Onko meidän syytä muuttaa tai luopua jo totutuista nimistä mitkä hebrean ja kreikan kielistä on sumennettu. Jos kirjoitus-ja lausuntatapa muutettaisiin niin Jeremiasta tulisi Jir-mejah´, Jesajasta Jesa-ja-´hu, ja Jeesuksesta hebreaksi Jeho-su-a´ tai kreikaksi I-e-sous´. myös suomen kielelle vakiintunut Jumalan nimi Jehova on tällä periaatteella johdonmukaista säilyttää paikallaan.
Jumala kyllä ymmärtää suomenkieliset Jeesus ja Jehova-nimien käytön.
Onko sinun mielestä syytä palata vaikkapa kreikannoksiin ja helpottaisiko vai vaikeuttaisiko se Raamatun ymmärtämistäsi. Minä kannatan edelleen suomennoksia.
Raamatun suomennokset
5
63
Vastaukset 5
- pois jehovat sivult
Jehova ei ole suomenkielinen nimi, eikä minkään muunkaan kielinen, eikö jehovantodistaja sitä tiedä.
- +-0
Jehova nimi on vakiintunut suomessa Jumalan nimeksi samoin kuin raamattussa suomen kielelle käännetty Jeesus. Ja itse en niitä muuttaisi.
Jeesuskaan ei ole suomenkielinen nimi alkujaan mutta molempien nimien suomenkielenkääntäjät ja tutkijat ovat ne hyväksyneet puhuttuun kirjakieleemme.
yeohwa-setä on alunperin tyrnävän murretta, ja se tarkoittaa : se, joka on taivaassa paras päästelemään Peräilmaa isolla äänellä. Ja joskus vähän pienemmälläkin.
- Anonyymi00003
Joskus käytäntönä oli mukauttaa vierasperäiset nimet suomalaisemmiksi. Jos kirjoituksia käännettäisiin vasta nyt, nimet pidettäisiin alkuperäisessä muodossa.
Mikään luettelemasi ei ole käännös. Ainoastaan Herra on käännös, mikäli kyse on krekan kyrioksesta tai heprean adonaista. Tertagrammin paikalla käytettynä Herra ei ole käännös eikä mukautus, vaan nimen korvava sana. Oikeat kärsämäkeläistetyt nimet ovat: youhowöah, yeösush mariahw, ööhvogk, kaiffffas, josesff ja paavo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1231215
- 791150
- 77631
Taiteiden yö
Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...9568- 17531
- 47513
- 44485
Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?
Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/112461- 41452
- 15436