Kuka suojelisi rumia eläimiä?

kukkuluruu

Aina suojellaan vain söpöjä! Rasismia! Epäjohdonmukaisuutta. Mitä söpömpi sitä enemmän suojellaan - vääryys.

Oikeutta myös rumille, kuten käärmeille, kanoille, kukoille, koirille, sammakoille, kärpäsille, sioille ja lihaa syöville heteromiehille!

10

312

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dahkas

      Tuosta viimeisestä en tiedä, mutta muuten olet oikeassa. Mutta kyllä niitä rumiakin suojellaan. Mutta miten lajittelemme rumat, kun mieltymyksemme ovat niin erillaisia? Itseni mielestä kaikki nuo edellä mainitut ovat kauniita, joojoo! Jopa heteromiehet!
      Onhan se tietenkin totta, että esimerkiksi Minkkejä ja Kettuja halutaan suojella, mutta jotain rumaa elikkoa ei edes mainita! Se on jo todella julmaa, sillä emmehän me kukaan voi mtään sille, mltä näytämme!

    • IsmoSonni

      Kyse on siitä mitä ihmiset pitävät ällöttävänä. Kaikki ÄLLÖTTÄVÄ on hirveää. Ei välttämättä ruma, mutta ällöttävä. Kuten limaiset eläimet.

      Niin ja mitä pienempi eläin, sitä vähemmän arvokkaampi se on. Ei ketään kiinnosta kärpäset. Ne ovat niin pieniä ja ne kaiken lisäksi häiritsevät ihmisiä. Kaikki ne eläimet jotka häiritsevät ihmisiä, pitää tappaa. Jos koirat yhtäkkiä menisivät sekaisin ja alkaisivat haukkumaan ja riehumaan, niin kyllä nekin tapettaisiin. Ihminen on kaiken keskipiste. Kaikki asiat katsotaan ihmisten näkökulmasta. Jos jokin asia ei tuota hyötyä ihmiselle, niin se on turhaa. Näinhän yleisesti ajatellaan.

    • jouka

      aloittajan viesti ei vastaa todellisuutta

      • ffgggh

        totta, uhanalaiskirjoissa ei ole määritelty miten kaunis tai ruma eläin on..eli ne on tasa-arvoisiaf


    • Eikö näin

      Ei rumuus ole sairaus, eikä rumia/ällöjä pidä vältellä. Eivät kaikki (niin karvaiset kuin karvattomatkaan) synny kuvankauniiksi. Ei ihmisiäkään tuomita rumuudesta tai ällöydestä. Viaton luonnonkappale se vain on, oli se sitten ällötys tai supersöpö.

    • rx75

      Jos ihminen näkee kissanpennun söpönpänä kuin esim. käärmeen, on "vika" vain ymmärryksessä. No biologisesti kissa on nisäkäs kuten ihminen, joten meillä on enemmän yhteistä kuin käärmeissä(nisäkäslapsissa vanhempien suojeluvaistoon vaikuttavia seikkoja joita juurikin ns. söpöys on), mutta kokonaisuutta ajatellen olemme yhtä paljon käärmettä kuin kissaakin.

      Kaikki luonnossa koostuu samoista palapelin osista. Jos ihminen ei ymmärrä kuin pinnan, suurin kärsijä on hän itse loppupeleissä. Ihminen ei vaistoillaan voi havaita kuin sen mitä näkee ja kokee tilanteesta( muisti). Mutta itämaisesti ajatellen ympäristön voi silti kokea olevan yhtä ja itsensä osana sitä. Moderni ihminen on hyvinkin ristiriidassa luonnon kanssa, ja näkee sen vain hyväksikäytettävänä mahdollisuutena, ei osata itseään.

      Ja kun katsot uutisia voit todeta että pääosa meistä ei ymmärrä mitään muuta. Kliseemäisesti sanottuna; loppu on lähellä. :D Teknologialla ei voi korvata sitä puutetta mikä ihmisessä itsessään on; kehitys on pysähtynyt.

    • Jani Kurvinen

      Me kaikki olemme samanvertaisia, emme voi erotella kuka on parempi tai kuka huonompi.
      Tosiaan, mikä meitä estää tekemästä näin? Mikä estää halveksimasta vähänkin erillaista tai osoittamasta kaikkea suosiotaan yhdelle?
      Meidän täytyisi kuunnella omaa tuntoamme, mutta se on hukkunut kaikkien muiden tunteitten alle tässä sekamelskassa.

    • Anonyymi

      Ällötävin ja inhottavin eläinlaji on kaikki hemmenin puussa roikkuvat huutelevat apinat.
      Jos vaan joku keksis viiruksen jaka tuhoais kaikki hemmetin apinat. KIITOS!!!

    • Anonyymi

      Suomen suurin tappo juhla: joulu lähestyy. Taas miljoonia pieniä viattomia possuja tapetaan koska ihmiset haluavat pahan ummetuksen ja koko perheelle ostetaan jo nyt ummetus lääkkeitä koska ihmisellä ei ole älyä tehdä kunnon salaattia mikä on täynnä kuitua. Henkiselle kasvissyöjälle joulu on aina henkisen kärsimyksen aikaa, muille se on ummetuksen aikaa.

      • Anonyymi

        Hölmö! Ei miitä tapeta vaan niille annetaan elämä. Kai nyt sen verran tiedät että kaikki elämä loppuu jossakin kohtaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      382
      909
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      875
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      198
      695
    4. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      80
      670
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      70
      639
    6. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      635
    7. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      66
      624
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      35
      614
    9. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    10. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      43
      571
    Aihe