Järjetön miinakielto 2012

Maukkap2

Seuraavalla hallituksella on tehtävänä purkaa isänmaamme puolustusta. Tämä järjetön miinakielto on tulossa voimaan keväällä 2012. Annamme hyökkääjälle edun ajatellen Suomen puolustusta liittymällä Ottawan jalkaväkimiinat kieltävään sopimukseen.

Toivotamme tervetulleeksi mahdolliset hyökkääjät maahamme. Suurin syyllinen tähän Ottawan sopimukseen liittymiseen on presidenttimme Halonen.

Tässä vielä pohjustusta aiheeseen, jossa kerrotaan miksi miinakielto on juuri Suomen puolustukselle vahingollinen.


*********************************************************************************
http://www.adressit.com/suomenmiinat

Syitä olla luopumatta putki -ja sakaramiinoista:

-Nykyisen järjestelmän halpuus/korvaavan järjestelmän huomattavasti korkeampi hinta (satoja miljoonia euroja veronmaksajien pussista).
- Jalkaväkimiinojen aiheuttamaa psykologista pelotevaikutusta, ns.
miinakauhua, ei voida korvata millään muulla järjestelmällä.
- Jalkaväkimiinat ovat puolustusase, joka on Suomen järjestelmässä
uhka vain viholliselle. Miinaahan ei alunperinkään tehty tuhoamaan vaan
pysäyttämään ja antamaan puolustajalle aikaa.
-Korvaava järjestelmä ei kykene korvaamaan miinojamme.
-Suomen miinat ovat varastoissa, ne eivät siis ole uhka kenellekkään muulle kuin maatamme mahdollisesti uhkaavalle vihamieliselle valtiolle ja sen sotavoimille.
-"Korvaavan" järjestelmän räjähtämättä jääneet ampumatarvikkeet (joita varmasti tulee) ovat siviileille yhtä suuri uhka kuin maastoon unohtunut miinakin.
- Suomi ei levittele miinojaan holtittomasti, vaan jokaisesta miinoitteesta tehdään kartat.
- Usalla, Kiinalla, eikä Venäjällä ole aiettakaan luopua miinoistaan
- Suurin osa suomalaisista kannattaa miinojen säilyttämistä.
- Kieltämällä Suomelta miinojen käyttö ei pelasteta yhdenkään kehitysmaalaisen lapsen jalkaa.
- Ottawan sopimus kieltää vain osan miinoista, esim viuhkamiina (nimi muutettiin viuhkapanokseksi jolloin tuote sallittiin, vaikka nykyinen "viuhkapanos" on aivan yhtä miina kuin kielletytkin miinat ovat) on täysin sallittu.
- Kaikki aseet - myös miinat - on tehty tappamaan. Miinakiellon
ajajien päämääränä ei ole yksin miinojen- vaan ylipäänsä
aseidenriisunta. Se on kaunis mutta lapsellinen tavoite. Suomen
puolustusvoimien aseet eivät uhkaa ketään muita kuin mahdollista
maahantunkeutujaa.
- jos(kun) sota tulee, ilman miinoja joukkomme tulevat kärsimään tarpeettomia tappioita.

*********************************************************************************

4

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mies 33

      "Miinakiellon ajajien päämääränä ei ole yksin miinojen- vaan ylipäänsä
      aseidenriisunta. Se on kaunis mutta lapsellinen tavoite."

      Tekstistäsi on kyllä vaikea uskoa että aseidenriisunta on mielestäsi "kaunis tavoite".

    • Viisaus ei asu meill

      Jos haluamme olla humanitaarisia, pitäisi miinankylväjille opettaa miten niitä käytetään vastuullisesti.
      Miksi demarit ja Vanhasen 1 ja toisen hallituksen puuhahumanistit eivät vaadi köyhdytetyllä uraanilla myrkyttämisen lopettamista.

      http://www.rauhanpuolustajat.fi/RaPu-lehti/lehdet/2006/306/koyhdytetty_uraani.html

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Köyhdytetty_uraani

      Yllä näkyy miten USA saastuttaa öljyä omistavien valtioiden kansalaisten seuraavatkin sukupolvet. Syöpätaukset ovat jo nyt moninkertaistuneet. Mitä tuon rikoksen rinnalla on 5 miljoonaisen kansan muutamat hassut miinat varastoissaan? Ja tuomitaanko USA:ta tuosta rikoksestaan maailman neuvottelupöydissä edes henkisesti? Eipä tuomita, vaan suomi nyt on taas omaa turvallisuuttaan heikentämässä. Adressit comissa on adressi aiheesta. Ja muista että Persut ovat tätäkin asiaa vastaan.

    • Maukkap2

      Kannattaa muistaa aina, että Venäjälla on omat sisäpoliittiset ongelmansa ja meillä on yhteistä rajaa 1200km. Jos meno Venäjällä menee epävakaaksi niin kyllä niitä miinoja kaivataan kipeästi takaisin. Turha sitten enää itkeä kun varastot tuhotaan muutamassa vuodessa. Vastaavasti Venäjähän ei osallistu Ottawan sopimukseen.

      Maamiinat ovat halvin ja ainoa toimiva puolustusmekanismi Venäjän jättiarmeijaa vastaan, kun maamiiinoista luovutaan Suomessaniin luovutaan samalla maamme uskottavasta puolustuksesta.

      Tämä Suomen halu olla jokaisessa sopimuksessa mukana pelkän imagon vuoksi on naurettavaa ja järjenvastaista toimintaa. Ilmeisesti meidän poliitikkojen itsetunto maailmalla on niin heikko etteivät he kestä arvostelua muiden toimesta ja kaikki meidän puolustustakin heikentävät sopimukset allekirjoitetaan. Suomellehan naurettiin yleisesti maailmalla kun maamme presidentti osallistui ydinasekokoukseen vaikkei meillä edes ole ydinaseita.

      En voi käsittää tätä vapaaehtoista Suomen puolustuksen heikentämistä varsinkin kun pappamme ja mummomme taistelivat kaikin mahdollisin asein vielä 70 vuotta sitten Venäjää vastaan.

      Miinakiellon puolesta äänestäminen ja sen kannattaminen Suomen asemassa olevassa maassa on epäisänmaallinen teko ja verrattavissa maanpetturuuteen.

    • rastui

      voi vittu kun vituttaa ja Venäjällä kuohuu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      94
      4233
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3213
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      949
    6. 136
      936
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      786
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe