Kuolinkellot soivat RKP:lle

Håkanin helvetti

Tällä palstalla on ketju Pakkoruotsin viimeiset vuodet ja jatkan tätä teemaa hieman ja selvitän, mistä syystä RKP:lle ja pakkoruotsille ovat alkaneet kuolinkellot soida viimeistään vaalituloksen julkistamisesta alkaen.

Valtasuhteet eduskunnassa heilahtivat pahemman kerran päälaelleen tämän perussuomalaisten kuuluisan jytkyn johdosta. Yksi suuri syy tähän oli perussuomalaisten puolueena ajama pakkoruotsin poistaminen. He kykenivät pakkoruotsin kohdalla kuulostelemaan kansan tuntoja ja realisoimaan sen vaalimenestykseksi kaikesta pakkoruotsikeskusteluun kohdistuvasta sensuurista ja vaiennusyrityksistä huolimatta. Kansa kyllä tietää, mistä se haluaa keskustella, eivät ruotsinkielisen eliitin lahjomat puolueiden puheenjohtajat, Soinia lukuunottamatta.

Nyt kun perussuomalaiset saivat eduskuntaan 39 kansanedustajaa, on etenkin hallitusneuvottelujen mentyä puihin alkanut kilpakosinta muiden puolueiden taholta perussuomalaisten suuntaan ja tässä RKP pienenä ja kansan vihaamana kielipuolueena tulee jäämään jalkoihin. RKP:n hylkää myös entinen rakastettu kokoomus, joka huomaa, että RKP:stä ei ole sille pitkällä tähtäimellä tyttöystäväksi.

Pakkoruotsin vastustaminen on salonkikelpoistunut. Sen ovat huomanneet jo Ville Rydman, kuten myös esim. Pirkanmaalta läpi mennyt Pauli Kiuru, jonka yhtenä avoimena vaaliteemana oli pakkoruotsin poistaminen. Odotettavissa on, että monet aiemmin hiljaa olleet pakkoruotsin vastustajat tulevat ulos kaapista ja ilmaisevat mielipiteensä avoimesti.

Tilannetta tulee pahentamaan RKP:n kannalta vielä sekin, että tulevissa eduskuntavaaleissa, järjestettiin ne sitten milloin tahansa, muut puolueet eivät jätä pakkoruotsin vastustamista perussuomalaisten yksinoikeudeksi säilyttääkseen valtansa.

On suorastaan luonnonlaki, että pakkoruotsi tulee häviämään suomenkielisestä maastamme ja pidemmällä tähtäimellä puretaan myös ruotsinkielisten satavuotinen eliittiasema.

3

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pakkoruotsi pois!!!

      Itse olen vielä tällä hetkellä kokoomuksen kannattaja, mutta jos kokoomuksessa ei löydy pian enemmän munaa vastustaa järjetöntä pakkoruotsia, kallistun kyllä persujen kannalle.

    • Oikein!

      Tosin PS:n riemukkaassa voitossa on pari heikompaa puolta kielivapauden kannalta.
      Nimittäin muut puolueet hieman kellastuivat, koska moni pakkoruotsin vastustaja ei päässyt läpi. Syynä tietysti se, että pakkoruotsin vastustajat keskittivät äänensä Perussuomalaisille.
      Rydman menetti ääniä PS:lle, eikä siksi päässyt läpi. Vihreistä pakkoruotsin vastustajat Pulliainen ja Juurikkala eivät päässet läpi. Demareissa Vaasan naisedustaja(nimi unohtunut) ei päässyt läpi. Jne,

      Toisaalta on parempi, että yksi suurpuolue on lähes kokonaan pakkoruotsia vastaan, kuin muilla puolueilla olisi enemmän pakkoruotsin vastustajia. He olisivat kuitenkin vielä vähemmistössä, joten heidän vaikutuksensa olisi pienempi.

      • aprasta näin

        "Toisaalta on parempi, että yksi suurpuolue on lähes kokonaan pakkoruotsia vastaan, kuin muilla puolueilla olisi enemmän pakkoruotsin vastustajia. He olisivat kuitenkin vielä vähemmistössä, joten heidän vaikutuksensa olisi pienempi."

        Totta turiset. Persut on asiasta yhtä mieltä puolueena, mutta puoluekurin takia eivät muut voine puoluekantaa vastaan äänestää. Vihreät ovat taas niin kuperkeikkaporukkaa...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      296
      2347
    2. Olen niin kesken

      Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys
      Ikävä
      16
      1750
    3. Tietääkö joku ylläpidosta?

      Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi
      Sinkut
      218
      1380
    4. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      90
      1302
    5. Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon

      Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel
      Maailman menoa
      61
      1268
    6. Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)

      Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä
      Ikävä
      185
      1165
    7. Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva

      joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v
      Ikävä
      60
      983
    8. TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."

      Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p
      Tanssii tähtien kanssa
      20
      980
    9. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      977
    10. Kaninkolojen vaikutus?

      Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak
      Sinkut
      163
      908
    Aihe