lapasesta.... Jyrki ei näköjään jousta yhtään omassa politiikassa.
Surkean poliitikon merkki!
Surkean poliitikon merkki!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ovat sanoneet jyrkille mitä pitää tehdä ja jyrki juoksupoikana tekee tietysti mitä isoraha käskee
Olisi Kataisen ja kokoomuksen pitänyt joustaa jo ensimmäisellä kierroksella persujen kynnyskysymyksissä.Nyt maassa olisi enemmistöhallitus ja vaalien tulosta kunnioitettaisiin.Kyllähän hallitus saadaan kasaan,mutta vastaako se vaalien tulosta ja ennenkaikkea sen henkeä.Mitä saadaan aikaan jos vaaleissa hävinneet puolueet ovat vallassa kuin mitään ei olisikaan tapahtunut.Samat asiat lakaistaan maton alle kuin ennen vaalejakin ja velkaantuminen ja ennenkaikkea maassa eriarvoistuminen jatkuu.Tämä ei tiedä hyvää tulevaisuudessa,silloin muutokset ovat rajuja ja kenties epäsuomalaisia piirteitä saavia.Pitääkö välttämättä tietoisesti kyykyttää jotain osaa kansasta tietäen sen vain lisäävän yhteiskunnan huonovointisuutta.Kohta on presidentin vaalit ja tämäkin show kyllä muistetaan noissa vaaleissa.
Käteisen massalla karkaa kyllä mopo kuin mopo käsistä. Toista se on Soinin Timpalla, jolla varmaan pysyy isompikin pappatunturi handuissa..
Katainen oli ainoa henkilö joka tiesi miten hallitusneuvotteluissa tulee käymään. Sehän oli päätetty jo ennen neuvottelujen alkamista. Minkähän takia häneltä meni 2 viikkoa ennen kuin hän keksi tekosyyn jolla ajaa vasemmistopuolueet neuvottelupöydästä?
Yhtä hyvin hän olisi voinut sanoa heti alunperin että teidän kanssanne kokoomus ei neuvottele eikä tule samaan hallitukseen. Onhan tuo itsestäänselvyys ollut nähtävissä viimeiset 4 vuotta, ja kauemminkin.
Minkäänlainen sinipunaan vihahtava hallitusvaihtoehto ei ole mahdollinen niin kauan kuin Kataisen, Hähämiehen ja Vapaavuoren kaltaiset "poliitikot" ovat kokoomuksen johdossa.
Voe,voe