Tässä teille kepujunteille ja sosiaalirajoitteisille maalaisille miettimistä.
Ja sitten kysymys, missä asuu Kapi? Vihje, Kapi asuu maailman parhaassa kaupungissa!
http://uutiset.msn.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Brittilehti Helsinki on maailman paras kaupunki asua/1135266819976
Ja sitten kysymys, missä asuu Kapi? Vihje, Kapi asuu maailman parhaassa kaupungissa!
http://uutiset.msn.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Brittilehti Helsinki on maailman paras kaupunki asua/1135266819976
Vastaukset 32
Vanhimmat
Hesan ainoa ongelma on kepulaiset syöttiläsmaakunnat, ne kuppaa ja elää loisena Hesalaisten kustannuksella. Onneksi kepu ei tule hallitukseen.
Arvasin heti pääkaupunkiseudun paikallislehden luettuani että avaat Kapi juuri tästä.
Kysyhän joltakin asukkaalta miten helposti he ovat päässeet lääkärin vastaanotolle jne. Voit yllättyä.
Ympärivuorokautinen kauppojen aukiolo ei viesti kovin ihmiselle hyvästä elämästä.
Lehti arvioi ulkoisia tekijöitä vaikka tavallinen pääkaupunkiseutulainen elää sisällä koko mädässä ja huonosti johdetussa järjestelmässä.
Helsingin likainen ilma on myös aistein sekä Ilmatieteen laitoksen sivuilta todettavissa.
Sekoilusi "palmurannikosta" ovat lapsellisia.
Itse en ole ainoaakaan luonnossa kasvavaa palmua siellä nähnyt.
Muistutan lopuksi ettei ihminen elä pelkästään leivästä!
Sinuun sopii hyvin se vanha kepulainen biisi;"En ole katkera, mutta kuitenkin!"
Ei köyhyys ole häpeä ja kyllä maaltakin voi olla yhteydessä netin kautta pääkaupunkiin.
POIS PAKKORUOTSI
Maaseudulla synkyys ja tukiaiset on parempaa kuin pääkaupungissa. Maalla saadaan toimeentulo vähemmällä työllä ja talvella ei tarvitse tehdä mitään, tosin usein ei kesälläkään, tuet juoksee tilille jatkuvasti ja joudutte maksamaan meille laajakaistatkin.
Hieno juttu! Onneksi Suomesta löytyy näin upeita paikkoja! Hyvä Suomi!
Onnittelut helsinkiin! Kateeksi käy, mutta oikeaan osunut valinta. Kaunis kaupunki meren rannalla.
Kepulaiset repii pelihousunsa tuon takia. Samaan aikaan kepulaiset syrjäkylät hirvittävässä taloudellisessa ahdingossa ja eivät selviä ilman veron korotuksia.
Vainovalkeat palaa kohta maaseudulla, tuet vähenemässä ja Pekkarisen risupaketti puretaan ensimmäisenä, veronmaksajat kiittää.
Tuohan on tutkimattakin selvää, Stadi on paras.
POIS PAKKORUOTSI
Itsestään selvyys.
Myöhän ollaa niin vitun ylpeitä Hesasta ja varsinkin sen parhaasta ja keskustalaisimmasta kaupunginosasta Sörkästä.
Tiällä ei punikit juhli. Jos uskaltavat näyttee nuamoonsa niin veellään turpiin. Meillä Sörkän keskustalaisilla on isot luiset nyrkit.
Halluutko tiettää miltä tunttuu kun veettään nyrkillä ohttaan? Tule Sörkkään niin suat kokkee sen ihannuuven.
Ansaitsee hepsautuksen!
Kepulaisia ottaa pattiin! Hesassa on parasta kepulaiset vähyys, avoimuus, ihmiset, vauraus, siisteys ja hienot rakennukset.
Muistetaan tämä sitten kunnialla kepulaiset, olkaa nöyriä Helsingissä.
Toki Hesassa on hyvä olla niin paljon maakunnista viedään rahaan sinne.
Hesaa kuppaa kaikki kepukylä pahaset, mutta onneksi Helsinki kestää sen ja vahviostuu entisestään. Kepulaiset kylät taitaa hitaasti kuolla kupsahtaa ja se on helsinkiläisten veronmaksajien onneksi.
Niin se on, se nyt oli minulle ennestäänkin selvää, sillä toki asian tiedän, kun olen asunut täällä 60 vuotta ja nähnyt tarpeeksi maailmaa ja muitakin kaupunkeja vertailuja tehdäkseni.
Luin kyllä itsekin tuon jutun Hesarista, ja joku sitä linkitti jo avauksellenikin, ja siihen myös vastasin.
Muuten, tuo tietty kepulireppana kai luulee, että täällä ihanassa Stadissa ei asu muita palstalla kävijöitä kuin minä, kun näkyy luulleen avaustasikin minun tekemäkseni)
Sinulla on oma tyylisi, se on pantu merkille. Ei kukaan täysillä valoilla ajava pääkaupunkilainen kehu kaupunkia noin vuolaasti Keskustan saitilla.
Sinä olet ainoa tonokki siihen hommaan.
Tyhmä kepulireppanakin huomaa sen! Lapsettaa kovasti vanhaa ja yksinäistä miestä. Opettelehan vastaamaan viimein tekemisistäsi!
Onneksi olkoon Kapu, hyvin olet asuinpaikkasi valinnut. Kepulandiassa kaikki on päin sonnimiehen parempaa puoleta, mutta sieltä onkin rahat loppu.
Vituttaa kepulaisena myöntää, että Helsinki on kaunis kaupunki ja elää omilla tuotoillaan. Meillä landella ei siihen koskaan pystytä.
Ajattele Kapi, että miten tuokin syö kepulaisia!
Ja ajattele, että Kapu asuu maailman parhaaksi valitussa kaupungissa. Ja sinä jossakin kuolevalla landella.
Ja Kapukin asuu maailman parhaassa kaupungissa. Ei ole tyrnävä enää mitää, koskee päähän ja vituttaa. Hesa muka paras.
Vai että Helsinki on maailman paras kaupunki oikein VIRALLISESTI. Varmaan tuon Monocle-lehden (suomeksi Monokkeli) toimitusta huvittaisi, jos kuulisivat, että heidän juttuunsa suhtaudutaan Suomessa noin virkamiesmäisesti.
Mutta me jotka emme tuohon toimitukseen kuulu, nostamme tietysti maljan ja teemme samalla päällämme sellaisen lähes huomaamattoman ja samalla huvittavan nytkäytyskumarruksen, jollaisia virkamiehillä on tapana kekkereissään tekohymy kasvoillaan tehdä.
Ihan oikeastikin Helsinki on varmasti parempi kaupunki asua kuin vaikkapa Kalkutta, Kairo, Rio de Janeiro, New York ja Moskova. Äkkiä en keksi, miksi edes toiseksi tullut Zürich tai kolmanneksi tullut Kööpenhamina olisivat Helsinkiä parempia kaupunkeja asua.
Uskon oikeaksi myös tuon raadin toteamuksen, että helsinkiläisten keksimät kauppojen joustavat aukioloajat helpottavat monin tavoin ihmisten elämää siellä. Keskioluttakin saa ostaa joustavasti peräti iltayhdeksään asti, mikä on muissa maailman kaupungeissa lähes uskomaton asia.
Varmaan riittää myös mainittuja paikallisia ja kansainvälisiä mahdollisuuksia niille, jotka osaavat niitä käyttää hyväkseen. Yhtenä esimerkkinä leipäjonot, joita ei useimmissa maailman kaupungissa ole.
Maaseutuhan ei tuossa vertailussa ollut mukana, koska vertailtiin vain kaupunkeja keskenään. Aika moni palstalaisista asuu maaseudulla, eikä vaihtaisi sitä Helsinkiin. Olisi kyllä mielenkiintoista, kuinka suomalainen maaseutu menestyisi jonkin lehden asuintestissä maailman muita maaseutuja vastaan. Luulisin, että ainakin näin kesäaikaan erittäin hyvin.
Suomenmaa, Ilkka ja Maaseudun tulevaisuus laittoivat jo vastalauseen.
Palasin juuri Stadin ytimestä. Päivä oli todella mainio niin sään kuin tapahtumien suhteenkin. Ensin vietin iltapäivää Eiran kaupunginosan edustalla sijaitsevassa Sirpalesaaressa. Mahtavat merimaisemat, purjehduskilpailut aivan saaren edustalla ja ravintola Saaren mainiot meren herkut vakuuttivat minut taas siitä, ettei Helsingistä varsinkaan kesällä kannata poistua.
Muutenkin kaupunki oli täynnä iloisia ihmisiä, joista suuri osa oli tullut seuraamaa vuosi vuodelta paisuvia Sambakarnevaaleja. Puistot olivat täynnä piknikkejä viettävää nuorisoa ja bussit, junat ja raitiovaunut saapuivat täysinä Stadin ytimeen. Eikä hyttysen ininää.
Hesa elää ja se ottaa kepulaisia pannuun. Kepulaisuus perustuu tieriitoihin ja toisten emäntien panemiseen. Siinä on kepulaisuus ja siinä ei ole mitään kaunista.
totta kai Hesa on paras. Hesa ei ole pöndeä tai muuten agraarikomukoiden kenttä. Eikös se kepun lehdistö ja toimisto ole jo konkurssissa. Maalaisten talo on hesan häpeä pilkku.
Vanha, 1800-luvulla rakennettu Helsinki on kaunis, uusi ruma.
Esimerkkejä.
Herttoniemenranta, Eiranranta... Sydämeltään kuolleita nukkumalähiöitä, joihin ei kaupunkimaisuutta ole onnistuttu rakentamaan pätkääkään.
Surullista ja hävettävää tuhlausta, kun vuosikymmeniä joudutaan kärsimään näiden alueiden suunnittelijoiden epä-inhimillisestä kaupunkikäsityksestä. Eiranrannassa tuo on räikeimmillään. Punavuoren rikas kivijalkatoiminta ja Eiran pientalojen ilo ja kauneus on sivuutettu täysin.
Paikalle on tosiaan tiputettu meikattuja neukkukuutioita, eristetty ne riittävällä määrällä asvalttia ja välimatkaa naapurikortteleista, ja myyty jollekin puusilmille kovaan hintaan.
Sieluttomia arkkitehteja, rahanahneita rakennusliikkeitä, täysin omassa norsunluutornissaan leijuva kaavoitusvirasto. Tulos on taattu. Tylsä, vakava, ankea, eristynyt, massallisesti typerä, sisäänpäinkääntynyt saareke.
Käykää joskus vaikka Barcelonassa, tai Prahassa, tai Pariisissa, tai Tokiossa, tai Bostonissa, tai edes Tukholmassa. Älkää hävetkö kivaa, viihtyisää, jännittävää, elävää ja kotoisaa.
Ei kaupunki ole pelkkiä rakennuksia, kaupunkilaiset tekee kaupungin. Syrjäkylillä tätä ei ymmärretä, asukkaat on yhtä nuljuja toisilleen läpi kepulandian. Älä itke, hesa on valittu parhaaksi ja sillä selvä;-)))
Allekirjoitan täysin näkemyksesi, puusilmiä on pääkaupungissa tosi paljon. En osaa sanoa minne tyyli ja elävän tilan aikaansaaminen ovat kadonneet. Kai on menty liiaksi rahan ja tehokkuuden mukaan= mahdollisimman paljon viivan alle, mahdollisimman halvalla.
Valitettavasti monen suomalaisen (helsinkiläisen) sielunmaisema on samanlainen.