Toimeentulotuki myöhässä --> Pikavippi.

pofjhfd

Näinkö hienosti tänä päivänä Suomessa on opiskelijan olot? Toimeentulotuki viikkoja myöhässä, joten ei auta muu kuin ottaa pikavippi. Laskuja laskuja... kesätöitä yritetty hakea varmaan 100 eri firmasta. EI ole tärpännyt. Safkat ostetaan vipeillä tai sitten pöllitään. Luottotiedot menee ja vitutus alkaa.

9

613

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 13+19

      No itse ainakin hain aina/heti Sossusta rahat jos ei Kela maksanut ajoissa rahoja. Näin itse ainakin toimin ja kivasti saa ilmasta rahhaa ja ei tarvitse maksaa takaisin..

    • klklklk

      Ruokaa saa seurakunnalta, soita diakonille ja sovi aika. Toimivat yleensä nopeasti. Kysy myös voivatko auttaa laskujen kanssa, joustavat ehkä noin 100 euroon asti. Tiliotteet mukaan.

    • sossunkassalla

      http://rahaanopeasti.blogspot.com/2011/06/pikavippi-melkein-ilmaiseksi.html

      Jos toimeentulotuki tulee kohta kannattaa ottaa pikavippi yllämainitulla tavalla, niin ei tarvtitse maksella korkoja. Peruutat siis tilauksen kuluttajansuojalain mukaan

      13 19 ... ei se ihan niin mene. ei se sossu noin vaan rahoja jakele. Ja jos on ostanut pikavippejä niin sossu laskee tuloks, ainakin näin oon kuullu (jollei ole ottanut tilille, jota sossu ei tiedä).

      Ootko soittanu sossulle? Täälläpäin tulee aina viikossa päätös, jollei ole sitten ensimmäinen hakemus. Sossu on täynnä juoppoja, joita ei edes kiinnosta mennä töihin. Jos olet opiskelija, niin luulisin, että vähän ymmärtävät nopeuttaa prosessia.

      • ehei

        Päinvastoin, jos olet ahkera työssäkäyvä mutta matalapalkkainen tt-tukeen oikeutettu tai yritteliäs ja köyhä opiskelija niin sossu kohtelee sinua välittömästi kakkosluokan asiakkaana. Ne jotka eivät yritä ollenkaan ja vain nostavat ahneesti tukia ovat sossulle etusijalla. Surullista mutta totta.eh


    • vipitsux

      Kierre alkaa jos otat vippiä, kun viimeistään ensikuussa sossu laskee vipit tuloiksi ja siten saat vähemmän TT-tukea. Milläs sitten elät ja maksat laskut? Uudella vipillä? EI KANNATA!

    • 5+18

      13 19 ... ei se ihan niin mene. ei se sossu noin vaan rahoja jakele. Ja jos on ostanut pikavippejä niin sossu laskee tuloks, ainakin näin oon kuullu (jollei ole ottanut tilille, jota sossu ei tiedä).

      Eikös suomenlain mukaan sen pitäisi mennä? Eli kaikilla on oikeus kohtuulliseen toimeentuloon. Ja jos kelasta on maksut myöhässä, ja sen takia ei saa esim. vuokraa maksettua ja elämiseen ei rahaa, sossun pitää lain mukaan sitä "antaa", eli maksaa vuokran ja antaa elämiseen rahaa. Itse ainakin kun muutin uuteen kämppään ja olin työtön, ilmoittauduin kelaan, sanoivat siellä että menee varmaan joku 2viikkoa ennenkuin saavat käsiteltyä asian. No kävelin suoraan sossuun ja sanoin että kelasta tälläisia terveisiä, että pitäisi saada rahaa vuokraan ja elämiseen. Maksoivat suoraan rahana vuokra 1kk toimeentulo tuen suoraan tilille. Ja sitten tuli 2viikon päästä samat summat kelasta.

      Jos on sitten jo ehtinyt noita vippejä ottaa niin niistä sitten tiedä mitenkä sossuissa suhtaudutaan.

    • tt

      Opiskelijalta luottoitetojen polttaminen voi tulla sossulle kalliiksi pienen velan takia, eli pyrkivät varmasti välttämään sen. Eli tuskin huomioisivat tuossa tapauksessa satasen vippiä tuloksi. Asuinkunnassani ainakin pyritään laskemaan mikä on sossulle edullisin vaihtoehto.

      Toisaalta tt-tuki päätöksen pitäisi tulla ( 7 arki päivässä). Eli voisit tehdä asiasta valituksen.

      • köyhä_opiskelijamies

        Omalla paikkakunnallani (suurehko kaupunki sisäsuomessa) on tt-tuen käsittely kestänyt jo pitkästi yli 2 viikkoa. Sossu pahoitteli ruuhkaa kun kyselin syytä ja kertoi että nopeuttaa ei voi kun ei ole resursseja. Kohtelu oli tylyä. Kurjaa on, kesätöitä ei ole joten opinnot jatkuu myös kesän ajan, mutta nälkä sumentaa silmät niin ettei näe lukea...


    • kyllästynyt, turhaut

      Täällä kanssa yksi, joka hukkuu pikavippilaskuihin! Olen opiskelija, mutta sairaslomalla masennuksen takia. Odottelen tässä tämän kuun asumistukea ja sairauspäivärahaa, en ole oikeutettu toimeentulotukeen. Joten ei oo ollu muita vaihtoehtoja, kun ottaa se 400 pikavippejä jotta saa ees pakolliset laskut maksettua. Nyt on sitten pikavippilaskut myöhässä, kun ei ole rahaa maksaa niitä. Tää on tää hyvinvointisuomi nääs.. Alkaa taas vituttaan, kun ei oo rahaa mihinkään, söin viime vkl viimeksi kunnolla kun olin äidillä. Ei sukulaisillakaan oo loputtomiin sitä rahaa lainata!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1570
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      103
      782
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      598
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      546
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      126
      546
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      528
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      493
    Aihe