Perussuomalaisten kansanedustaja Jussi Niinistö väittää, että hallitustunnustelija Jyrki Katainen tarjosi perussuomalaisille vain hyvin rajallista erivapautta EU-asioissa.
Niinistön mukaan Kataisen tarjous oli todellisuudessa se, että perussuomalaiset olisi saanut äänestää hallituksessa kaksi kertaa EU-tukipaketteja vastaan.
–Ja sekin tuli vasta ihan viime vaiheessa, sanoo Niinistö Uudelle Suomelle.
Niinistö ei osaa kertoa, miten ”kaksi kertaa” oli tarkemmin määritelty, eli oliko ei-äänet rajattu esimerkiksi äänestyksen Kreikan lisätuista tai päätökseen väliaikaisesta tai pysyvästä kriisirahastosta.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/113016-kova-vaite-tata-katainen-todella-tarjosi-soinille
Ne kuuluisat erivapaudet
6
101
Vastaukset
- et silleen
Kumma, että sekä YLE kuten myös MTV3 uutisoivat "annettiin äänestää vastaan kaikissa EU kysymyksissä"
http://areena.yle.fi/video/1307729830449- music television
> Alkujaan MTV:n omisti joukko mainostoimistoja. Vuonna 1998 se siirtyi osaksi Alma Media Oyj:tä. Keväällä 2005 yhtiön omistus siirtyi Alma Medialta ruotsalaiselle Bonnier AB:lle ja Proventus Industrier AB:lle. <
http://fi.wikipedia.org/wiki/MTV3
>Taustaa
Hän ei ole minkään puolueen jäsen, mutta on kuulunut Kokoomuksen Nuorten Liittoon 1970-luvulla<
http://fi.wikipedia.org/wiki/Lauri_Kivinen
- Kokoomus on homojen
etujärjestö.
On se erikoista että KAIKKI UUTISVIRTA muokataan mediassa PerusSuomalaisia vastaan.. Päätimme mitä tahansa niin se tuodaan julki mediassa meitä vastaan.. Se on kuitenkin tärkeä juttu että meitä ei kukaan voi syyttää Takinkääntäjäksi!! Kokoomus ja RKP (miksi eivät yhdisty) viittaavat kintaalla kansan tahdolle..näin ei voi jatkua..
Seuraavissa vaaleissa tapahtuu kummia..- nimimerkki.
Vain kahden napinpainalluksen verran.
- Erivapauskoalitio
Sixbäkin erivapaudet: vihreät saa äänestää ydinvoimaa vastaan, RKP pakkoruotsin alueellista rajaamista vastaan, kristilliset sukupuolineutraaleja liittoja ja vasemmistoliitto terveyskeskusmaksujen korotusta vastaan. Kaikki mahtuvat samaan hallitukseen kun ei joka asiassa tarvitse kompromissia löytääkkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523426Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101109Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019890- 40785
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202721