Luin koulussa ruotsia enkä ole silloin enkä jälkeenpäinkään siitä mitään haittaa huomannut. Ruotsi on suht helppo kieli ja sen pohjalta on hyvä opiskella saksaa ja englantia. Mikä siinä nyt oikein mättää? Jos yläasteen pojat ei tykkää lukea ruotsia niin ei se ole syy lopettaa toisen virallisen kotimaisen kielen opetusta.
mitä haittaa ruotsista?
förstår inte
458
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
"Luin koulussa ruotsia enkä ole silloin enkä jälkeenpäinkään siitä mitään haittaa huomannut. "
Vaan milloin olet sitä viimeksi tarvinnut? itse en opiskellut kyseistä kieltä ja ei sille ole mitään tarvetta ollutkaan.
"Ruotsi on suht helppo kieli ja sen pohjalta on hyvä opiskella saksaa ja englantia."
Kummallista, minulle englanti oli helppoa oppia vaikka en osaakkaan länsinaapureiden solkkausta.
". Mikä siinä nyt oikein mättää?"
Koska sen sijasta voisi opiskella jotain muuta.
"Jos yläasteen pojat ei tykkää lukea ruotsia niin ei se ole syy lopettaa toisen virallisen kotimaisen kielen opetusta. "
Miksi haluat pakottaa ihmiset opettelemaan ruotsia? Miksi et halua että ihmisten täytyisi opiskella kiinaa? Venäjää? Ranskaa? Japania?
Kiinakin on 1000% tarpeellisempaa kuin h urri -mökellys
Mitäkö haittaa? No sehän maksaa aivan tuhottomasti.Jos kaikki tämä pakko-
ruotsihömppä YLEssä ja kaikissa virastoissa perattais täysin pois,niin mitään
muita leikkauslistoja ei tarvitsisi miettiä.
Kysymys on pakkoruotsista, ei ruotsinkielestä! Vapaaehtoisessa ruotsinkielen opiskelussa ei ole mitään vikaa, mutta että pieni 5% kielivähemmistö tyrannisoi suomenkielistä valtaväestöä sillä että se kiusaa lapsiamme siten että koululainen joutuu käyttämään aikaansa ja resursejaan turhan ja vastenmieliseen kielen opiskeluun!