http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011060213827091_uu.shtml
Mutta tav. suomimölli noudattaa pilkulleen. Jopa - 30 asteen pakkasessa seisotaan liikennevaloissa punaisen palaessa, vaikka autoja ei näy mailla halmeilla.
Miten tämä nöyryys ja kuuliaisuus oikein on istutettu päähämme?
Mutta tav. suomimölli noudattaa pilkulleen. Jopa - 30 asteen pakkasessa seisotaan liikennevaloissa punaisen palaessa, vaikka autoja ei näy mailla halmeilla.
Miten tämä nöyryys ja kuuliaisuus oikein on istutettu päähämme?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Siksi, että päässäsi ajattelee poliisi, vastuu, Katainen, Jutta, Sinnemäki,Thors, Ollila,YLE, talvisota,"suo, kuokka ja Jussi"- mentaliteetti,"suomalainen ei valita" yms. mielen orjuuttajat, mutta et sinä itse.
Niin, ja myös Taloustutkimus Oy (galluppien tekijä), jonka omistaa kokoomuksen Eero Lehti.
http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?t=445864
Sossutäti juhlii kuningatar Margareetaa (toista pummia, vasemmistoaatteen ääripäätä/vastakohtaa): http://www.iltasanomat.fi/viihde/kruunupaat-ja-tarja-halonen-juhlivat-kuningatar-margareetaa---katso-kuvat/art-1288339219138.html
Stalinisti viihtyy kuninkaallisten seurassa!
Siksi, koska sitä todellista ystävyyttä voi syntyä vain samankaltaisten välille.
Itse en ainakaan usko viha-rakkaus-suhteeseen, että se muka olisi se paras suhde.
Miksikö? No siksi, että tavallisen tallaajan 400 vuoden vankeustuomiot on virkamiehille 20 päiväsakkoa. Siksi, että tavallisen möllykän on ihan aikuisten oikeasti noudatettava lakia, eikä vain suurinpiirtein. Ja siksi, että perussuomalaisen veljen kummin kaiman serkku ei satu olemaan miljonääri tai poliitikko. Niin, ja siksi, että tavallisen ihmisen oletetaan aina valehtelevan ja virkamiehen puhuvan aina totta. Sama juttu kuin armeijassa, jos kuulusteluissa on jääkäri ja alikessu. Vääpeli uskoo alikessua aina ja päätöksestä ei voi valittaa. Siksi.
On autuaampi tulla kerran petetyksi kuin ei lainkaan.
Ja kyllä se herra tuolla ylhäällä panee merkillle hyvät teot. Siellä saamme kukin palkkamme.