Jungneri on ensimmäinen poliitikko pitkästä pitkästä aikaa joka osallistuu painokkaasti kaikkiin keskusteluihin vahvoilla ja perustelluilla argumenteilla rohkeasti itseään tai puoluettaan säästämättä.
Vanhaa hyvän ajan meininkiä. Pisteet Mikaelille yli puoluerajojen.
Niinistö on taantunut ja kukaan muu ei puhu yhtään mitään. Jos vaalit menisi uusiksi niin äänestäisin demareita.
Jungnerista tulee vielä joko pressa tai ainakin pääministeri.
Jungnerista presidentti
2
<50
Vastaukset
- HaHaHaHaHa
ihan presidenttinä
http://personal.inet.fi/cool/djfunk/marsula/pics/wagner01.jpg - 11+12
Koska marsu on laumaeläin, sen elo on yleensä sitä vakaampaa mitä useampi lajitoveri ympärillä hyörii. Eläinten ei välttämättä tarvitse olla edes samassa häkissä, sillä tutut hajut ja naapurista kuuluva pulina ja heinän rouskutus rauhoittavat yksinään asuvan mieltä. Kaksin tai useamman yksilön populaatiossa marsu saa kuitenkin kaipaamaansa turvaa, eli toista silmäparia johon luottaa levätessään, ja jonka selän taakse pujahtaa kun lähistöllä tapahtuu jotain pelottavaa.
Ystävän ja lajikumppanin menetys voi olla marsulle traumaattinen kokemus. Lemmikki kaipaa lajitoverin tuomaa turvaa ja kaveruutta, ja riutuu ja masentuu helposti yksinään. Mitä enemmän porukassa on pulinaa, sitä tasapainoisempaa elämä on myös vanhuuden ja sairauden kohdatessa.
Mikäli marsun elämän ensimmäiseen puolivuotisjaksoon ei kuulu toista lajinsa edustajaa, voi tämä leimaantua hoitajaansa, ja kasvaa luonteeltaan pelottomaksi ihmistä ja myös perheen muita lemmikkejä kohtaan. Vaikka tällainen ominaisuus on toisaalta ihailtavaa, oman kokonsa tiedostamattoman ja jaloissa hyörivän lemmikin loukkaantumisriski kasvaa merkittävästi. Lajitoverin esimerkin puuttuessa marsu voi myös omaksua epäterveellisiä tapoja, ja maistella asioita joita ei ole tarkoitettu ruoaksi aiheuttaen itselleen sairastumisen tai jopa kuoleman. Marsu oppii monet asiat matkimalla muiden käytöstä.
Joskus yksinäisen marsun kaveriksi suunnitellaan kania tai muuta jyrsijää. Vaikka marsu tuleekin parhaimmillaan toimeen hyvin esim. kanin, kissan tai koiran kanssa, ei yhdessä pitämistä voi suositella kuin valvotuissa oloissa ja poikkeustapauksissa. Petoeläimen (kissa, koira) ja saaliseläimen (marsu) suhde toisiinsa ei yleensä ole ihmisille mitenkään epäselvä, mutta vastaavat erot kooltaan lähempänä olevien jyrsijöiden kesken pitäisi myös tiedostaa. Jokaisella lajilla on omanlaisensa tarpeet tilan, seuran tai sen puuttumisen, ravinnon, levon ja aktiivisuusaikojen suhteen. Kun yhteinen kieli puuttuu, riski väärinkäsitysten, tapaturmien ja kuolemantapausten syntymiselle kasvaa, ja tilanne aiheuttaa helposti jatkuvaa tarpeetonta stressiä molemmille osapuolille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874168Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283137No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351348
- 10919
- 133911
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11770