nordea alkaa veloittamaan saldon katselusta

idiootteja ovat

20

435

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • :DDDDDDDDDDDDD

      Kuittipaperi maksaa ja näkymätön muste:DDDDDDDDDDDDD

    • Spede pankki

      Ihan uskomaton munaus Nordealta. IT-alan ammattilaisena voin sanoa, että Nordean perustelut saldomaksusta ovat huuhaata.

    • pelkästä katselusta

      20 centtiä on 1,20 markkaa, hirveä summa siis.

      • Säästöpankit ottavat

        50 senttiä kerrasta.

        Eihän se paljon ole mutta vituttaa silti.


    • Säästöpankit ovat

      veloittaneet jo vuoden.

    • YX NalleWaan

      Mutta oton jälkeen näytettävä saldo lienee sentään ilmainen WAU

    • v1tuttaa

      sampopankilla ei tuollaista, siirryn heidän asiakkaaksi.

      • Sampo on

        surkein kaikista. Maksut matelevat rekistereihin.


    • von pummi

      paluu menneisyyteen. ennen vanhaan piti pankissa käydä kysymässä joko sossun rahat on tullut. joinain päivinä ehdin kysymään toistakymmentäkin kertaa.
      ja oli se hieno tunne sitten kun pankkitäti sanoi että nyt on ja pääsi ostamaan kaupasta kaljaa!

    • rahat toisaalle

      Huh, olin sopinut ajan nordeaan täksi päiväksi. Aiheena kaikkien rahojen ja osakkeiden siirto muista pankeista nordeaan. Saldomaksun takia peruin äsken tapaamisen.

    • persereikäpankki

      Nordea on paska pankki. kaikki maksaa vitusti ja verkkopankki ja systeemit tökkii. Pankin "sijoitusasiantuntijat" ovat ammattitaidottomia luusereita.

    • Kalareissu2011

      No, niinkuin kaikissa muissakin asioissa, kun ei ole vaihtoehtoa palvelulle, voidaan maksattaa mitä tahansa ja mistä tahansa toiminnasta.

    • norde SUKI SUKI

      Ainoa vaihoehto on äänestää jaloillaan.

    • hoh hoijaa

      Miksi hitossa sitä saldoa on katseltava? Rahaa voi nostaa ilmankin tai maksaa kortilla.

    • Kuluttajamies763522

      Noinkohan. Eipä Nordea pahemmin kait voi veloittaa tuota, jos eivät ole siitä asiakkaita etukäteen edes infonneet ns. asiakaskirjeellä.

      Veloitusta kun ei saa ottaa kuluttajasuojan mukaan jos kuluttjalle ei edes anneta siitä etukäteen tietoa että sopimus on muuttunut ja kyseessähän on sopimuksen muutos ja siinä tarkemmin sanottuna sopimuksen palvelutuotteen muutos, josta peritään hinta.

      Tälläinen sopimuksen pienikin rukkaaminen vaatii, että siitä etukäteen ilmoitetaan asiakkaalle esim. kirjeella, jotta asiakas voi huomioida toimissaan tekeekö saldokyselyn vai ei.

      Ilman että Nordea on asiasta ilmoittanut niin ei voi kuluttajasuojalain mukaisesti siis veloittaa, jotenka hyvät täällä asiasta kirjoittelijat, ottakaa yhteys kuluttajasuojaan kun ette ole saaneet tietoa Nordeasta asiakkaalle lähetettävänä asiakaskirjeenä.

      Pieni se on pienikin kiusa ja kun porukat tarpeeksi tästä kuluttajan suojaan laittavat viestiä niin he ottavat Nordeaan yhteyttä ja kertovat miten asia olisi pitänyt hoitaa ja ettei veloitusta saa ottaa vaan se on ns. sopimusrikkomus vaikka ei puhutakaan kuin 20 centistä.

      • semmoinen laitos

        Kuluttaja asiamies ja kuluttajavalituslautakunta on perseestä !! Mitään eivät saa aikaan muutakuin pyöritetään kallista järjestelmää. Johtajakin on niin lihava,että hyvä kun mahtuu työhuoneeseensa.


    • saatana vie,

      jaahas ja tämä on periaate kysymys vaikka veloitus ois 5centtiä vaihdan pankkia heti huomena minä en tämmöstä kusetusta hyväksy haista vittu nordea mulkut

    • tehkää muutkin niin

      Menenkin katsomaan isoa saldoani ihan piruuttaan. Sitten teen reklamaation nordeaan ja vaadin 20 centin palauttamista.Sanon että en ole saanut ilmoitusta saldomaksusta, kuten en olekkaan. Kyllä pankkineitejä potuttaa, heh heh.

    • näitähän on...

      S-pankki veloittaa muistaakseni jopa 1€/ saldokysely, 20cent on ihan kohtuuhinta siihen verrattuna :)

    • huijattavat

      Mitään perustetta saldomaksulle ei ole. Saldokyselyä käyttää vain köyhät ihmiset, kun ne katsoo, onko kelan tuet tulleet tilille tai eläkkeet. Rahaa pankki ei menetä yhtään, kun asiakas katsoo saldonsa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      287
      5427
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      70
      5016
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4116
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3830
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      41
      3448
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      87
      3107
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      69
      2962
    8. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      38
      2120
    9. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      27
      2068
    10. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      44
      2061
    Aihe