Moi,
Itselläni dianosoitiin syksystä asti jatkuneen sairastelun jälkeen krooninen pansinuiitti. Voimakkain oire on ollut vuoden alusta alkaen väsymys.
Nyt huhtikuusta alkaen on myös jalkoja väsyttänyt voimakkaasti välillä. Lääkärin mukaan se ei ole tyypillinen sivuontelotulehduksen oire, mutta sen sijaan voimakas väsymys muuten on.
Onko muilla poskiontelo/sinuiitti -potilailla jalkojen väsymystä?
Krooninen sivuontelotulehdus + väsyneet jalat
3
1354
Vastaukset 3
- ccxx
Tuosta onkin jo 2 vuotta aikaa, mutta minulla on ollut jatkuvia poskiontelotulehduksia 30 vuotta jotaka ovat 2000-luvulla muuttuneet kroonisiksi tai ns. idiopaattisiksi.
Pansinuiitista en ole kuullutkaan, mutta ymmärrän sanan merkityksen.
Itselläni on paljon väsymystä, mutta myös unioireita. Jalat ovat usein väsyneet ja voimattomat, mutta se saattaa jotua masennuksesta - tai koko vyyhti on sellainen kehä, ettei tiedä mikä johtuu mistäkin.
Viime talvenakin söin 4 Amorion-antibioottikuuria; kyllä ne tulehdukset ainakin pääsääntöisesti sillä lähtivät, mutta esim. CRP on koko ajan ollut yli 10.
Olen kokeillut jalkoihin isoja annoksia magnesiumia, monivitamiini-hivenainetta ja karnosiinia.
Magnesium on kyllä vienyt krampit ja levottomat jalat -syndrooman pois, mutta väseneet ja särkevät jalat ovat usein.
Olen miettinyt myös verensokeria, sillä itselläni se on koholla: 6.0-7.0, se voisi olla yksi syy, en tiedä.
Oletko löytänyt helpotusta? Olisi kiva tietää. - L-a,L-b & Bif hyöty-
bakteerit käyttöön!
Nämä testit paljastavat syyllisen krooniseen poskiontelotulehdukseen:
http://maitohappobakteeri.omasivu.fi/
Nuo 3-tärk.bakteeria nenään:
http://maitohappobakteeri.omasivu.fi/mhb-maitohappoprobiootti-bakteerit-pahkinankuoressa-vaiheittain-lyhyesti/mhb-ohje-maitohappobakteerien-kaytosta-nenaan-ja-korviin-apua-korvatulehdus-potilaalle/ - Anonyymi
Itselläni oli vähän samanlainen tilanne pari vuotta sitten. Pitkittynyt tulehdus vei aivan mehut pois ja väsytti koko ajan, välillä tuntui että jalatkin olivat lyijyä. Lääkäri sanoi samaa kuin sinulle, että jalkojen väsymys ei suoraan liity poskionteloihin, mutta kun elimistö on pitkään tulehdustilassa, se voi näkyä ihan koko kehossa.
Kun oma sinuiitti pitkittyi, jouduin etsimään lisätietoa ja löysin paljon hyödyllistä https://medilux.fi/poskiontelotulehdus/ Siellä oli aika hyvin avattu, miksi oireet voivat tuntua monipuolisilta ja miksi väsymys on yksi yleisimmistä seurauksista.
Omalta kohdalta voin sanoa, että vasta kun sain oikean hoidon ja tarpeeksi pitkän antibioottikuurin, olo alkoi helpottaa. Ja samalla opin sen, että krooniset poskiontelotulehdukset pitää ottaa tosissaan, muuten se väsyneisyys voi jatkua loputtomiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 571205
Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S701203Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei7931- 109909
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125906- 48776
- 38773
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.41727Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.77702- 51686
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66671- 62652
Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev138639Nyt kaatuu Kuisla
Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee29624- 52571
- 58549
- 95531
- 60504
Sastamalassa epäillään tappoa, kaksi otettu kiinni
Kuulemma Aarnontiellä tapahtunut Tietääkö joku enemmän?21492- 35467