Tuntemuksia kepukentältä?
Oliko pettymys?
1161
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Nyt menee oikein.
Jäämme oppositioon mihin kuulummekin.
Toiseksi huonoin tulos vaaleissa.
Vain vihreät tippui enemmän >34 % Me 32 %
Punikit> Kokoomus> ja siltä väliltä nyt taas koittaa hallitusta.
Toivottavasti saavat aikaan.
Oppositiossa on nyt helppo huudella. Tai olisi. Olemme tosi asiallisia myös oppositiossa.
Onko Apollonkadun toimisto saatu myytyä?
Tuo oli yksi mielipide. Luulisi olevan muitakin, sillä eikö kepun jäsenkyselyssä enemmistö ollut sitä mielipuolta, että ei muuta kuin kepu hallitukseen?
Olkaa siellä oppositiossa ihan mitä haluatte. Pääasia, että olette siellä "punikittelemassa" asiallisesti, lantasaapaspuolue.
Aika niukka enemmistö kuitenkin ja sekin hajosi porvarihallituksen ja punamullan kannattajien kesken. Käytännössä kaikki kannattajat edellyttivät, että kummassakin vaihtoehdossa perussuomalaiset ovat mukana.
Eli koko kansan selvä enemmistö on tyytyväinen, kun kepu joutuu oppositioon?
Todennäköistä, koska niin suuri osa kepun jäsenistäkin oli sitä mieltä, että puolueen tulee jäädä oppositioon.
Saa nyt sitten nähdä, onnistuvatko uudet sixpack-puolueiden uudet neuvottelut. Lähtökohtanahan on, että aluksi kokoomuksen tulee antaa periksi verotuskysymyksissä ja sitten muiden joissakin muissa asioissa. Muussa tapauksessa Urpilainen alkaa vetää hallitusneuvotteluita. Tämän päivän uutisen perusteella punamulta ei kuitenkaan toteudu, koska persut suostuvat ainoastaan sellaiseen hallitukseen, joka kirjaa ohjelmaansa Suomen eroamisen EU:sta.
"..koska niin suuri osa kepun jäsenistäkin oli sitä mieltä, että puolueen tulee jäädä oppositioon. "
Jäsenistön enemmistö hinkui kepua hallitukseen.
No...punikki nyt saat näyttää kyntesi !
Hallituksessa.
Jos nyt punikit sinne asti meneekään.
Mitä punikit hallituksessa tekee ?
Rahapuita kasvattaa ?
Ilmais matkat...kaikille tonni käteen kuussa...mustalaisia kulmat täyteen..
Mitä kaikkea tullutkaan luvattua.
Yksi mutta vain. Mistä rahat ?
http://www.ilkka.fi/mielipide/yleisöltä/ei-viestia-ilman-aatetta-1.1020984
Kepuloiset voisivat nyt tulla kertomaan Hokkasen olevankin demari.