki ei toimi.
Kieltolaki on portti kovempaan rikollisuuteen.

Äänestä
  • Nimimerkki pajatso palaa annapa olla tuo typerä selittely se ei auta vaikka kuinka selität ..paljastat vain oman tyhmyytesi .

    Äänestä

Pajatso palaa olet säälittävä selittäjä,miksiköhän siinä dokumentissa jätettiin mainitsematta kannabiksen lääkekäyttö siksi kun sitä ei käytetä eikä voida käyttää lääkkeenä se kun on huumausaine eikä lääke joten mitäs jos antaisit olla ,paljastit vain oman tyhmyytesi ressukka

Äänestä

Kohta suomi laillistaa kannabiksen joka on ihan hyvä asia.

Äänestä

ei kannabista lailliseksi!menetän muuten yhden parhaista myynti artikkeleistani ja valtiokin saa verotuloja!pidetään se cannabis vaan huumeena heroiinin,kokaiinin ja amfetamiinin kanssa!on helpompi orjuuttaa ja pitää ihmisiä pelossa kun huumeet on kiellettyjä!hahahaaa!

Mä oon kukuis,oon SEKAVA GANGSTERI!

Äänestä

Niin voisi laillistaa puukotuksetkin ja ampuma-aserikoksetkin. Sota niitä vastaan ei lopu koskaan joten eiköhän anneta periksi ja tehdä ne lailliseksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pajatso palaa kirjoitti:

Joukko entisiä valtionpäämiehiä katsovat
että kannabiksen voisi laillistaa. Huumesota
ei johda mihinkään. Ainetta käytetään joka
tapauksessa. Parempi olisi, jos tulot tulisivat
talouteen. Hesarin uutinen

http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Ex-presidentit Marihuanan laillistamista voisi kokeilla/1135266603310

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu