Tietääkö kukaan mistä saa islanninhevosia jotka on totutettu kärryjen perään sekä menemään tölttiä että passia...asun Keski-Suomessa.
Sitten että mitä se passi niin kuin on,onko se joku laukan tai ravin sukulainen?
Sori saatan kuulostaa vähän tyhmältä,mutta voitteko vastata pian!!!!! Olisin toooodella KIITOLLINEN!
Lukekaa tää!!!! pliis
3
297
Vastaukset
- !!! :)
moi! toivottavasti huomaat tämän! öö en tiedä että onko näitä totutettu kärryjen perään, mutta kyllä ne ainakin mun mielestä tölttiä menee (ja varmaan passiakin) katos googlesta Tiurantalli: siellä sivuilla on sellanen myynnissä osio!!
- kutktktk
älä herran jumala ainakaan osta issikkaa tuolla tiedon määrällä, tyhmäkö olet?! Mene issikkatalleille opettelemaan, enne kuin edes mietit oman ottamista
- Janskis
Pari vinkkiä:
Ennen kuin ostat Issikan kannattaa käydä Issikkatalleilla ratsastustunneilla, jotta opit erottamaan askellajin puhtaudet. Ja kaikki Issikat eivät mene passia, Issikat jaetaan neli-ja viisikäyntisiin sen mukaan onko passia vai ei :)) Eli jos haluat hevosen joka menee passia, valitse viisikäyntinen, mutta sinun on opittava hallitsemaan askellajeja, koska yksikään Issikka ei tarjoa kaikkia askellajeja ilman että ratsastaja osaisi pyytää oikein :))) Ja kärryihin totutettuja Issikoita löytyy, kunhan sitkeästi etsit. Ja ennen kuin ostat Issikan mietippä näitä muutamia kysymyksiä:
Miten aijot ylläpitää askellajit?
Miten aijot tunnistaa onko esim. Töltin tahti puhdasta? Se voi olla myös ravi- tai passitahtista tai peräti ei toivottua possupassia..
Miten aijot ylläpitää heppasi lihaskuntoa, ettei se "juokse pelkillä luillaan"?
Minne aijot majoittaa heppasi?
Millaiset varusteet sille ostat?
Ruokinta?
ELL ja kengityskulut?
Suosittelen, että haet kokemusta erilaisilta Issikkatalleilta ja käyt tunneilla :)))
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4192302Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek122129Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2501435Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.821099Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel581015Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia403983Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41878- 153875
- 56839
- 79815