Missä hyviä onkipaikkoja Tuusulassa

Ongelle Tuusulassa

Missä olisi hyviä kalapaikkoja Tuusulassa, missä olisi lasten ja ehkäpä vaikka ikäihmisten helppo kulkea? Tarkoitus olisi onkia ihan mato-ongella. Autolla pitäisi päästä suht lähelle. Tuusulanjärvi on jo entuudestaan tuttu.

6

6469

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kauko.aapeli.juntinmäki

      Russan eteläkärjessä on pieni parkis ja siinä edessä joku vanha ponttooni.

      Autolla viereen, matoa koukkuun ja eikun kalaa kiskomaan...

      Sitten on Nukarinkoski Jokelan vastapäätä, vanha Valon monttu jne.
      Kyllä paikkoja löytyy...

      • russalainen

        On nykyisin yksityisalue tuo mainitsemasi Rusutjärven eteläkärki.


      • ahvenainen
        russalainen kirjoitti:

        On nykyisin yksityisalue tuo mainitsemasi Rusutjärven eteläkärki.

        Eipä ole yksityisalue se ranta missä on se ponttoonilautta, vaan Turaniementien ja Rusutjärventien risteyksen kohdalla oleva ranta, siinä on yksityisaluekyltti. Varmasti siihen rantaan voi mennä ongelle, sehän on rakentamatonta peltoa/kesantoa pitkästi joka suuntaan. Autolle on hyvä paikka siin risteyksen luona.


      • mv.rusutjärvi
        ahvenainen kirjoitti:

        Eipä ole yksityisalue se ranta missä on se ponttoonilautta, vaan Turaniementien ja Rusutjärventien risteyksen kohdalla oleva ranta, siinä on yksityisaluekyltti. Varmasti siihen rantaan voi mennä ongelle, sehän on rakentamatonta peltoa/kesantoa pitkästi joka suuntaan. Autolle on hyvä paikka siin risteyksen luona.

        Kyläpä se yksityinen ranta on aina ollut, se ranta jossa se ponttooni on ja muutamia luvattomia veneitäkin. Mutta kyllä siinä minun puolestani saa onkia.


      • uwejaöklm

        Yksityinen ranta ?
        Kulku kielletty !
        Yksityisalue.
        Voihan ne yksityinen, eli ei julkinen, omistaa, mutta jokamiehenoikeudet antavat luvan liikkua muilla kuin piha-, rauhoitus-, viljely yms. alueilla.
        Metsässä, rannalla jne yksityisaluemerkin voi kiskoa irti ja heittää kaseikkoon, jos siltä tuntuu. Ei siinäkään järkeä ole, mutta periaatteessa luvallista.


    • sxxsc

      Me oltiin Thaimaassa kalassa, iso vene, 10 turistia kalasti koko päivän, vaihdeltiin paikkaa, 9 tuntia oltiin ja kukaan ei saanut yhtäkään kalaa. Opas sanoi ettei ole kokenut koskaan vastaavaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      339
      7693
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      75
      5456
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      111
      4623
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      22
      4403
    5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      143
      4280
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3937
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      157
      3819
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      77
      3717
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      29
      3606
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      85
      3451
    Aihe