PS, ja Kesk, kutsuttiin Hallitusneuvotteluihin.

No nyt on sitten päivän uutinen, että Katainen on kutsunut Perussuomalaiset ja Keskustan muodostamaan Hallitusta.

Onhan se todella Soinille jälleen varsin haasteellinen urakka tiedossa. Ja Sosdemin ja Vasemmiston ulosmarssin jälkeen olisi ehkä mahdollista saada asioita hiottua Kokoomuksen kanssa asioita siihen suuntaan mikä olisi koko suomenkansalle parhaaksi.

Aurinkoisia kesäpäiviä on tiedossa, mutta Soini vastuullisena miehenä ottaa osaa ehkä tiukkaankin neuvotteluprojektiin. Jäädäänpä mielenkiinnolla seuraamaan.
28125
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Kyllä nyt saadaan tulosta kun änkyräpunikit on poissa!;)))

Äänestä
  • Mutta kun Perussuomalaiset eivät voine antaa periksi, siinäkään kuin ei Sosdemikaan.

    Perussuomalaisten poliittinen asema on mielenkiintoinen, siinä ollaan Kapitalismin kelkassa, mutta ajatellaan koko Suomen parasta.

    Äänestä

Kunhan katsotaan ettei RKP & Vihreät pääse hallutukseen !

Äänestä
  • Joop. Siinä ollaan kyllä ehdottomasti samaa mieltä suurin osa suomenkansasta että RKP, ja Vihreät jäävät pienpuolueen asemaan ulkopuolelle.

    Äänestä

Kokoomuksen viimeinen pelleily, PS on jo kertaalleen lespattu Kokoomuksen toimesta.!!??!! Mitä ihmettä enää on neuvoteltavissa. ????

Soinina en menisi neuvottelemaan, muuta kuin SPD:n kanssa.



Keskusta, vihreät, rkp ja Kokoomus ovat yksi sama puolue, mikä kuuluvat oppositioon, piste. Kataisen väärä politiikka on kansan toimesta äänestetty oppiosioon. Piste.

Äänestä
  • Kyllä vain esityksesi on täsmälleen sama kuin omat ajatukseni asiasta. Mutta Soinin täytyy yrittää parhaansa, ja mies lähtee neuvotteluihin, joista saattaa hyvinkin astua jälleen ulos. Joop.

    Äänestä

Tootakai katainen sitten toimii kun on saanut pilattu perustuslaki !! Joopa joo .. häpeällistä toiminta aivan yrjöttävä teko... hui sentään.. Myyty on tä suomi konkurssipesä.. Paljoko fyrrkkka katainen sai sveitsin pankkiin ???????

Äänestä
  • Sanoit että on toimittu vastoin Perustuslakia, niin kyllähän se on useasti unohdettu. Joop. Ja kieltämättä Suomi on konkurssipesä. Ja loppukysymyksesi oli aiheeton.

    Äänestä

  • raakkuna1 kirjoitti:

    Sanoit että on toimittu vastoin Perustuslakia, niin kyllähän se on useasti unohdettu. Joop. Ja kieltämättä Suomi on konkurssipesä. Ja loppukysymyksesi oli aiheeton.

    Anteexi ,, niin tais olla loppukysymys joo,, jos ei ole mitään tillle laitettu.. mutta kuka sitä pysty tarkista,,, jos EU - maffia olis pistänyt hänelle muutama miljoona tai mijard.----> Pankkitilille sveitsissä?

    Äänestä

Punikit pysyköön poissa, itse lähtivät ulos ylimielisesti.
kukaan ei koulujakäymättömiä kaipaa!

Äänestä
  • Vasemmisto on vahvoilla vielä. Ja Sosdem on taatusti suomalainen ykköspuolue jatkossakin.

    Äänestä

SDP ULOS HYVÄ NIIN . SE SAATANAN UMPIKIERO PETTURIPUOLUE. PAREMPI KOKOOMUS KUN SDP. VIHREET JA RKP HIITEEN SAMANTEIN. SAATANA JOS DEMARIT PÄÄSEE LUIKKIMAAN HALLITUKSEEN EN ENÄÄ IKINÄ ÄÄNESTÄ YHTÄÄN MITÄÄN.

Äänestä
  • Pert päriseee. Mutta kyllä SDP pelasi korttinsa oikein. Eikä Perusuomalaisetkaan voine vesittää linjaansa, vaikka Kokoomus niin toivoisikin.

    Äänestä

Jos Kokoomus ja KEPU ovat samassa hallituksessa niin rahan lapioiminen EU:hun jatkuu niin kauan kunnes ollaan perikadossa. Oma valtionvelka on tällä hetkellä 79 MILJARDIA EUROA, viimeisen vuoden aikana velan määrä on noussut 28 miljardia ja lisäksi tulee lainat ja takaukset etelän kriisimaille jotka jäävät meille maksettavaksi.

PERUSSUOMALAISTEN EI PIDÄ MENNÄ MISSÄÄN NIMESSÄ MUKAAN TÄHÄN KUSETUKSEEN

Äänestä
  • Jep. Annan täyden tunnustuksen -Patriot- lausunnolle. Ja toivon kuitenkin että Keskusta on tarkentanut linjaansa, ja olisivat hyvin yhdessä rintamassa Perussuomalaisten kanssa.

    Niin todellakin Keskustalla ja Perussuomalaisilla tulisi olla yhteneväinen linjaus, kun ollaan Kokoomuksen kanssa tekemisessä.

    Äänestä

  • raakkuna1 kirjoitti:

    Jep. Annan täyden tunnustuksen -Patriot- lausunnolle. Ja toivon kuitenkin että Keskusta on tarkentanut linjaansa, ja olisivat hyvin yhdessä rintamassa Perussuomalaisten kanssa.

    Niin todellakin Keskustalla ja Perussuomalaisilla tulisi olla yhteneväinen linjaus, kun ollaan Kokoomuksen kanssa tekemisessä.

    Soini pääministeriksi, sillä sipuli!

    Äänestä

Jos perussuomalaiset menevät hallitukseen on se hyvä asia SDP:n kannalta koska se johtaa ennenpitkää siihen, että perussuomalaiset ja kokoomus alkavat menettää kannattajia SDP:lle jonka seurauksena SDP nousee suurimmaksi puolueeksi seuraavissa vaaleissa.

Toinen puolue joka hyötyy jos perussuomalaiset menevät hallitukseen on vasemmistoliitto joka voi hyötyä siitä jopa SDP:tä enemmän.

Eli jos perussuomalaiset haluavat nousta suurimmaksi puolueeksi seuraavissa vaaleissa heidän kannattaa jäädä oppositioon.

Äänestä
  • Joop. Sinulle "Jääman" sanoisin että sinulla on erittäin hyvää poliittista pelisilmää.

    Äänestä

PS SDP KEPU VAS, se on siinä, uskottava ja vasemmalle kaartuva vaihtoehto. Kokoomus bilderbergsiionostivapaamuurareineen voi painua vittuun!

Äänestä
  • Iskit neljä kovaa pöytään. Tuollainen esitys kelpaisi useimmalle suomalaiselle.

    Äänestä

  • Mistäs tiesitkään että Raakkunan viimeinen auto oli Opel Kadet. Ja totta se oli hyvä auto.

    Äänestä

Löytyykö tuollaista uutista vielä mistään?

Äänestä
  • Kyllä se on ollut Tv uutisissa tänään. Soini kertoi ettei hän aio turhan päiten käyttää kauniita kesäpäiviä neuvotteluprojektissa. Ja kieltämättä nyt olisi hyvä sauma päästä Kokoomuksen kanssa yhteiseen hallituslinjaukseen.

    Äänestä

Annetaan Jyrki-boyn haaveilla pääministeriksi pääsystä vielä pari päivää. Keskiviikkona aletaan sitten muodostamaan todenteolla
maahan hallitusta, jossa ovat mukana ainakin SDP PS KEPU . Hallituksen ulkopuolelle jäävät Kokoomuksen lisäksi varmasti myös Vihreät ja Svenska bättrefolkpartiet. Kun nämä kolme äärioikeistopuoluetta ovat oppositiossa, tulevan hallituksen on mahdollista tehdä monia kipeästi kaivattuja uudistuksia, joiden esteenä nämä puolueet ovat tähän asti olleet.

Äänestä
  • Joop. Kataisella on vähän pakkorako saada Hallitus aikaiseksi. Nyt pitää vaan Keskustan ja Perussuomalaisten tehdä tiukkaa yhtenevää esitystä Kokoomuksen kanssa.

    Äänestä

heinä-ukkohan se pääministeriksi haluaa, mokomakin iltalukion oppilas, vai tekikö "ylioppilaspaperinsa" ihan itse?
Onko mitään edes olemassa, kukaan ei ole nähnyt paperia,
enempää kuin jutan gradua!

Äänestä
  • Heinäluoman Pääministeri haaveet on mennyttä. Ja vaikea kyllä kuvitella Kataisestakaan suomelle Pääministeriä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


raakkuna1 kirjoitti:

No nyt on sitten päivän uutinen, että Katainen on kutsunut Perussuomalaiset ja Keskustan muodostamaan Hallitusta.

Onhan se todella Soinille jälleen varsin haasteellinen urakka tiedossa. Ja Sosdemin ja Vasemmiston ulosmarssin jälkeen olisi ehkä mahdollista saada asioita hiottua Kokoomuksen kanssa asioita siihen suuntaan mikä olisi koko suomenkansalle parhaaksi.

Aurinkoisia kesäpäiviä on tiedossa, mutta Soini vastuullisena miehenä ottaa osaa ehkä tiukkaankin neuvotteluprojektiin. Jäädäänpä mielenkiinnolla seuraamaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu