nordea alkaa veloittamaan saldon katselusta

http://www.aamulehti.fi/cs/Satellite/Kotimaa/1194682248667/artikkeli/nyt pankki laskuttaa jo siitakin etta katsot automaatista saldon.html

Vaihdan pankkia, tämä on jo törkeää. Mitä ihmeen kustannuksia Nodealle tulee siitä, että asiakas katsoo saldonsa itse automaatilla.
20444
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Kuittipaperi maksaa ja näkymätön muste:DDDDDDDDDDDDD

Äänestä

Ihan uskomaton munaus Nordealta. IT-alan ammattilaisena voin sanoa, että Nordean perustelut saldomaksusta ovat huuhaata.

Äänestä

20 centtiä on 1,20 markkaa, hirveä summa siis.

Äänestä
  • 50 senttiä kerrasta.

    Eihän se paljon ole mutta vituttaa silti.

    Äänestä

veloittaneet jo vuoden.

Äänestä

Mutta oton jälkeen näytettävä saldo lienee sentään ilmainen WAU

Äänestä

sampopankilla ei tuollaista, siirryn heidän asiakkaaksi.

Äänestä
  • surkein kaikista. Maksut matelevat rekistereihin.

    Äänestä

paluu menneisyyteen. ennen vanhaan piti pankissa käydä kysymässä joko sossun rahat on tullut. joinain päivinä ehdin kysymään toistakymmentäkin kertaa.
ja oli se hieno tunne sitten kun pankkitäti sanoi että nyt on ja pääsi ostamaan kaupasta kaljaa!

Äänestä

Huh, olin sopinut ajan nordeaan täksi päiväksi. Aiheena kaikkien rahojen ja osakkeiden siirto muista pankeista nordeaan. Saldomaksun takia peruin äsken tapaamisen.

Äänestä

Nordea on paska pankki. kaikki maksaa vitusti ja verkkopankki ja systeemit tökkii. Pankin "sijoitusasiantuntijat" ovat ammattitaidottomia luusereita.

Äänestä

No, niinkuin kaikissa muissakin asioissa, kun ei ole vaihtoehtoa palvelulle, voidaan maksattaa mitä tahansa ja mistä tahansa toiminnasta.

Äänestä

Ainoa vaihoehto on äänestää jaloillaan.

Äänestä

Miksi hitossa sitä saldoa on katseltava? Rahaa voi nostaa ilmankin tai maksaa kortilla.

Äänestä

Noinkohan. Eipä Nordea pahemmin kait voi veloittaa tuota, jos eivät ole siitä asiakkaita etukäteen edes infonneet ns. asiakaskirjeellä.

Veloitusta kun ei saa ottaa kuluttajasuojan mukaan jos kuluttjalle ei edes anneta siitä etukäteen tietoa että sopimus on muuttunut ja kyseessähän on sopimuksen muutos ja siinä tarkemmin sanottuna sopimuksen palvelutuotteen muutos, josta peritään hinta.

Tälläinen sopimuksen pienikin rukkaaminen vaatii, että siitä etukäteen ilmoitetaan asiakkaalle esim. kirjeella, jotta asiakas voi huomioida toimissaan tekeekö saldokyselyn vai ei.

Ilman että Nordea on asiasta ilmoittanut niin ei voi kuluttajasuojalain mukaisesti siis veloittaa, jotenka hyvät täällä asiasta kirjoittelijat, ottakaa yhteys kuluttajasuojaan kun ette ole saaneet tietoa Nordeasta asiakkaalle lähetettävänä asiakaskirjeenä.

Pieni se on pienikin kiusa ja kun porukat tarpeeksi tästä kuluttajan suojaan laittavat viestiä niin he ottavat Nordeaan yhteyttä ja kertovat miten asia olisi pitänyt hoitaa ja ettei veloitusta saa ottaa vaan se on ns. sopimusrikkomus vaikka ei puhutakaan kuin 20 centistä.

Äänestä
  • Kuluttaja asiamies ja kuluttajavalituslautakunta on perseestä !! Mitään eivät saa aikaan muutakuin pyöritetään kallista järjestelmää. Johtajakin on niin lihava,että hyvä kun mahtuu työhuoneeseensa.

    Äänestä

jaahas ja tämä on periaate kysymys vaikka veloitus ois 5centtiä vaihdan pankkia heti huomena minä en tämmöstä kusetusta hyväksy haista vittu nordea mulkut

Äänestä

Menenkin katsomaan isoa saldoani ihan piruuttaan. Sitten teen reklamaation nordeaan ja vaadin 20 centin palauttamista.Sanon että en ole saanut ilmoitusta saldomaksusta, kuten en olekkaan. Kyllä pankkineitejä potuttaa, heh heh.

Äänestä

S-pankki veloittaa muistaakseni jopa 1€/ saldokysely, 20cent on ihan kohtuuhinta siihen verrattuna :)

Äänestä

Mitään perustetta saldomaksulle ei ole. Saldokyselyä käyttää vain köyhät ihmiset, kun ne katsoo, onko kelan tuet tulleet tilille tai eläkkeet. Rahaa pankki ei menetä yhtään, kun asiakas katsoo saldonsa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


idiootteja ovat kirjoitti:

http://www.aamulehti.fi/cs/Satellite/Kotimaa/1194682248667/artikkeli/nyt pankki laskuttaa jo siitakin etta katsot automaatista saldon.html

Vaihdan pankkia, tämä on jo törkeää. Mitä ihmeen kustannuksia Nodealle tulee siitä, että asiakas katsoo saldonsa itse automaatilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu