Aina silloin tällöin näkee fennoja huutelevan meille, yleensä kuitenkin vain netissä, että muuttakaa ruotsiin 'saatanan hurrit'. Miksi? Emme ole yhtään enempää ruotsalaisia kuin tekään. Joillain toki on ruotsissa asuvia sukulaisia tai käymme ruotsissa tai Ahvenanmaalla useammin, mutta ei sen enempää.
Kielemme nyt sattuu vain historiallisista syistä olemaan nimeltään ruotsi. Emme mekään hallitse kaikki nykyruotsin sanoja tai sanontoja. Olen elektroniikka-alalla ja monille komponenteille ja kytkennöille tiedän kaksi nimeä: suomeksi ja englanniksi.
Ja sitten tuo Apartheid -kortti. Käyttekö eteläafrikkalaisilla forumeilla huutelemassa valkoiseksi tiedetyille että "MUUTTAKAA TAKASIN HOLLANTIIN SAATANAN BLANKIT"?
Fennojen (epä)logiikkaa
6
135
Vastaukset
- ääni blak whit polak
Suomalaisilla ei ole tapana sekaantua edes Etelä-Afrikan sisäisiin asioihin toisin kuin sinun ärsyttävillä ylimielisillä heimoveljilläsi svedu pettereillä jotka ovat sen nuuskalle haisevan lihapulla nokkansa työntämässä joka paikkaan Vietnamista aina Pekingiin ja Belgradiin.
- vapahtaja surunen
Kuules. Täällä ovat fennot moneen moneen kertaan arvostelleet Ahvenanmaata. Sehän ei 100-prosenttisesti ole enää sisäpolitiikkaa? Ja arvosteltu Tukholman maahanmuuttajalähilöitä.
Älä kuule lähde kilpasille kanssani. Häviät aina. - snipes ikä
vapahtaja surunen kirjoitti:
Kuules. Täällä ovat fennot moneen moneen kertaan arvostelleet Ahvenanmaata. Sehän ei 100-prosenttisesti ole enää sisäpolitiikkaa? Ja arvosteltu Tukholman maahanmuuttajalähilöitä.
Älä kuule lähde kilpasille kanssani. Häviät aina.hauauah Ålantiko ruotsalaisten arvostama? Siis riikinruotsalaisten? En tiedä minkälaista nuuskaa olet pössytellyt mutta voisitko kertoa kauppiaan numeron jolta sait sitä.
- että sillee
Kyllä ainakin minä, huutelen sulle ihan missä tahansa. Puhu vaan avoimesti muumimuretta kaupungilla, niin tavataan vaikka sillä nakkikioskilla. Tämä maa on nimeltään Suomi ja täällä on kohteliasta puhua suomenkieltä ainakin suru:jen..! Näin ne osoittaa sivistyneisyytensä , muita kohtaan. Aivan kun sinä menet Ruotsiin ja puhut muumimuretta siellä, niin täällä puhu suomenkieltä. Vai loppuuko järkesi tuohon logikkaan..? Onniteluni olet samalla alalla elektroniikan parissa, eli vähän parempaa logiikkaa pitäisi löytyä sulta. Tai sitten todistan väiteen, että suomenruotsalaisilla on eri arvostelluperusteet kouluihin ja lisäksi kiintiöt..
- Ioni¤
Soon sähköalaki sanastolthaan rohki vaikia. ko tärminologia on koasti ouon olosta. Se onki eelmönttöri nuuskakairasa ko sanoo, ette elisysteemissä on aavkopplinki.
- pakkoruotsinet
Todellinen syy, miksi suomenruotsalaiset eivät muuta Ruotsiin on se, että Ruotsissa heillä ei olisi röyhkeitä etuoikeuksia kuten heillä RKP:n ansiosta on Suomessa.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po2157754- 583063
- 1992467
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101933Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1981849Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke241582- 751311
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä281212Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,381193- 741084