http://www.finland.eu/public/default.aspx?contentid=220917&nodeid=35742&contentlan=1&culture=fi-FI
Väärien tietojen välttämiseksi, linkissä ulkoministeriön oikeata tietoa siitä miten Suomi toimii jatkossa takauksia pyytäviin EU-maihin. Suomi vaatii täydet vakuudet, eduskunnan päätöksellä, antamilleen takauksille. Siis jotain rahaksi muutettavaa realiomaisuutta.
Väärien tietojen välttämiseksi, linkissä ulkoministeriön oikeata tietoa siitä miten Suomi toimii jatkossa takauksia pyytäviin EU-maihin. Suomi vaatii täydet vakuudet, eduskunnan päätöksellä, antamilleen takauksille. Siis jotain rahaksi muutettavaa realiomaisuutta.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Suomen takausvastuut Irlannille ja Portugalille ovat noin 2 miljardia. Katainen painottaa tuossa linksisä, että se kannattaa muistaa.
Mutta muistammeko, paljonko ovat Suomen takuut muille kriisivaltioille ja paljonko on Suomen osuus pitkän aikavälin rahastosta ja väliaikaisrahastosta - tuon kahden miljardin lisäksi.
Kun Katainen tuli Suomeen Irlannin rahoitusneuvotteluista, ei valtiovarainministeri Katainen tiennyt, paljonko oli Suomen osuus. Ei tiennyt edes suuruusluokkaa.
Irlannilla on valtionvelkaa 94 miljardia euroa.
Kreikalla on valtionvelkaa 340 miljardia euroa.
Portugalilla on valtionvelkaa 152 miljardia.
Suomella on valtionvelkaa 75,2 miljardia.
Irlannilla on velkaa asukasta kohden 21.039 euroa
Kreikalla on velkaa asukasta kohden 30.075 euroa
Portugalilla on velkaa asukasa kohden 14.289 euroa
Suomella on velkaa asukasta kohden 14.052 euroa.
Suomelta vaaditaan:
ERVV:n lainan takauksiin (minkä edellinen hallitus sopi) 8 miljardia
ERVV on (Euroopan RahoitusVakausVäline) - Suomen osuus siis 8 miljardia.
EVM (Euroopan VakausMekanismi). EVM:n takausvastuu on Suomen osalta 11,1 miljardia euroa. Lisäksi Suomen pitäisi maksaa EVM:n pesämunaksi puhdasta rahaa 1,44 miljardia.
Rahoitusvälineet, sekä pysyvä että tilapäinen, tarvitsevat puhasta käteistä rahaa että takauksia hoitaa velkaantuneiden velat, jos velkaantunut maa ei itse velkojaan pysty hoitamaan.
Väliaikainen ERVV perustettiin viime keväänä. Voi olla, että Suomen osuudeksi ei riitä sovittu 8 miljardia.
EVM:ään liittymisestä ei ole vielä sovittu. Siitä päättää uusi hallitus.
Että pitäisiköhän Kataisen kertoa ihan vähän enemmän - jos on itsekään ymmärtänyt mihin on Suomea viemässä?
Siis,,,,,,,,,,,,,6:sen matikallako?
Olen itse käynyt suppeankurssin,kutosen sai jos ei nukkunut tunnilla.