Saanko ansiosidonnaista päivärahaa jos jään omasta tahdostani pois työstä?
Olen nyt 59 v 8kk ikäinen ja saan ITSE MAKSAMAANI, VAPAAEHTOISTA ELÄKETTÄ jo nyt, eli alkaen siitä kun täytin 58v. Liiton kassasta sanottiin, että he eivät ole kiinnostuneita "omaeläkkeestäni" koska olen sen itse maksanut, eikä siten vaikuttaisi päivärahaan pienentävästi.
Selvä, suora vastaus, kiitos.
2
259
Vastaukset
- tyottomyyskassat
Hei Quiz on? ja kiitokset kysymyksestäsi!
Vastaan siihen aluksi työttömyyskassan osalta.
Jos jäät omasta tahdostasi pois työstä, työ- ja elinkeinotoimisto tutkii onko poisjääminen tapahtunut pätevästä syystä vai ei. Jos poisjäämiselle ei ole pätevää syytä, saat todennäköisesti 90 päivän kestoisen karenssin, jonka ajalta ansiosidonnaista työttömyyspäivärahaa ei voida maksaa.
Kun karenssiaika on kulunut loppuun, päivärahaa voidaan kuitenkin maksaa kassastasi, jos olet täyttänyt jäsenyys- ja työssäoloehdon (ellet ole esim. päätoiminen opiskelija tai päätoiminen yrittäjä ja olet työ- ja elinkeinotoimistossa työttömänä työnhakijana). Jäsenyys- ja työssäoloehdosta löytyy lisää tietoa täältä: http://www.tyj.fi/default.asp?id=24 .
Ennenkuin päivärahan maksaminen alkaa otetaan vielä omavastuuaika, joka on seitsemän työtöntä päivää tai seitsemää työtöntä päivää vastaava aika.
Itseotettu vapaaehtoinen eläkevakuutus ei vaikuta työttömyyskassan maksamaan ansiosidonnaiseen työttömyyspäivärahaan.
Ystävällisin terveisin,
Tiina työttömyyskassasta - tyokkari
Hei ja kiitos kysymyksestäsi!
Ilmoittaudu työ- ja elinkeinotoimistoon (TE-toimisto) työnhakijaksi viimeistään ensimmäisenä työttömyyspäivänäsi. Lisätietoja työnhakijaksi ilmoittautumisesta löydät seuraavasta linkistä:
http://www.mol.fi/mol/fi/00_tyonhakijat/07_tyottomyys/index.jsp
Jos (TE-toimisto) on todennut, että olet itse aiheuttanut työsuhteen päättymisen, TE-toimisto pyytää sinulta kirjallista selvitystäsi asiaan liittyvistä syistä ja siihen vaikuttaneista seikoista. Jos olet eronnut työstä ilman pätevää syytä tai itse aiheuttanut työsuhteen päättymisen, voi seurauksena olla työttömyysetuuden menettäminen määräajaksi tai toistaiseksi.
Terveisin Teppo työkkäristä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait233113Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68710Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso3703Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä32581Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha35567Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3560- 40501
Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve3499- 36495
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es17495