Mikä tätä Suomea oikein vaivaa?

Jaska Vuosaaresta---

Jos nyt ihan asiallisesti ajatellaan niin tuntuu siltä, että kaikki asiat ovat päin persettä, siis persetta.

-Mustalaiset heittelee Suomalaisia kivillä.
-Kadunkulmat ovat täynnä kerjäläisiä.
-Työttömyys on aivan tapissa.
-36 000 Suomalaista nuorta on hävinnyt yhteiskunnasta kuin pieru saharaan.
-Hennapartaisia piruja on tuhansittain joka paikassa.
-Muslimit ovat vallanneet monet lähiöt.
-Rikollisuus kasvaa.
-Pimeät työmarkkinat rehottavat.
-Ruoan hinta nousee päivittäin.
-Kodittomien määrä kasvaa räjähdyksen omaisesti.
-Kouluja ja päiväkoteja suljetaan.
-Poliisin resursseja karsitaan raskaalla kädellä.
-Miljardilainoja myönnetään konkurssikypsille maille.

En muista, että Suomen asiat olisivat olleet näin tolkuttoman huonossa jamassa koskaan, ei edes sotien jälkeen. Mutta sen tiedän, että tämä kaikki on huonosti hoidetun sisäpolitiikan saldoa. Onko meillä todellakin järkevät ihmiset niin kortilla, että kaiken maailman kusipaat saavat hoitaa valtion asioita. Ja tässä on sitten lopputulos. Ja pahempaan mennään koko ajan.

2

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anti-isäm maallinen

      Nykyisessä tilantessa ei ole mitään ihmeteltävää. Suomen ja muiden Länsimaiden alennustila on luonnollista seurausta niistä poliittisista ja yhteiskunnallisista linjanvedoista mitä on viimeksikuluneen vuosisadan aikana tehty. Sama kehitys on nähtävissä kaikkialla Lännessä, useimmiten vielä selvemmin kuin Suomessa johtuen neuvostoliiton vaikutusvallasta takavuosien politiikkaan. Mikäli halutaan parempaa huomista tulee koko rappeutunut Länsimainen arvomaailma hylätä ja korvata paremmalla, ei suinkaan pitää siitä kynsin hampain kiinni niinkuin kaikki vähälahjaiset isäm maan puollustajat ja muut perussuomalaiset tekevät. Tämä on asia mitä isäm maalliset pölkkypäät ja homma-kultin jäsenet eivät edelleenkään, kaikkien näiden vuosien jälkeen suostu tajuamaan.

    • Terveen yhteiskunnan kivijalka on usko Raamatun Jumalaan ja Hänen lakiinsa, KYMMENEEN KÄSKYYN!
      Jos me näin elämme niin kaikilla on hyvä olla!
      Raamattuun on myös kirjoitettu että jokaisella kansalla on rajansa ja asuinsijansa.. Ei ole oikein että sallitaan holtiton maahanmuutto väärin perustein ja aiheutetaan ristiriitoja suomalaisten kesken.. Ongelma pitää hoitaa siellä missä ongelma on alkanut.. Silloin voimme auttaa tuhatkertaisesti hädän alaisia ihmisiä samalla rahalla minkä maksamme tällä suomalaisella idioottimaisella maahanmuutto politiikalla.. Suomi on Suomalaisten maa josta olemme syyttöminä kaikkiin sotiin maksaneet äärettömän kovan hinnan!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      63
      1892
    2. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      70
      1306
    3. La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta

      La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt
      Tv-sarjat
      12
      973
    4. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      98
      928
    5. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      87
      812
    6. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      84
      651
    7. Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa

      Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko
      Ikävä
      49
      600
    8. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      38
      534
    9. Toivotetaanko toisillemme

      Juhannuksia vai ollaanko vihoissa
      Ikävä
      56
      507
    10. Työttömät risusavottaan

      Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus
      Maailman menoa
      236
      451
    Aihe