Asiaa on paljon pohdittu, mutta ei se arvuuttelemalla selviä. Kertokaapa Perussuomalaisten äänestäjät miksi tuota puoluetta äänestitte. Jotenkin tuntuu, että maahanmuuttoasioiden merkitystä on tässä yhteydessä vahvasti liioiteltu. Parempiakin syitä varmaan löytyy.
Miksi Perussuomalaisia äänestettiin?
17
75
Vastaukset
- PS
Liittovaltio. Välttääksemme uuden sodan, moni ei tule taistelematta hyväksymään itsenäisyyden menetystä.
- siksi kun
Ei siksi, että persut olisi niin hyviä, vaan kun muut niin huonoja. Palkkapäivä vaaleissa.
- tääontätäs
No ei voi sanoa, että suomelle olisi persuista ollut jotain hyötyä tai äänestäjille yleensä. Pelkäävät mennä hallitukseen, kun silloin pitäisi lunastaa lupaukset.
Kätkeytyvät joka asiassa EU kortin taa. Senverta vielä, että kun nyt ei näköjään saada hallitusta kasattua, alkaa suomen luottoluokitukset pudota. Ai mitä siitä sitten, no sitä, että 1 prosentin nousu ja näillä lainoilla suomen ulkomaanvelka kasvaa 700000 milj. siis seitsämänsataamiljoonaa vuodessa. Tekkeepi 10 vuodessa 7 miljardia, siinä portugalit sun muut pieniä ongelmia.- olethan pölö!
Persut ei uskalla? Miten laho pääsi saa moisen ajatuksen? Ei mene kokkarien sikaehdoilla, kuten demut.
Ei pyöri berberi, kuten keskustalla Et ole täyspäinen!
- tääontätäs
Ymmärrä kirjoitettu teksti. Jos on suurin voittaja vaaleissa ei halua/osaa käydä hallitusneuvotteluja on pakko piiloutua EU kortin taa. Onko persut niin tyhmiä ja osaamattomia, etteivät osaa käyttää suurta vaalivoittoa hyväkseen ja sitäkautta parantaa suomalaisten ihmisten elämää?
- lantalan tyhmin?
Ei voi hyväksyä Kataisen ehtoja. Älysi ei ritä käsitTämään? EhdoilLa vedettäs sIivet persuilta. Tulisi demumaIsia JES, JEES PALVELIJOITA. OLET TOSI HÖLMÖ.
Jos menet töihin ja pomo lupaa euron tunti? Luuletko pölö saavas viis? - ajattele ensin
Valitettavasti perut eivät ole suurin puolue. Ennen vaaleja oli sovittu, että suurin puolue muodostaa hallituksen.
Suurin puolue kokoomus kun jousta hallitusneuvotteluissa kuin siten, että persut saavat äänestää k a h d e s t i eu-asioissa erivapaudella, niin miksi persut lähtisivät hallitukseen.
Kolmannella kerralla olisi hallitus kaatunut. No, olisivat vain menneet, olisi saatu takuuvarmasti uudet vaalit ja melko pikaisesti.
- tääontätäs
Joo, antaa olla, sulla on toi lääkitys vissiin pettänyt.
- tyhmyyteesi ei
Tyhmyyten ei läkettä. Meinaat että arvot pitää hylätä? Tosi pölö.
Kulut johnkin takinkääntäjiin!
- tääontätäs
Kyyyyl minäkin persuja äänestän vastedes, kun suurimpana voittajana hinkuu OPPOSITIOON. No ei niistä raukoista olis löytynyt edes yhtä ainoaa ministeriä, oo siinä sitten hallituksessa. Once looser always looser.
- typeryyttäsi ei voit
Olet ylitämätön typeryydessäsi. Vaadit Soinia luopioksi, kuten puolueesi!
Jos halitusehdot vastoin avaliteemoja? Luopiot kyllä hyökkäs takinkääntöön, puolueesi!
Mikä pakottaa tuomaan typeryytesi esiin?
- VoiPyhäLehmä
Ei kai kukaan vastuuntuntoinen poliitikko tai puolue halua mennä rkp:n kanssa samaan hallitukseen. Kait täällä muutenkin on jo ihan riittävästi pakkoruotsitusta, kaksikielisyyttä ja ruotsalaisilla etuoikeuksia.
- tääontätäs
Ihan totta hei!!! Jos sun mielestä nuo on jotain ongelmia, siis rakkaassa suomemme maassa, olet pikkasen pihalla. Tuolla nuo pienituloiset miettii seuraavan kuun vuokra ja ruokalaskuja ja sulla on pakkoruotsi ongelma, ei jeesus sentään. Toisaalta suomi on vapaa maa, siis VAPAA maa, mutta tuskin sinä olet kiitollinen edes siitä. Vapaus tarkoittaa myös, että olet vapaa muuttamaan jonnekkin muuhun valtioon, jossa puhutan sellaisia kieliä, joihin sinäkin olet tyytyväinen.
- rr
Perussuomalaisia äänestettiin, jotta Suomeen tuotaisiin vähemmän mustia päitä tekemään rikoksia ja elämään Suomalaisten veronmaksajien kustannuksella.
Tämä on suurin syy, veikkaisin. - vxcvxcv
En tiiä mutta Vituttaa moinen!!! http://vittukunvituttaa.org
- mitta täysi
Vastustaakseni pakkoruotsia.
http://pakkoruotsi.net/ - Kelol
- Ei EU-liittovaltiolle ja järkiperäisempi linja EU-asiossa
- Ei käännetä takkia toisin kuin vasemmistoliitto ja vihreät
- Ei pakkoruotsille
- Ei "positiiviselle" syrjinnälle
- Ei maahanmuuttajien sosiaaliturvalle, kyllä työperäiselle muutolle.
- Ei kehitysavulle ja osalle turhista tuista (puolue, kulttuuri ja urheilutuet)
Ja EI, en ole persu en missään nimessä mutta onhan nuita syitä miksi äänestää persuja. (Tosin suunnilleen kaikki muu puolueohjelmassa kusee ja pahasti)
Ja syitä miksi en itse äänestäisi mutta uskon että monet äänestivät:
- Luvattiin pikkukivaa eläkeläisille ja työttömille
- Vähän vasemmistolaisille sopiva puolue, ei ihan SDP mutta ei ihan Keskusta
- Suht uusi puolue, nostaa aika paljonkin kannatusta
- Yleensäkkin kansan kanssa samaa mieltä, varmana houkuttelee äänestäjiä ja ottaa kantaa "kahvipöytäkeskusteluihin" niin, että saa varmana yli 50% puolelleen suurimmissa kysymyksissä.
- Muut puolueet toimivat huonosti. Esimerkkejä vihreiden ydinvoimahallitus, eu tuet, jätevesiasetus, vaalirahajupakka...
- Media leimasi persut huonoiksi, heti saatiin palstatilaa ja kannatusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383809Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362944Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81855Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44764
- 64724
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708