Missä kasvatetaan Kosher vihannekset ?
Voiko Kosher ruokaa tilata jostain ?
Mistä saadaan Kosher
38
315
Vastaukset
- ...
vihannekset ovat aina kosher. Varsinaisia kosher- tuotteita voi ostaa , Malminkadulla toimii kauppa joka myy niitä, mutta ei niissä ole muuta erityistä kuin että juutalaisen lain vaatimuksia on valmistuksessa noudatettu .
- .
Ja hetelmät.
- en_ymmärrä
"vihannekset ovat aina kosher."
"Ja hetelmät."
https://en.wikipedia.org/wiki/Yemenite_citron
https://en.wikipedia.org/wiki/Yemenite_citron#/media/File:Etrog1.jpg
Miksi tuossa kuvassa tuo mies haluaa ihan suurennuslasin kanssa varmistaa että kyseisessä hedelmässä ei ole "vikaa"?
Sama näissä:
https://en.wikipedia.org/wiki/Etrog#/media/File:Flickr_-_Government_Press_Office_(GPO)_-_An_Etrog.jpg
https://en.wikipedia.org/wiki/Etrog#/media/File:PikiWiki_Israel_9435_Rabbi_Bergman_examines_a_students_citron.jpg
https://en.wikipedia.org/wiki/Etrog#/media/File:Sukot_1.jpg - aitoisraelson
Ei etrogia osteta syötäväksi sitä käytetään muuhun, juhlan (sukkot) ja käskyn kunniaksi yritetään hakea mahdollisimman hyvän näköinen .
https://en.wikipedia.org/wiki/Etrog
- 15+5
Eivätkö kosher vihannekset ole luomukasvatettu ?
Onko kosher vain valmistustapa ?
Olen lukenut jostain, että Israelissa ei käytetä enää kasvimyrkkyjä / torjunta-aineita tuholaisten hävittämisessä, vaan kokeillaan luonnonmukaisia menetelmiä.
--------------------
Tulevatko kertomasi Malminkadun myymälän tuotteet Israelista ?- ...
Torah ei anna mitään ohjetta vihannesten kasvattamiseen eikä mikään vihannes ole lain mukaan kielletty nautittavaksi.Kasvikset, hedelmät, vihannekset, viljat ym ovat kaikki sallittuja ne eivät voi olla ei-kosher muuta kuin jos ovat käyneitä (hapan) jolloin niistä valmistetuja tuotteita ei voi nauttia pääsiäsen aikaan.
Israelissa pyritään siirtymään luomuun, en tiedä miten pitkällä nyt ollaan. Tutkimusta on tehty pitkään siitä miten päästä eroon kemialliisista torjunta-aineista jotta luontoa ja ihmisiä säästettäisiin myrkyiltä. Yleensä Israel on joka alalla tutkimuksen etu- eikä takapäässä, joten yhtä ja toista on varmaan kehitetty.
Malminkadun tuotteet tulevat useista eri maista. Kaupan pitäjä vaihtui juuri, siellä on nyt nuoret naiset Ranskasta ja Israelista, käy kysymässä. - 20+11
... kirjoitti:
Torah ei anna mitään ohjetta vihannesten kasvattamiseen eikä mikään vihannes ole lain mukaan kielletty nautittavaksi.Kasvikset, hedelmät, vihannekset, viljat ym ovat kaikki sallittuja ne eivät voi olla ei-kosher muuta kuin jos ovat käyneitä (hapan) jolloin niistä valmistetuja tuotteita ei voi nauttia pääsiäsen aikaan.
Israelissa pyritään siirtymään luomuun, en tiedä miten pitkällä nyt ollaan. Tutkimusta on tehty pitkään siitä miten päästä eroon kemialliisista torjunta-aineista jotta luontoa ja ihmisiä säästettäisiin myrkyiltä. Yleensä Israel on joka alalla tutkimuksen etu- eikä takapäässä, joten yhtä ja toista on varmaan kehitetty.
Malminkadun tuotteet tulevat useista eri maista. Kaupan pitäjä vaihtui juuri, siellä on nyt nuoret naiset Ranskasta ja Israelista, käy kysymässä.Kiitos vastauksesta.
Suomalaista ruokaakin on aina pidetty suhteellisen puhtaana, mutta nykyisin ei enää saa edes suomalaisia porkkanoita. Juuri tänään huomasin kuinka vihannes- ja juurestiskillä luki vain Espanja, Italia, Portugal, Puola, Chile, Kreikka.
Porkkanatkin olivat espanjalaisia.
Israelilaiset appelsiinit ja ihanat mehevät kreipit voi popsia luottavaisesti mutta - viime aikoina on kuulunut maailmalta kaikenlaista, joten noista muista maista ei oikein tiedä. - 8+6
20+11 kirjoitti:
Kiitos vastauksesta.
Suomalaista ruokaakin on aina pidetty suhteellisen puhtaana, mutta nykyisin ei enää saa edes suomalaisia porkkanoita. Juuri tänään huomasin kuinka vihannes- ja juurestiskillä luki vain Espanja, Italia, Portugal, Puola, Chile, Kreikka.
Porkkanatkin olivat espanjalaisia.
Israelilaiset appelsiinit ja ihanat mehevät kreipit voi popsia luottavaisesti mutta - viime aikoina on kuulunut maailmalta kaikenlaista, joten noista muista maista ei oikein tiedä.20 11 vastaus oli kolmelle pisteelle.
- "8+6":lle
8+6 kirjoitti:
20 11 vastaus oli kolmelle pisteelle.
Kiitos tarkennuksesta "20 11":n viestin vastauksen kohteesta.
:-) - Minä jo hetken
"8+6":lle kirjoitti:
Kiitos tarkennuksesta "20 11":n viestin vastauksen kohteesta.
:-)ajattelin ...
- ainakaan Saksasta
ei kannata tilata.
- 15+18
Mene sinä vain juomaan verta, sinulle se on annettu jopa sakramentiksi.
Minua ei kiinnosta kristityn mielipide tässä asiassa ja kysymys on minun.
------------
EHEK bakteeria epäillään jopa al Qaidan bioaseeksi, se on vakava juttu.
Mistä enää kohta löytää turvallista ruokaa. - kysytään ihmetellen
> Mistä enää kohta löytää turvallista ruokaa.
Ja vastaus on viesteissä annettu, mutta ollaan ylpeitä nöyryyden sijaan, vaikka tietysti kyse voi olla myös vakavammasta, etten sanoisi saastumisesta. - 4+7
Ruumis on Messiaan.....????
Mitä iloa ruumiina olosta on.- Onko näissä
viesteissä mitään tolkkua? Eipä näytä olevan, kun ruumiit mielessä!
- Muistelen jonkun ...
kirjoittaneenkin krematoriosta ja hyvin sopii eräille viihtyä ruumiidensa kanssa sellaisia kirjoittavien parissa.
- Tosiaan eloa
tarvitaan kuolleisiin luihin ja lihoihin ja nahkoihin tietyissä piireissä.
- Ei edes
tästä asiasta voitu keskustella asiallisesti. Kun Jeesusta ei mitenkään muuten saatu ängettyä "keskusteluun" mukaan, niin liitettiin muuten vaan. Alkuperäinen kirjoittaja halusi vaan tiedustella asiaa, mutta sekin piti vesittää.
....ja suraavaksi haukkumaan minut, kun en ymmärrä mistään mitään. - yök yök
Siis täysin uskomatonta. Todella kammottavaa Jessua-tuputusta.
- juutalaisuuspalsta
Kylläpä taas pommitetaan Yeshualla tätä palstaa. Yeshuapapukaijat vauhdissa.
- Kyllä muuten ei
kärsitä tervettä opetusta kosherista ja sen todellisesta hengellisestä merkityksestä. Aika on paha niinkuin Nooan ja Sodoman päivinä.
- Kosher-huulilta:
´Ahdistuksessani minä huudan Herraa, ja hän vastaa minulle. Herra, pelasta minun sieluni valheellisista huulista, petollisesta kielestä. Mitä hän sinulle antaa ja mitä siihen vielä lisää, sinä petollinen kieli? Väkivaltaisen teräviä nuolia ynnä kinsteripensaan tulisia hiiliä! Voi minua, että minun täytyy oleskella muukalaisena Mesekissä, asua Keedarin majojen keskellä! Kauan on minun sieluni täytynyt asua niiden seurassa, jotka rauhaa vihaavat. Minä pidän rauhan, mutta jos sanan sanon, niin he ovat sotaan valmiit.´ (Psalmi 120)
- ziz77us
Itsekin olen kiinnostunut kosher ruuasta, aion keskittyä ja tutkia aihetta siirtyä vähitellen kosher ruoan pariin.
Afrikassa käytetään DDT viljelmillä, esim hedelma yms.
Taitaa olla niin ettei kohta saa enää puhdasta ruokaa vaan kaikkiin lisätään myrkkyjä, leivät valkaistaan eli puhdistetaan vitamiineista yms. - baal_beelsebub
Ovatko sienet Kosher?
Ne eivät ole kasvia, eivätkä eläimiä? - aloittaja........
baal _....
Mielenkiintoinen kysymys, ehkä kolmepistettä (...) kertoo, minä en osaa sanoa. - ...
sienet ovat sallittuja
- ziz77us
Älkää syökö minkään puun hedelmiä, älkääkä edes koskeko niihin ettette kuolisi, mutta käärme ovelin kaikista kedon eläimistä sanoi, ette suinkaan kuole.
Aadam ja Eeva alkoi vastoin ohjeita syödä puun hedelmiä jotka on täynnä tanniineja eli myrkkyjä, kaikki suoraan maasta kasvavat palkokasvit yms hedelmät ovat terveellisiä eikä mitään tanniineja niissä.
Esim puun hedelmiä, tyrni marja, omena, oliivi
suosittelen tilalle Lakka, kaalit, porkkana, yms.- ziz77us
Pakko vielä mainita että esim perunan lehdistä saa keitoon, kuten porkkanan varsi on syötävää samoin on lakan laita, kun taas ei mustikan ja vadelman joiden varret on puuta toki pieniä.
- akileija.......
Sinulla mahtaa olla mormonien raamattu. :)
- Raamatun.mukaan
Jeesuksessa ja paremmassa liitossa juutalaisuudesta on ihan kaikki verta lukuunottamatta puhdistettu ruokana ihmisille. Tietenkään ei kannata kenenkään syödä ympäristömyrkkyjä.
- kaksi_kysymystä
Onko juutalaisten ja muslimien eläimen teurastustapa samallainen?
Silpooko juutalaiset vielä pikkupoikien sukuelimiä vai onko se jo mennyttä brutaalia historiaa.
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455070Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1131604Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481259Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella101189- 131133
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171017Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy76979Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v3895Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah57779Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27753