Joo eli kone on nyt muutenkin sekoillu, mutta nyt on menny nappaimetki sekasin. ä ja ö ei loydy mistaan, jouduin kopiomaan ne ja kaikki symbolitkin ovat ihan sekasin. Esim kaksoispiste : tulee kun painan ö ja ctrl, kysymysmerkista tulee viiva -, ja alt Gr ei tee mitaan.
Koneen muut ongelmat ovat asetuksien jatkuva nollautuminen esim. nettia avatessa aina kysyy halutaanko asettaa jarjestelman oletusselaimeksi ja jos hyvaksyy niin seuraavalla kerralla kysyy uudestaan. Samoin esim. kansion asetuksista valitsee etta haluaa nahda piilotetut tiedostot ja jarjestelmakansioiden sisallon niin painaessa kayta ja ok, kysytaan silti jarjestelmakansioita avatessa etta tiedostoton piilotettu eika piilotiedostoja nay.
Aanet ei kuulu, rundll32.exe kaatuu kun yrittaa avata laitehallinnan, samoin svchost.exe lagaa jarkyttavasti. Suoritinkaytto koko ajan 100% ellei lopeta svchost.exea joilloin kaytto laskee merkittavasti.
Taustakuvakin havisi ja suurin osa pikakuvakkeista.
Alavasemmalla prosessipalkissa nakyy lahiverkkoyhteys 12 jota ei voi lopettaa vaikka se valittaakin vajaata tai puuttuvaa liitettavyytta.
Kone on w xp proffa sp3.
En halua vieda kalliiseen korjauspalveluun ja osaan itsekin ohjeiden avulla luultavasti hoitaa ongelman, mutta ne ohjeet ja vinkit puuttuvat. Kysykaa lisaa jos en antanut tarpeeksi tietoa. Nyt tietokonenerot aivot sauhumaan :)
(jouduin etsimaan teksti kaikki sulkeet, kaksoispisteet muut symbolit niille ei kuuluvista paikoista)
Nappaimet sekasin
vajaaa
2
187
Vastaukset
- toimiskohan tuo
näppäimistösi on eng kielinen.
käynnistä - ohjauspanelit - aluekohtaiset ja kieliasetukset -
(maapallon näköinen kuvake)
=> kielet välilehti (Tekstipalvelut ja syöttökielet)
klikkaa "tiedot" nappia
vaihda oletuskieli "englanti" => suomi - suomalainen
"OK"
"OK"- vajaaa
Jarjestelma ei tallenna mitaan tekemiani muutoksia, kuten ei myoskaan tata.
Aanetkin ovat kadonneet ja sanoo eittei ole aanikorttia kiinni vaikka on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455404Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003390