Germaanit vs slaavit

Germaaneja on maapallolla noin 190 miljoonaa. Slaaveja 300 miljoonaa. Kumpikohan on väkimäärään suhteutettuna antanut enemmän ihmiskunnan hyväksi.
8229
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

yksinkertanen vastaus Germaanit, väkimäärältään pienempi mutta saavuttanut paljon enemmän monella mittarilla

Äänestä
  • Ainakaan kommunismilla ei germaaneja ja suomalaisia pystytty huijaamaan. Puolalaiset taisi olla ainoat slaavit jotka kommunismin torjuivat. Ja sielläkin käsittääkseni Länsi-Puola vastusti Moskovaa ja Pietaria eniten. Siis ihmiset joissa on saksalaista verta.

    Venäläisillä ei ole mitään tekosyitä. Jos on sen verran typerä että seuraa jotain aatelismiestä ja tämän monikansallisia kätyreitä täysin sokeasti ja uskoo kaikki kaljupää käppänän syöttämät valheet niin kyllä silloin ansaitseekin Zyklon B:tä.

    Saksassakin toki kansallissosialistien piirissä oli bolsuja ihannoivia mutta Fuhrer teki selväksi Stennes-jutun ja vuoden 1934 kähäkän avulla ettei kommunismia Saksassa niellä. Vuosi 1939 oli poikkeus Puolan kysymyksen takia. Ribbentrop huomatti ivallisesti Ducelle "Pelkääkö Duce Saksan bolsevisoituvan" vaikka nimittikin myöhemmin hävyttömästi marttyyri Tanneria menshevikiksi.

    Äänestä

  • No entäs Välimeren porukka. Eikös ne luoneet ihmiskunnan sivilisaation perustuksen.

    Äänestä

Suomalaiset kuitenkin lienee lahjakain kansakunta...esim .Esa Anttila ,Niilo Lauttamus. Reino Lehvvätsalo ja muut kirjailiat Hannu Salama. Reijo Mäki laulajista , Sinikka Sokka , Hassisen Kone,, se jokun Elon korjuu yhtye..paljon on meillä hegen jättiläisiä se Sipeliuskin ja Olli Mustonen... mahoton määrä muita lahjaksuuksia,,, mnäkin ammatisani yli keskitason..

Äänestä

Usan asukkaita ei voi sanoo germaaneiks nii sekottunu porukka ja albert einstein ja karl marx oli juutalaisia germaaneja ovat euroopassa saksalaiset ruotsalaiset tanskalaiset norjalaiset hollantilaiset islantilaiset britit ja irkut

Äänestä
  • Mutta internetin kehittäjät eivät olleet juutalaisia eikä television. Saksalaiset käytännössä loivat anglojen kanssa modernin median jota juutalaiset ja muut sitten hyödynsivät.

    Slaavit toki keksivät öljynjalostuksen ja nykyisen sähkötekniikan. Kuitenkin olisiko esimerkiksi öljylle kysyntää ilman saksalaisten kehittämää autoa tai brittien kehittämää tankkia. Sama pätee sähköön.

    Saksalaiset antoi selvästikin muita suuremman panoksen nykymaailman luomiseen. Ilman saksalaisia ei myöskään olisi ollut Neuvostoliittoa eikä avaruuskilpailua jonka USA voitti saksalaisten ansiosta.

    Äänestä

  • Eikös netti perustu pitkälti Jarkko Oikarisen ja Jeff Kell luoneet käytännössä nykyisen chatin eli nämä keskustelufoorumit. Idean siitä miten ihmiset voi koneillaan ympäri maailmaa kommunikoida toisilleen.

    Tietotekniikkaan vaikuttaneet kansat ovat ehkä seuraavat:

    1. anglot

    2. saksalaiset

    3. suomalaiset

    Ei ole liioiteltua sanoa noin. Jos ei esimerkiksi Markkula olisi aikanaan rahoittanut Applea niin ei olisi myöskään ollut Apple I:stä.

    Alfred Aho vaikuttu myös tietotekniikan kehitykseen lähes yhtä paljon kuin Douglas Engelbart.

    Sitäpaitsi mistä sitä tietää mitä etnisyyttä sellaisilla miehillä kuten Vannevar Bushilla oli. Onhan Bush voinnut olla osittain vaikka värmlantilaisten siirtolaisten jälkeläinen. Mieshän oli uskonnollisesta perheestä.

    Joka tapauksessa Larry Ellisson, Michael Dell, Facebook tyypit ja monet muut juutalaiset Yhdysvalloissa nauttii toisten työn hedelmistä kuten ovat aina tehneet.

    Äänestä

Molemmat huomattavan paljon enemmän kuin vaikkapa suomalais-ugrilaiset. Ajatelkaa: samojedit, komit, hantit, udmurtit, saamelaiset, suomalaiset...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mites ooo kirjoitti:

Germaaneja on maapallolla noin 190 miljoonaa. Slaaveja 300 miljoonaa. Kumpikohan on väkimäärään suhteutettuna antanut enemmän ihmiskunnan hyväksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu