Kyllä ne evakkojen kakarat ovat hiljakseen toisessa sukupolvessa jo muuttuneet suomalaisten kaltaiseksi.
Olen huomannut
6
75
Vastaukset
Idiootti.. Väitätkö että sodan jaloista evakuoidut Karjalaiset eivät olleet Suomalaisia?
Turhaan odotat että kymmenessäkään sukupolvessa somaleista tulisi SUOMALAISIA!!- Muta Antti.
Aivan, mutta meidän lapset.
- Herätkää---
Mä en voi kun todeta että te jotka evakkoja sortaa ja eivät hyväksy heitä suomalaisiksi ovat todellisia maanpettureita. Karjalan menetys ja uuden elämän aloitus jäljelle jääneessä Suomessa oli todellakin koko kansan asia. Kun Suomi itsenäistyi oli Karjala todellakin suomea ja tämä sanoo että asukkaat eli siis nykyiset evakot ja heidän jälkeläiset ovat suomalaisia. Mitä hittoa te muutamat jännättiin ettekö he venakkoja ovat? Sisksikö että asuivat lähimpänä itä rajaa? Lopettakaa toi tyhmä evakkoon haukkuminen. Ei aito suomalainen noin toimi vaan arvostaa maatansa ja menetettyä karjalaa jonka vuoksi moni henkensä menetti, haavoittui ja taisteli viimeiseen pisaraan. Karjalalla oli oma arvonsa, muuten kai se olisi annettu noin vain....
- Koroljov
Karjalaiset ovat suomalaisia, koska Aleksanteri I päätti liittää myös ns. Vanhan Suomen eli Venäjän Suomen perustamaansa Suomen suuriruhtinaskuntaan. Mitä mieltä olette, oliko keisari-suuriruhtinaan ratkaisu oikea? Ainakin sillä oli valtavia seurauksia Suomen kansan kokoonpanon kannalta. Kuten kaikessa muussa, Suomi on tässäkin mielessä Venäjän luomus.
- Historian luomus
Koroljov kirjoitti:
Karjalaiset ovat suomalaisia, koska Aleksanteri I päätti liittää myös ns. Vanhan Suomen eli Venäjän Suomen perustamaansa Suomen suuriruhtinaskuntaan. Mitä mieltä olette, oliko keisari-suuriruhtinaan ratkaisu oikea? Ainakin sillä oli valtavia seurauksia Suomen kansan kokoonpanon kannalta. Kuten kaikessa muussa, Suomi on tässäkin mielessä Venäjän luomus.
Aleksanterin päätöksen tarkoitus oli Venäjän hallinnon yhtenäistäminen, ei ollut toki tarkoitus että vasalli lähtee omille teilleen.
Päätös oli tietysti hyvä suomalaisille mutta venäläisille päätös oli huono kun ajattelee seurauksia jälkikäteen.
Ei kai Aleksanteri halunnut luoda Suomea varsinaisesti vaan hän halusi ennen kaikkea uskollisen alamaisen joka suojaa Pietaria. Autonomian aikana maailma muuttui, tuli kansallisia pyrkimyksiä, tuli työväenliikettä, ne muuttivat maailmaa.
Ei Suomi ole Koroljovin tarkoittamassa mielessä Venäjän luomus jonka pitäisi olla kiitollinen kulloisellekin Venäjän hallitsijalle. Oikeampaa on sanoa että Suomi on olosuhteiden luomus.
- Katoppas
Siis jumalauta!! Usea näistä evakoista jotka kotinsa ja omaisuutensa menetti oli myös Karjalaan muuttaneita ilman juuria Karjalassa. Mitä hiton evakko vihaa täällä lietsotaan? Oli sitten alkuperäinen karjalainen tai Karjalaan muualta muuttanut, ihan samanlainen suomalainen kuun muutkin muualla maassa!!!!
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol4881825Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3781557Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641358Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H171340- 100935
- 51899
JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran19896Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti15751Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?65746Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka7742