Voiko issikat olla yölläkin laitumella,vai onko viisainta viedä ne karsinaan yöksi?
Jos issikka on ratsastuksen jälkeen hikinen eikä sitä ole klipattu,niin pitääkö se pestä vai voiko sille laittaa loimen?
Jos issikka on ratsastuksen jälkeen hikinen eikä sitä ole klipattu,niin pitääkö se pestä vai voiko sille laittaa loimen?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eiks pliide kukaan voi vastata
no kait ne vois?
ainaski mun vuonis on ollu tarhassa yötä päivää nyt kun lumet sulas, ja laitsalle pääsee kahenviikon kuluttua kokoaikaisesti kun vielä totutellaan.aion ainaki "myrkyttää" koko hevosen niin että voi olla ulkona kokoajan.ja pahimpaan räkkä aikaan yöt sisällä suojassa ai niis ja koht joudun laittaa yöksi sisälle kun varsoopi:D
ISSIKAT YÖT LAITUMELLA?
Voi ne olla, silloin ei ole liian helteinenkään ilma. Oma vuonis on yötä päivää laitumella.
HIKISYYS RATSASTUKSEN JÄLKEEN:
Ei loimea, liian kuuma. Jos vain pää suitsien kohdalta/alta, satulan alta, satulavyön alta tms hikinen, ei tartte tehä mittee. Jos toosiii hikinen koko humma, huuhtele raikkaalla vedellä ja kuivaa huolella.